I Aftrek Kijk op Wonen Halt op hypotheekmigratie Hypotheeknormen 2,5% lager Huurverhoging op inflatiepercentage Stijging nettolasten hypotheken in 2013 Middeninkomens gaan flink meer betalen UL 1r d Herstel op termijn Social travelling Energienota Meer beweging euro. komens dus een tweedeling en blokkeert daarmee de doorstroming. De circa 1 miljoen huis houdens die een spaar- of aflossingsvrije hypotheek met NHG-garantie hebben, krijgen bij een verhuizing met deze aflossingsverplich ting te maken. Sinds het begin van de crisis wordt ongeveer 80% van de nieu we hypothe ken met NHG Laat de energiekosten niet de pan uit rijzen. Met een paar muisklikken kunnen honderden euro's op de energierekening worden bespaard. Er is veel concur rentie op de energiemarkt en er zijn regelmatig aantrekkelijke aanbiedin gen. Deze zijn echter vaak tijdelijk van aard en kun nen per dag verschillen. Energieprijzenvergelijker van Gaslicht.com helpt bij het maken van een keuze. Zoals het er nu naar uit ziet, krijgen huisbezitters vanaf volgend jaar alleen nog maar hypotheekrenteaftrek als de hypotheek annuïtair wordt afgelost. Dit geldt voor nieuwe hypotheken die vanaf 2013 worden afgesloten. Voor de hypotheeknormen, zoals het Nibud die berekent, verandert dit niets. Het Nibud is bij die berekeningen altijd al uitge gaan van het annuïtair aflossen van de hypotheekschuld. Voor de consument betekent dit wel een verande ring, omdat ieder jaar ihet netto af do Zoals eigenlijk wel verwacht gaat ook echt plaatsvinden: de hypotheekrenteaftrek wordt in stappen beperkt. Voor alle hypotheken, dus ook voor bestaande hypo theken, gaat vanaf 2014 de maximale hypotheekrenteaftrek elk jaar met een half procent omlaag. De maximale renteaftrek ligt nu nog op 52 procent, maar gaat in 28 jaar tijd omlaag naar de hoogte van de derde belastingschijf. te lossen bedrag hoger wordt. Bij een annuïteitenhypotheek betaalt de huiseigenaar elke maand een gelijk bedrag aan rente en aflossing. Ieder jaar betaalt hij iets minder rente en lost hij meer af. Hierdoor heeft de huiseigenaar elk jaar minder hypotheekrenteaftrek en stijgen de netto maandlas ten. De stijging is de eerste jaren relatief beperkt en onder normale omstandigheden goed op te brengen. Het verschil met de spaarhypotheek is dat de netto maandlasten daar ge durende de hele looptijd gelijk blijven en je de hypotheek pas aan het eind met het gespaarde bedrag aflost. Het regeerakkoord over de woningmarkt legt het fundament voor herstel op termijn. Dat concludeert Syntrus Achmea Real Esta te Finance, de grootste belegger in huurwoningen in Nederland. Op korte ter mijn gaat het nog slechter, maar daarna kan herstel volgen, voorziet Syntrus Achmea: 'De verminderde betaalbaarheid van koop woningen als gevolg van de beperking van de hypo theekrenteaftrek zal een negatieve impact hebben op de woningprijzen en het aantal transacties. Maar een deel van het effect van het beperken van de hypotheekrenteaftrek is al ingeprijsd. Na een korte pe riode waarin het prijsniveau zich zal moeten zetten, verwachten we herstel.' Niet alleen kopers van huizen zijn de klos,' ook huurders. Verhuurders mogen bovenop het inflatiepercentage de huur prijs bij inkomens tot 33.000 euro met 1,5% verhogen. Bij inkomens tussen de 33.000 en 43.000 euro is dat 2,5% en bij inkomens boven de 43.000 euro kan de huur met 6,5% omhoog. Voor huishoudens met een inkomen boven de 43.000 euro geldt geen maximaal huurbedrag meer voor sociale huurwoningen. In 2013 liggen de financie ringslastpercentages voor hypotheken gemiddeld 2,5% lager dan in 2012. Dit blijkt uit berekeningen die het Nibud heeft gemaakt in opdracht van NHG (Nationale Hypotheek garantie) Deze percentages geven weer welk deel van het inkomen er maximaal aan hypotheeklasten kan worden besteed. Omdat uit koopkrachtbe rekeningen van het Nibud blijkt dat de meesten minder te besteden hebben, zijn ook de hypotheeknormen naar beneden bijgesteld. Deze verlaging betekent concreet dat iemand met een bruto jaarinkomen van 45.000 euro (bijna anderhalf keer modaal) ongeveer 13.000 euro minder kan lenen. Rekening houdend met een gemiddelde loonstijging in 2013 (CPB: 2,25%), is de daling in dit geval ongeveer 8.500 euro; van circa 205.500 euro naar circa 197.000 euro. De maximale hypotheek valt daarmee 4% lager uit. De verkoopprijzen van koopwo ningen zijn het afgelopen jaar fors gedaald. Gelet op deze prijsontwikkelingen kan nog steeds een zelfde soort woning worden aangeschaft. Het Ni bud berekent al jaren welk deel van het inkomen een huishou den maximaal verantwoord aan woonlasten kan uitgeven. Deze hypotheeknormen zijn gebaseerd op onderzoek naar de bestedingen van huishou dens in Nederland. Met deze hypotheeknormen adviseert het Nibud de NHG. Het lijkt erop dat in Amsterdam commerci ële partijen steeds vaker woningen aan toeristen proberen te slijten onder het mom van 'social travel ling', zoals woningruil en 'couchsurfing'. PvdA-wet- houder Ossel (PvdA, wo nen) vermoedt dat steeds meer verhuurders hiervan misbruik maken en op die manier huizen illegaal als hotel aanbieden. Hij start daarom een uitgebreid onderzoek. Social travel ling is in opkomst en biedt reizigers de mogelijkheid voordelig te overnachten. vorig jaar. VEH is verbijsterd over de NHG-maatregel van het kabinet. Wie volgend jaar verhuist, mag zijn spaar- of aflossingsvrije hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) tóch niet meenemen. Hij wordt verplicht annuïtair te gaan aflossen. Zet hij toch de oude hypotheek voort, dan vervalt de NHG-garantie. Hij moet dan tot 1% meer aan hypo theekrente betalen. Bij de aan kondiging van de aflossings verplichting is door het kabinet de toezegging gedaan dat dit alleen voor nieuwe hypotheken zou gelden. Vereniging Eigen Huis (VEH) is verbijsterd dat het kabinet de aflossingsver plichting in de NHG-voor- waarden ook voor bestaande gevallen heeft afgedwongen. Dit is in strijd met de eerdere toezegging dat bestaande hy potheekcontracten op dit punt ongemoeid worden gelaten. VEH vindt dat de overheid zich hiermee onbetrouwbaar toont en roept de Tweede Kamer op de NHG-maatregel, die op 1 januari 2013 ingaat, terug te draaien. VEH is fel tegenstander van ongelijke behandeling van nieuwe en be staande hypotheken. Dit geeft In de afgelopen oktober maand werd volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) op de woningmarkt iets meer beweging waargenomen. Huizenkopers proberen nog snel hun slag te slaan voor de hy- potheekregels die op 1 januari 2013 wijzigen. Het aantal bezichtigin gen steeg met ruim 30% naar 90.000. De woningverkoop in oktober kwam zeven procent hoger uit dan in dezelfde periode Ook huurders zijn de klos. Iemand met een inkomen van 43.000 euro en een hypo theek van 200.000 euro gaat 6 procent meer hypotheekrente betalen door maatregelen in het regeerakkoord. Dat heeft een adviseur van de Hypotheekshop berekend. Bij een rente van 5 procent betaalt de huiseigenaar na ontvangst van de renteaftrek nu nog 483 euro per maand; vanaf 2014 wordt dat „516 huiseigenaar die 100.000 euro verdient en een hypo theek van 400.000 euro heeft, betaalt bij dezelfde rente jaarlijks een procent meer hypotheekrente. Dit komt doordat de maxi male renteaftrek jaarlijks een half procent zal dalen. Na ontvangst van renteaf trek betaalt die huiseige naar nu nog 800 euro per maand; in 2014 slechts 8 euro meer. Middenin- gaan fors meer talen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2012 | | pagina 21