Gorzen viert een Haga-feestje cvu Stookmarathon in Jenevermuseum tijdens de Brandersfeesten mMW? tl, ANBO-nieuws Feest! Het jaar van de ANBO De uitvaart die bij u past UIT in ROTTERDAM Geef uw overlijdensbericht op via familieberichten- online.nl 1KVPAX - opleidingen Eer» leuke baan? Haal nu je diploma! start Brochure aanvragen of meer info? 0800-4464464 (gratis) www.fabiusopleidingen.nl Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 19 september 2012 Nieuwe Stadsblad pagina 7 Wat heeft de Gorzen met Turkije te maken? De Gorzen heeft de Hagastraat en Cornelis Haga was de eerste ambassadeur in Nederland die het recht kreeg om onder eigen vlag handel te drijven met het Ottomaanse rijk, het tegenwoordige Turkije. BartBos Schiedam Afgelopen zaterdag was het feest in de Hagastraat in Schiedam- Zuid. Het gehele jaar komt het thema 'Verborgen Schatten' al terug in Schiedamse festivitei ten, waarbij de 400-jarige rela tie tussen Nederland en Turkije wordt belicht. Wat heeft de Gorzen hiermee te maken? Deze wijk heeft natuur lijk de Hagastraat en Cornelis Haga was de eerste ambassa deur van Nederland die in 1612 het recht kreeg om onder eigen vlag handel te drijven in het Ottomaanse Rijk (het huidige Turkije). In de Hagastraat werd hier extra feestelijk bij stil gestaan door de plaatsing van een nieuw straatnaambord en een mozaïek met de afbeelding van Haga, burgemeester Leemhuis-Stout had de eer beiden te onthullen. Het straatnaambord is voorzien van een verklarende tekst met meer uitleg over deze bijzon dere Schiedammer. Leuk detail is dat de Hagastraat in 1860 de Burgemeester Leemhuis opende het prachtige mozaiek sa men met Alwine van Winsen van het Jenevermuseum. FOTO: BART BOS eerste door de gemeenteraad of ficieel vastgestelde' straatnaam van onze stad is. Het kleurrijke mozaïek aan de gevel van de buurtsuper is een cadeautje van het Jenevermu seum aan de bewoners van de inmiddels beroemde straat. Mo- zaick-atelier 'Stukje bij beetje' heeft het plateau ontworpen en was aanwezig om een mozaïek workshop te geven. Onthulling Burgemeester Leemhuis ont hulde het mozaïek gezamenlijk met de directeur van het Jene vermuseum, Alwine Van Win sen. Naast het officiële gedeelte vonden optredens en diverse workshops plaats en werd een Turks/Nederlandse brunch aan geboden door ondernemers uit de winkelstraat. Sprookjes enzo had de tekenwedstrijd 'de tulpen van de sultan' georganiseerd, waarbij kin deren een aanwezige Sultan konden natekenen. Een bij zondere Sultan, want deze kon namelijk ook gooche len, vanuit zijn paleis in het land van fatamorgana had hij speciale goocheltrucjes meegenomen. Na een kleine break ging het feest in de Gorzen nog even döor op het Wilhelmin- aplein, daar vond namelijk het jaarlijkse muziekfestival 'Groenelaan Live' plaats. Liefhebber van verschillen de muzikale genres konden daar nog even hun hart op halen en met de voetjes van de vloer gaan. Schiedam Vorig jaar werd tijdens de Brandersfeesten voor het eerst een stookmarathon gehouden. Met alle enthousiasme en in zet, intense vermoeidheid en wat kinderziektes, was het een dusdanig succes dat ze bij het museum na afloop direct zei den: 'dit doen we volgend jaar weer, maar dan beter'. Vorig jaar moest de hele brande rij van tevoren technisch in orde worden gemaakt, daar bestaan nu geen zorgen meer over. De livestream via de website werk te met grote haperingen, maar heeft wel in drie dagen wereld wijd 17.000 unieke bezoekers opgeleverd. De planning was okee, daar mankeerde niets aan. Maar een plek om even lekker uit te rusten tijdens nachtelijke uren zou geen overbodige luxe zijn. Alle twaalf kuipen in de bran derij worden straks weer vol be slag gezet. Het laatste beslag (2 kuipen) wordt gemaakt op vrij dagavond, de openingsavond van de Brandersfeesten, in aan wezigheid van het Jenevergilde. Om 00.00 uur 's nachts wordt het vuur aangestoken onder de ruwketel en de eerste stook gaat van start. Vervolgens worden zonder onderbreking alle ande re kuipen ook leeggestookt. Een stook duurt minimaal 8 uur en kan soms wat uitlopen. Na een stook moet de spoe ling (kokend heet) afgevoerd worden, nieuw beslag overge pompt in de ruwketel, en het vuur uitgehaald en opnieuw aangestoken. Houd tijdens de marathon de livestream in de gaten van het museum: www.jenevermuseum. nl Column Zondag 23 september vieren wij het jaarfeest van de ANBO en zij die eerder hieraan deelnamen we ten datje een hele zondag met elkaar een prach tige dag kan hebben. Wij beginnen die dag om 10.30 uur met het optreden van de Black Yellows, daarna treed de Rijnmondband op. Geweldig dat enorme geluid in onze sociëteit. Natuurlijk een op treden van ons eigen ANBO-koor. Jammer dat ik niet kan zingen, want het is supergezellig en ie dereen zingt uit volle borst mee.JAet in de middag als afsluiting een uitgebreide barbecue. Ook is er nog een loterij. Er is maar een nadeel: met 75 per sonen zit het vol, dus geef echt op tijd op. Er is nog meer te doen, de laatste donderdag van de maand is er bingo. Bij binnenkomst zie ik een grote tafel met leuke prijzen en voor een klein bedrag krijgt u een plankje met bingonummers, er worden zes rondes gespeeld met een pauze tussendoor waarin een drankje met kaas/worst wordt aangeboden. De plankjes zijn achterop genummerd en na afloop worden er nummers getrokken, zodat bijna ieder een een prijsje heeft. Er wordt gekscherend gezegd dat ik niet meer mee mag doen, ik win altijd wat, maar dat is beginnersgeluk. Ze menen het gelukkig niet. Tenminste dat hoop ik. Als ik later weer op mijn brommertje naar huis ga heb ik weer een hele leuke middag gehad. Wij hebben al wat nieuwe leden mogen verwelkomen waar wij heel blij mee zijn. Er is een grote landelijke ledenwerfactie op komst waar ik volgende keer op terugkom. Joke Ballijns S4NDS 1933 Gratis informatie 0800 - 288 22 55 Melding van overlijden 0800 - 345 67 89 24 uur per dag bereikbaar Uitvaartcentrum Groenoord Van Beethoveniaan 180 - 3122 TZ Schiedam T 010 - 46611 00 Geef de gewenste kleur aan uw uitvaart en wordt herdacht zoals u bent... familieberichten www.cvu.nl I Capelle a/d I Jssel I Schiedam I Spijkenisse I Waddinxveen I Gouda LANTARENVENSTER Mteoveiiijdensberichten zijn zichtbaar op .nl CHR1STÏ Receptioniste Telefoniste (6 mnd) Administratief Medewerker (9 mnd) Financieel Administratief Medewerker (12 mnd) Commercieel Administratief Medewerker (12 mnd) Medewerker Projectadministratie (12 mnd) Secretaresse (12 mnd) BKB BKC PDB Geen specifieke vooropleiding nodig VJtXfe Fabius is een CRKBO erkende opleider 1 ochtend of 1 avond p/w les in meer dan 50 locaties Geschikt voor werkenden, schoolverlaters en herintreders o.a. Rotterdam, Spijkenisse, Vlaardingen, Capelle, Delft, Zoetermeer, Dordrecht goudaankoop schiedam Constant de hoogste koersprijs voor uw oude sieraden. Wij kopen oud goud/zilver kapot goud/zilver munten goud/zilver baren goud/zilver gouden tanden gouden horloges zilver bestek platium Gratis taxatie. Uw geld gelijk contant uitbetaald. Geen afspraak nodig. Hoogstraat 84,3111 HL Schiedam. Tel 0639172618 Openingstijden di/za 11 -17 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 7