STADSVISIE 20 SCHIEDAM 3 0 NIET WACHTEN TOT 2030. AAN DE SLAG! gemeente Schiedam Als de hockeyverenigingen Spirit en Asvion fuseren, zullen ze samen waarschijnlijk verhuizen naar de zuidkant van de Hargalaan. "Het was lang onbespreekbaar, want sportidentiteit en het clubgevoel leeft sterk bij de Schiedamse sportverenigingen", bevestigt wethouder Foort van Oosten. "Maar het idee van één grote, sterke toekomstbestendige hockeyvereniging, spreekt nu toch aan." Voor het gebied tussen de A20 en Hargalaan, waarop ook twee huidige Spiritvelden liggen, zijn ideeën voor retail: winkels en bedrijven die van daaruit een snelle verbinding naar de snelweg hebben. Wethouder Foort van Oosten: In 2016 gaat de nieuwe snelweg van het Kethelplein bij Schiedam naar Delft open. Dat ontlast de A20 en het Kleinpolderplein, waardoor er minder files bij Schiedam zullen ontstaan. Het nieuwe deel van de rijksweg A4 voert langs de wijken Groenoord en Woudhoek door een tunnel. Op het tunneldak bouwt Schiedam een nieuw sportpark: Park A4. "Dat biedt nieuwe kansen voor alle sportverenigingen én voor de woningbouw", stelt verantwoordelijk wethouder Foort van Oosten. "Schiedam heeft zich lang verzet tegen de verlenging van de A4, maar we mogen er heel trots op zijn dat we dit hebben uitonderhandeld met Rijkswaterstaat. Met het Park A4 kan de stad weer groeien!" (MJfKMTi "De sport staat onder druk. Bij sommige sportverenigingen loopt het ledenaantal terug, bij anderen moeten de velden, kantines of parkeerterreinen nodig worden vervangen of uitgebreid," legt Van Oosten uit. "We onderzoeken nu, samen met tal van marktpartijen, alle mogelijkheden om tot drie gezonde, moderne, goed bereikbare sportparken te komen: Park A4, Harga en Thurlede." Woningbouw op huidige sportpark Kethel De voetbalverenigingen SC Spaland en WK verhuizen naar verwachting al binnen enkele jaren naar het Park A4. Van Oosten: "Daar zijn ze blij mee, want er zijn nu lastige verzakkingen en er is beperkte parkeerruimte. Wel krijgen ze nu in Kethel nog een nieuw speelveld: een combinatie van natuurgras en kunstgras. Als dat de komende jaren goed bevalt, kan dat soort veld op meerdere plekken worden aangelegd. Sportpark Kethel, mooi gelegen naast het Beatrixpark, krijgt een woonbestemming. Komende maanden wordt in nauw overleg met de omwonenden een plan opgesteld voor de nieuwe woningen. "De nadruk komt te liggen op de wat duurdere eengezinswoningen." Optimaal veldgebruik Het college heeft zijn visie neergelegd in 'Schiedam in beweging - Gemeentelijke ontwikkelvisie sportparken en vrijvallende locaties'. "De gemeenteraad heeft nu opdracht gegeven de eerste fase daarvan, sportpark A4 en delen van Harga, verder uit te werken", legt Foort van Oosten uit. "We hebben ook berekend dat de behoefte aan sportvelden verschuift. Wanneer verenigingen bij voorbeeld samenwerken, kunnen ze nieuwe velden en verenigingsgebouwen optimaal gebruiken. Daarover praat ik nu met de voorzitters van alle sportverenigingen en met de wethouder in Vlaardingen. Want vanuit het oogpunt van competitiekansen, moetje ook over de gemeente grens durven kijken. Denk bijvoorbeeld aan honkbal. Belangrijk is verder dat we de sportparken en stad zo goed mogelijk gaan verbinden, want de A20 vormt een grote scheidslijn tussen Noord en Centrum." Het onderzoek voor een praktische uitwerking van de visie richt zich nu op de eerste fase die loopt van 2013 tot 2019. "De visie is tot stand gekomen met omwonenden, marktpartijen, projectontwikkelaars, sportverenigingen, ambtenaren, etc. Met omwonenden van Park A4 hebben we regelmatig overleg in een kritische, maar constructieve klankbordgroep. Komende tijd bespreken we intensief met allerlei partijen hoe we hier praktisch en toekomstbestendig sportaanbod voor jong en oud kunnen creëren", vertelt wethouder Van Oosten. "Natuurlijk moet het betaalbaar zijn, dus praten we met ontwikkelaars over mogelijke samenwerkingsverbanden waarmee de financiering kan komen voor sport en woningbouw, bijvoorbeeld in public private partnerships. We hebben berekend dat het financieel allemaal haalbaar moet zijn." Park A4: ruimte voor sport, groen en lekker bewegen De schetsen voor een invulling van Park A4 laten een scala aan sportmogelijkheden zien: bijvoorbeeld voetbalvelden, tennisbanen, handbalvelden, een korfbalveld en een sporthal. Op het zuidelijk dakdeel komt waarschijnlijk een groot park waar je lekker kunt bewegen: skaten, hardlopen of gewoon lekker wandelen. "De nieuwe sportparken moeten de nieuwe groene longen van de stad worden", benadrukt Foort van Oosten. "Met sport in het Park A4 kun je een link maken naar bewegen in Midden Delfland. Een prachtig gebied, waar we veel aan bijdragen, maar dat nog niet optimaal bereikbaar is voor veel Schiedammers."

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 24