Politieke schermutselingen bij hotel Beijersbeigen Schiedam in het kort Nieuwjaars concert Harpe Davids Wijkondersteu- ningsteam Nieuwland HaverSchmidt zoekt pianist Ruilbeurs postzegels Nederlandse taal bij MAC Toekomst van het ondernemen Strooizout voor Schiedammers Slechtziendendag Biljarters gezocht leder schilderij een verhaal Expositie in De Wissel Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 2 januari 2013 Nieuwe Stadsblad pagina 21 Midden in de crisisjaren van de vorige eeuw liepen de poli tieke spanningen soms hoog op. Ook in Schiedam. In 1933 gingen de ruiten van hotel Beijersbergen er bijna aan. Frans Assenberg Schiedam In deze politiek gevoelige pe riode had de regering een uni formverbod ingesteld. Enkele dagen voordat dit verbod in zou gaan, september '33, was het in de Schiedamse binnenstad on rustig. Met demonstraties gaven 'extreem links en rechts' uiting aan hun idee dat zij een uniform helemaal niet nodig hadden om hun idealen aan de man te bren gen, meldt de Schiedamsche Courant uit die tijd. Links blaadje Op een zaterdagavond tracht ten sociaal-democraten op de Broersvest, Koemarkt en Hoog straat aandacht voor htm link se blaadje 'Brood en Arbeid' te krijgen. Enkele O.S.P.-ers (Onafhankelijke Socialistische Partij, een afsplitsing van de S.D.A.P., later P.v.d.A.) deden dat met hun geschriftje 'De Fakkel', de communisten had den hun anti-fascistisch epis tel 'De Tribune' mee van huis genomen. De 'antipoden' (te genvoeters) van de sociaal-de mocraten, de Nationaal Socia listen, ook wel 'nazi's' genoemd, hadden hun periodiek 'Volk en Vaderland.' Deze rechtse lieden traden volgens hun politieke tegen standers nogal provocerend op, hetgeen zij niet zo leuk vonden. „Hoewel zij, evenals hun mede colporteurs, in alledaagsche burgerlijke colbertjes waren verschenen, wérkte hun aanwe zigheid op de gemoederen van 'Moskou's veile knechten', blijk baar zoo prikkelend, dat hun aan het verstand gebracht moest worden, dat zij beter hadden ge daan, stilletjes thuis te blijven", aldus de krant. De communis- 'Zij hadden er beter aan gedaan, stilletjes thuis te blijven' ten deden dat op een zodanige manier, dat hun slachtoffers er weinig of niets tegen konden doen. De nazi's kozen daarom de verstandigste methode en trokken af via de Korte Dam en Dam naar de Vlaardingerstraat. In deze straat bevond zich hotel Beijersbergep, een bekend loge ment. Daar gingen de extremis ten schielijk naar binnen. Ergernis Dit was evenwel niet naar 't zin van hun politieke achtervolgers. Die staken hun ergernissen over deze laffe daad dan ook niet on der stoelen of banken en uitten op niet mis te verstane wijze bedreigingen richting deze ge vluchte lieden. Die onaange name bejegening bestond uit het mogelijk gooien met stenen tegen de ruiten van het etablis sement als de 'fascisten' niet naar buiten zoudep komen. Niet alleen eigenaar Beijersber gen zal dat als uiterst vervelend hebben ervaren, ook de nazi's stonden mogelijk te trillen op hun benen. Zij liéten zich echter wijselijk niet zién. Bloedend oor Al snel verschenen politie agenten op het strijdtoneel bij de Dam en de Vlaardin gerstraat'die hen maanden op te hoepelen. De meesten gaven hieraan gevolg, maar één van hen niet, hij bleef staan en uitte de meest gru welijke vloeken en verwen singen aan het adres van de nationaal-socialisten. Van één der agenten kreeg de agressieve man een houw van zijn degen hetgeen hem een-bloedend oor opleverde. De fascisten konden, toen de rust eindelijk, was weerge keerd, eindelijk hun weg ver volgen. Niettemin bleef het ook daarna nog onrustig. Schiedam Muziekvereniging Harpe Davids geeft zaterdag 19 januari om, 15.00 uur het traditionele nieuwjaarscon cert. Op het programma staan onder andere de Radets- kymars en een polka, de Annen-polka van Johann Strauss. Daarnaast speelt het orkest onder leiding van Bram Soentjens ook een swingende bewerking van bekende kinderbedjes en muziek van K3. Het concert zal worden ge opend door het opleidings orkest van Harpe Davids en wordt gehouden in de Dorps kerk aan het Noordeinde. Meer informatie www.har- pedavids.nl of facebook. com/HarpeDavids Schiedam Met het Wijkondersteu- ningsteam Nieuwland start Schiedam met een nieuwe aanpak voor wijkbewoners die moeilijker mee komen of tijdelijk niet zelfredzaam zijn. Het team maakt Schiedam mers sterker en zorgt er voor dat de regie over het eigen leven weer genomen wordt. Het Wijkondersteunings- team Nieuwland is volledig gericht op het benutten van de kennis en eigen kracht van de Schiedammers. Deze foto toont hotel Beijersbergen in de Vlaardingerstraat, waar dit historisch verhaal over Schiedam zich afspeelde. FOTO: COLLECTIE FRANS ASSENBERG. Zorgcentrum Francois Haver Schmidt, onderdeel van Argos Zorggroep, organiseert elke woensdagochtend tussen 10.00 ert 12.00 uur een zangochtend voor haar bewoners. Voor de muzikale begeleiding bij deze activiteit zoeken zij een enthou siaste vrijwillige pianist. De zangochtend staat onder leiding van een activiteitenbe geleidster die wordt ondersteunt door vrijwilligers. Liefhebbers kunnen contact opnemen met Linda Lalleman via nummer 409' 13 33, De eerstvolgende ruilbeurs voor onder meer postzegels wordt gehouden op 13 januari in De Woudhoek aan het Heijermans- plein 35. Aanvang is 13.00 uur. Elke tweede en vierde zondag van de maand wordt de beurs georganiseerd. Anderstaligen kunnen voor Ne derlandse les terecht bij MAC Brandersstad aan het Spinhuis pad van 13.00 - 14.30 uur. Tij dens de lessen leren de cursisten Nederlands lezen, schrijven en spreken. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de zogenaamde Delftse Methode. De kosten be dragen 5,- per les, bij vijf lessen betalen de cursisten in totaal 20,-. Mensen met een CIZ indi catie voor dagbesteding betalen een inkomensafhankelijke eigen bijdrage. Mac is te vinden aan het Spin huispad 19. Rabobank Schiedam-Vlaardin- gen organiseert op maandag 14 januari haar Coöperatiebijeen komst in Theater aan de Schie in Schiedam met als thema "Coöperatief ondernemen". De bank wil met deze bijeen komst een platform bieden voor ondernemers uit Schiedam en Vlaardingen om te praten over ondernemerschap in deze tijd. Betekent het online winkelen het einde van drukke winkel straten? En welk effect heeft dit op ondernemend Schiedam en Vlaardingen? Speciale gast van de avond is Cor Molenaar, schrijver van het boek "Het einde van winkels?". Met zijn visie op de onbegrensde mo gelijkheden van het internet en de gevolgen daarvan voor het MKB, schudt hij onderne mers wakker en geeft hij stof tot nadenken. Meer informatie is te vinden via www.rabobank. nl/schiedam-vlaardingen. On dernemers kunnen zich via deze website ook aanmelden "om de bijeenkomst bij te wonen. Irado gaat ook dit jaar zorgvul dig om met het bestrijden van de gladheid in Schiedam. Om te zorgen dat ook inwoners goed voorbereid zijn op het winter weer verstrekt Irado in opdracht van de gemeente Schiedam weer gratis strooizout. Evenals in de voorgaande jaren kunnen inwoners van Schie dam gratis kleine hoeveelheden strooizout verkrijgen. Hiermee ondersteunt de gemeente ini tiatieven van inwoners die hun eigen stoep, maar ook eventueel van hun buren - als ze weg zijn, of fysiek beperkt - schoon wil len houden. Het strooizout wordt verstrekt in zakken van 10 kilogram bij het Irado afvalbrengstation aan de Fokkerstraat 550 en bij de Lichtblauwe Brigade (LBB) aan het Stadserf 48. Een speciale Slechtziendendag vindt zaterdag 19 januari plaats in Utrecht. Het wordt een le vendige dag met sprekers en workshops over alles dat te ma ken heeft met verkeer, toegan kelijkheid en mobiliteit. De bedoeling van de dag is om slechtziendheid meer onder de aandacht te brengen. Er zijn in Nederland meer dan 300.000 mensen bij wie een bril of con tactlenzen niet of nauwelijks helpt. Slechtziendheid wordt vaak onder een noemer ge plaatst met blindheid, maar er bestaat een groot grijs gebied tussen goed zien en blind zijn. Zie voor meer informatie en deelname www.slechtzienden- dag.nl/fotowedstrijd. Biljartvereniging Stricklede zoekt enthousiaste, nieuwe spe lers voor hun team. Er wordt elke dinsdagavond gebiljart in de ouderensociejeit St. Jozef van 18.30 tot 22.30 uur. Deze is te vinden in de Lange Nieuw- straat 181. Meer inlichtingen zijn te krijgen via de secretaris: 470 31 19. Jeroen Staal exposeert nog tot en met 13 februari zijn werk in de Bibliotheek Schiedam op Stadserf 1. Voor Staal heeft iedere schilderij zijn eigen ver haal. De tentoonstelling is gra tis toegankelijk tijdens de ope ningstijden van de Schiedamse bibliotheek. Een bijzondere expositie in De Wissel, aan het Broersveld, met werk van kunstenaar Joke Schelhaas uit Den Haag. Zij werkt graag thematisch. De Wissel is open iedere woensdag- donderdag- en vrijdagmiddag en elke eerste zaterdag van de maand vanaf 14.00 uur. Saxofonist Mischa van der Wekken is de eerste gast die in 2013 het podium be treedt van Jazzpodium Waterweg. Zondag 13 januari speelt hij met zijn quintet in de Giudici Kapel van het Stedelijk Museum Schiedam. Aanvang 13.00 uur. FOTO: PR

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 21