Bleekneusjes komen in betere oorden op krachten 7Ö0 euro uoor SR12 Van de lezer Tweets van de Week Op het erf werden gevangenen geëxecuteerd Nieuwendijk schrijft aantrekkelijk boek Luchtfoto's van de A4 voor omwonenden Alleen nog maar op afspraak Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 2 januari 2013 Nieuwe Stadsblad pagina 3 Aanklacht Verver Prima initiatief van Fred (dat hij ex-burgemeester Verver aanklaagt), ik wil hem van harte steunen en hoop dat hij ook veel bijval krijgt. Bij veel zaken die in Schiedam niet kunnen doorgaan of worden afgebroken zoals de biblio theek in Schiedam Noord, spookt door mijn hoofd 'Als dat stelletje met ën rond Ver ver er niet was geweest, maar wel integere bestuurders, zou het dan ook zo bergafwaarts gaan met de voorzieningen in onze stad? Het is voor de gewone burger zo moeilijk te verteren, juist in deze moei lijke tijden.' Zet door, het rechtsgevoel moet zegevieren. A.J.Tigges Oversteekescapades Het berichtje in het Nieuwe Stadsblad van de heer Fred Klein over de oversteekesca pades op de Laan van Bol'Es is me uit het hart gegrepen. Er wordt in deze buurt veel en Vreselijk te hard gereden. Ook in het verlengde van de Laan van Bol'Es richting Vlaardingen, waar gewerkt wordt aan de A4, is duidelijk een 30 km snelheid aange geven in verband met het grote aantal scholieren dat dagelijks de weg moet over steken vaak ook zonder fatsoenlijke fietsverlichting ontstaan veel net op het nip.- pertje situaties bij het nood zakelijke oversteken van de straat. Wanneer je je daar netjes aan die snelheid van 30 km houdt bumperkleven vaak de achteropkomende auto's. Ook de Van Beetho- venlaan-Borodinlaan en Vi- valdilaan zijn 30 km routes. Op de Van Beethovenlaan word je, wanneer je je aan die snelheid houdt vaak gewoon links ingehaald door zo'n racer, die dan maar net voor de volgende wegversmalling weer het rechterspoor komt. Bij de afslag van de Laan van Bol'Es naar de Van Beetho venlaan wordt er in die smal le scherpe bocht achter het tankstation vaak zo hard ge reden dat men moeite heeft op de eigen weghelft te blij ven en er vaak net niet raak situaties ontstaan. Gecon troleerd wordt er niet. Soms rijden er wel eens 's morgens twee agenten in sportenue en helm lekker babbelend hun trainingsrondje. En die zien niets. A.Luijsterburg 29 nov 2012 is de laatste openbare telefooncel van KPN buiten dienst gezet. Deze stond op het Bin nenhof in Den Haag! HermanKriek Informatie over de gel digheid van #ovchip: beperkt. Waarom? Dat is een raadsel. Londonse Oyster heeft geen eind datum. @ThSchoenma- kers Informatie over de kos ten van de #ovchip: absurd hoog. 7.50 voor een kaartje dat een paar dubbeltjes kost. @Th- Schoenmakers Informatie over kosten van reizen met de #ov- chip: extreem veel duur der dan nog niet zo lang geleden met de strippen kaart. @ThSchoenma- kers Ik geloof dat ik de es sentialia over de #ovchip zo wel aardig hebben sa mengevat in drie tweets. Geen website voor nodig. @ThSchoenmakers Nieuw pollenseizoen nu al geopend! Door war mere en natte periode in dec zijn er bloeiende Hazelaars en Elzen. BuienRadarNL Het onlangs verschenen boek 'De Schiedamse Bleek neusjes kinderuitzendingen tussen 1900 en 1979', geschreven door Caroline Nieuwendijk, laat zien dat het niet alleen zogenaamde gezondheidskolonies waren, die magere en ondervoede kinderen moesten oppeppen. Door Frans Assenberg P Schiedam De levensomstandigheden van arbeiders in Schiedam waren omstreeks 1900 slecht en ziek ten zoals tuberculose werden dan ook alom gevreesd: velen stierven eraan. Artsen en on derwijzers trokken zich het lot ypn de bleke kinderen aan en riepen op hierin verhetering te brengen. Dames uit de 'gegoede Schiedamse stand' namen het initiatief om bleke en ziekelijke arbeiderskinderen naar betere oorden uit te zenden.' Zij, de kinderen, moesten aansterken en hadden frisse lucht nodig. Het was Laura Maas die de eerste kinderuitzending organi seerde. Een tijdelijk verblijf op het platteland of aan zee bleek heilzaam te werken voor deze kwetsbare jonge mensjes, ook wel 'bleekneusjes' genoemd. Enkele vooruitstrevende libe ralen besloten tot de oprichting van de Commissie Schiedamse Gezondheidskolonies. Door middel van inzamelingen en bedelbrieven kwam er geld bin nen. Samen met Delftse soort genoten bouwden zij in Voort huizen een eigen koloniehuis: 'Groot Dennenlust'. Nieuwendijk legt nauwgezet in haar eerste boek uit hoe het uitzenden van kinderen vervol gens verliep. Als men bedenkt dat deze projecten tot ongeveer 1976 doorgingen, is duidelijk dat kinderen lange tijd onvol doende mogelijkheden werden aangeboden op te groeien in een goed en gezond milieu. „Sinds 2002 kent Nederland het Nationaal Schoolontbijt. In de eerste week van november ■ontbijten kinderen van basis scholen samen op school, leren ze wat ontbijt is en ervaren dat ontbijt belangrijk is", schrijft de auteur. Ergo, nog steeds speelt dit probleem. Ten behoeve van het boek heeft Caroline Nieuwendijk een aan tal interviews afgenomen van voormalige bleekneusjes. Aan grijpend zijn bijvoorbeeld de ervaringen die deze kinderen soms meemaakten tijdens de Tweede Wereldoorlog. De toen 14-jarige Janny ging achterop de fiets bij een onderduiker van de pleegfamilie in de Hongerwin ter (1944/'45) naar de Achter hoek. Nieuwendijk: „Bijna bij hun bestemming zagen ze een paar gewurgde Duitsers aan de kant liggen. Er was een aanslag gepleegd." Later arriveerden Duitse soldaten op de boerderij met twee vrachtwagens waarin 46 gevangenen. Op het erf van de boerderij waar Janny ver bleef werden de gevangenen als- represaille van de aanslag ge- executeerd. Na de oorlog gaan de kinderuitzendingen gewoon door, zelfs naar diverse buiten landen. In 1950 waren de uit zendingen op een hoogtepunt. „Nooit eerder waren zoveel kinderen uitgezonden", geeft de Nieuwendijk aan. „Geleide lijk maakten bleekneusjes plaats voor 'zenuwpeesjes'. Vanaf 1960 ging het bergafwaarts." Dit had te maken met het afbouwen van subsidies. Het boek over de Schiedamse bleekneusjes balanceert op de rand van wetenschappelijke en populaire taal. Dit maakt het af en toe afstandelijk. Niettemin geeft Caroline Nieuwendijk een indrukwekkend beeld van de ervaringen van de uitgezonden kinderen. De vertellingen van de geïnterviewde bleekneusjes uit die tijd, maakt dat het boek aantrekkelijk is om te lezen. Een aanrader voor Schiedammers. cultuur Johan Grijzen neemt het eerste exemplaar uit handen van Caroline Nieuwendijk in FOTO: FRANS ASSENBERG. De Schiedamse wethouder van ontvangst. Schiedam Sinds dinsdag 8 januari zijn de deuren van het informa tiecentrum iver de A4 aan de Woudweg weer open voor belangstellenden en omwo nenden. Zij worden hier uitgebreid geinformeerd over alles wat met de aanleg van de A4 te maken heeft. Luchtfoto's Omwonenden van het tra ject tussen Schiedam en Delft kunnen vanaf dinsdag 8 januari luchtfoto's ophalen in het Informatiecentrum. Deze luchtfoto's die geno men zijn in oktober 2012 la ten het tracé van de A4 zien na de afgraving van het zandli- chaam en tijdens de voorberei dende werkzaamheden voor de aanleg. Mensen die in de nabije omge ving van het tracé wonen kun nen mogelijk hun huis op de luchtfoto's zien. Rijkswaterstaat heeft de foto's op A3-formaat laten afdrukken en biedt deze, zolang de voor raad strekt, eenmalig aan. Zaterdag 12 januari In januari is het Informatiecen trum eenmalig geopend op de tweede zaterdag van de maand. Op zaterdag 12 januari kunnen bezoekers ieder uur een presen tatie bijwonen over de stand van zaken van de werkzaamheden. Informatiecentrum A4 De openingsuren van het Informatiecentrum A4 zijn: dinsdag, woensdag en don derdag van 12.00-17.00 uur. Ook is het centrum elke eer ste zaterdag van de maand open van 12.00-17.00 uur. Groepen zijn buiten deze tijden op afspraak meer dan welkom. Informatiecentrum A4 staat aan de Woudweg 25, een locatie direct aan het werk terrein. Vanaf het uitkijkpunt is er een mooi uitzicht over de toekomstige weg en de werkzaamheden en kan een en ander vastgelegd worden voor het nageslacht. Schiedam Het Klant Contact Centrum werkt sinds 1 januari alleen nog maar op afspraak. Daar naast zijn de openingstijden met zes uur per week ver ruimd, waardoor het Klant Contact Centrum voortaan ook tussen de middag open is. Het KCC is voortaan op maandag en vrijdag open van 8.30 tot 17.00 uur, op dinsdag van 8.30 tot 12.30 uur en op woensdag en don derdag van 8.30 tot 20.00 uur. Een afspraak maken kan eenvoudig via www.schie- dam.nl/afspraak of telefo nisch via 14 010. De kinderen van KomKids Schakel en Bellefleur hebben in de week voor Kerst maar liefst 700 euro opgehaald voor de 3FM-actie Serious Request. De kinderen van De Schakel zongen kerstliedjes, die van Bellefleur maakten kerststuk jes. Omdat KomKids zelf de opbrengst verdubbelde, kon er een megabedrag naar het Glazen Huis. FOTO: PR

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 3