Wordt u de nieuwe Milieucoach in Schiedam? Politiek is leuker als u weet hoe het werkt Taal en loket open in Bibliotheek gemeente Schiedam 5 SEPTEMBER 2012 - PAGINA 2 Mimi Slauerhoff Trainer milieucoaches Mimi is een van de trainers van nieuwe milieucoaches. 1Wat doen milieucoaches? Milieucoaches zijn experts én voorlichter. Zij informeren hun medeburgers over energie- en waterbesparing, afval en duur zaamheid en stimuleren hun wijkgenoten om kosten- en mi- lieübewuster om te gaan met energie, om onder andere flink veel geld op hun energiereke ning te besparen. 2. Zijn de milieucoaches echt nodig? Absoluut! Heel veel C02 uit stoot in Nederland komt nog uit de huizen en de huishou dens. Daar valt heel wat wir\st te halen. Daarnaast zijn de mi lieucoaches erg blij met de ken nis die zij aangereikt krijgen. Veel informatie is gewoon niet bekend, tot slot werkt het er met elkaar over hebben beter, dan wanneer je sec aan ken nisoverdracht doet. De bood schap beklijft eenvoudiger, men krijgt nieuwe inzichten, nieuwe ideeën en gaat sneller over tot actie. 3. De milieucoaches volgen een training. Wat leren zij daar? Tijdens de training krijgen de milieucoaches natuurlijk de no dige kennis en tips aangereikt. Daarnaast wordt er uitgebreid aandacht besteed aan hoe zij het verhaal op een leuke manier aan anderen kunnen vertellen. Hoe zij mensen kunnen aanzet ten tot nadenken. Hoe maak je dat bij anderen los? 4. Hoe lang duurt de training? De training bestaat uit 3 a 4 les sen (in opeenvolgende weken) van elke keer 2 uur. In de laatste les maken de deelnemers een korte toets en geven zij een stukje voorlichting. Na afron ding van de cursus ontvangen de deelnemers een certificaat. 5. Kunnen mensen zich aanmelden als milieucoach in Schiedam? Jazeker! Mensen kunnen zich aanmelden als milieucoach bij Erik Honig (gemeente Schie dam) door een e-mail te stu ren naar contact@schiedam.nl onder vermelding van 'Milieu coach' in de onderwerpregel. Wilt u uw buren helpen bij het omlaag brengen van hun ener gierekening? Wilt u alles kun nen vertellen over energie- en waterbesparing? Dan zijn wij opzoek naar u! In Schiedam gaan namelijk milieucoaches aan de slag; hiertoe opgeleide vrijwilligers die hun mede burgers informeren over ener gie- en waterbesparing, afval en duurzaamheid. Zij stimu leren wijkgenoten om kos ten- en milieubewuster om te gaan met energie, om daar mee onder andere flink veel geld op hun energierekening te besparen. De milieucoaches maken daarbij gebruik van een koffertje (E.KOffer genoemd) vol demonstratie middelen zoals ledlampjes, wa terbesparende douchekoppén en standbykillers. Ook delen ze een speciale 'meetlat' uit waarop je kunt zien wat de besparing op levert aan euro's, maar ook aan vermindering van C02 (koolstof dioxide) in de lucht. De gesprek ken starten met een leuke quiz over energie- en waterbesparing. Groot succes Het project is een voortzetting van OpZuinig uit Rotterdam, dat in 2009 begon in de Tarwewijk. In Rotterdam zijn al ongeveer 200 milieucoaches actief. De praktijk wijst uit dat het enthousiasme groot is; mensen vinden het leuk om milieucoach te zijn en bespa ren ook nog eens veel geld door energiebesparing. Opleiding Geïnteresseerde wijkbewoners worden in een cursus van 3 a 4 lessen opgeleid tot milieucoach. Zij zijn daarna ambassadeurs in hun buurt. De milieucoaches krij gen na afronding van hun cursus een certificaat uitgereikt door wet houder Grijzen (Milieu en Vrijwil ligerswerk). Geïnteresseerd? Neem contact op met Erik Honig via 14 010 of contact@schiedam.nl onder ver melding van 'Milieucoach'. Om meer contact te krijgen met inwoners van de gemeen te Schiedam geven de raads leden een 'kijkje in de keuken' van de gemeenteraad. De ge meenteraad wil graag de spel regels van de politiek uitleg gen en nodigt u uit als 'Gast van de raad'. Geef u nu op! Voorafgaand aan de raadsverga dering wordt u ontvangen door burgemeester J.M. Leemhuis- Stout, een aantal raadsleden en de griffier J. Gordijn/Raadsleden vertellen over het werk van de gemeenteraad, geven uitleg over de gang van zaken tijdens de ge meenteraadsvergadering en ge ven een toelichting op de onder werpen die op de agenda staan. Vanaf de publieke tribune volgt u de raadsvergadering. In de pauze en na afloop kunt u de raadsleden en collegeleden aanspreken. Na afloop horen raadsleden graag hoe u de raadsvergadering heeft ervaren. Een Gast van de raad schrijft: "...Met veel plezier heb ik een kijkje kunnen nemen in de keuken van de gemeenteraad, maar was bo venal vereerd door de tijd die de raadsleden en de burgemeester vrij hielden om ons wegwijs te maken in de bestuursvorm van Schiedam. ...Ik heb een goede indruk gekre gen van de raad en bewonder alle raadsleden die zich zo inzetten voor hun Schiedam, niet alleen voor de stad maar vooral voor de mensendie daar leven en wonen..." Wilt u zich aanmelden als 'Gast van de raad'? Stuur dan een e-mail naar contact@schiedam.nl onder vermelding van 'Gast van de Raad'. Afgelopen week was de Week van de Alfabetisering. Hier aan werd aandacht besteed tijdens de opening van het Taal+ Loket in de Bibliotheek van Schiedam. Wethouder Mario Stam opende officieel het Taal+ Loket door de eerste folder van het Taal+ Loket te overhandigen aan Karin Vis ser, de directeur van de Biblio theek Schiedam. Schiedam telt ongeveer 9.700 laaggeletterden tussen de 15 en 74 jaar. Dat is ongeveer 17% van de totale bevolking in deze leef tijdscategorie in Schiedam, Deze mensen kunnen onvoldoende le zen- en schrijven en kunnen zich hierdoor in het dagelijks leven en op het werk onvoldoende redden op dit gebied. Zij zijn bij hun lezen en schrijven afhankelijk van hulp van anderen. Het Taal+ Loket Het Taal+ Loket is dé plek waar alle informatie en advies over Ne derlands taalonderwijs en activitei ten op het gebied van participatie binnen Schiedam te verkrijgen is. Het loket wordt geheel uitgevoerd door vrijwilligers en heeft een vaste plaats op het Lees- en Schrijfplein in de Bibliotheek Schiedam. Ge opend op woensdagen van 14.30 - 16.30 uur en op donderdagen van 18.00 - 20.00 uur. Taal Participatie Het Taal+ Loket is onderdeel Nederlandse taallessen vinden? Meedoen in Schiedam? van het project Taal Participatie van Vluchtelingenwerk Maasdelta afdeling Schiedam en SWS Welzijn. ROC Zadki- ne, verantwoordelijk voor de taallessen, en de samenwer- kingspartnërs stem men hun activiteiten op elkaar af om el kaar zo te verster ken. Samen met Se niorenwelzijn hebben de samenwerkings partners de krachten op het gebied van computer, internet en sociale media al gebundeld op www.computercursusschiedam.nl. Geboorteakte, trouwen of vergunning aanvragen?

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 16