O Over huiszittende armen en nietcrisiswerklozen We depend on energy, your energy! Doe mee met Groen Wiekend bp Wm Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 30 januari 2013 Nieuwe Stadsblad pagina 34 Schiedam Van het afval uit de buurt een mooi kunstwerk ma ken? Met een paar vrienden uit uw sportteam een uurtje fietsen voor het goede doel? Meespelen in een theater stuk in de open lucht? Het zou allemaal zomaar kunnen op zaterdag 11 en zondag 12 mei in het centrum van Schiedam. Op deze dagen organiseert Stichting Public Events, in nauwe samenwer king met VW Schiedam en Stichting Schiedamse Mo lens, het nieuwe, regionale evenement Groen Wiekend. Een uniek festival met duur zame inspiratie en interactief entertainment dat zich af speelt rondom de Schiedam se molens. Met tal van ver rassende activiteiten wordt op een prikkelende wijze de aandacht gevestigd op het grote belang en de voordelen van een groen en duurzaam leven. GroerïWiekend vormt één van de hoofdactiviteiten van het Schiedamse thema jaar Windkrachtl3. Het programma voor Groen Wiekend is momenteel vol op in ontwikkeling. Omdat duurzaamheid belangrijk is voor iedereen wil Groen Wiekend het programma van het evenement samen met enthousiaste bewoners, verenigingen, organisaties en bedrijven vorm geven. Meedoen? Neem dan con tact op met Stichting Public Events via nummer 273 30 87 of vul het contactfor mulier in op de website van Groen Wiekend: www. groenwiekend. Niet alleen nu levert de crisis problemen op, in de jaren dertig van de vorige eeuw waren zij wellicht groter dan nu. Nederland en uiteraard ook Schiedam waren toen veel armer. Hierdoor zag de plaatselijke overheid zich genoodzaakt de mouwen op te stropen en de hel pende hand te bieden. Frans Assenberg Schiedam De regering en het parlement weten zich na de beurskrach van 1920 geen raad. Dalende lonen moeten de economie weer vlot trekken. Het beeld in die tijd: lange rijen mannen bij de stempellokalen, strenge con trole op de dagelijkse bezighe den van de werklozen. Ook in Schiedam zien we dat die rijen die niet zomaar verdwenen. In het jaarverslag over 1935 van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon en de Gemeentelijken Inlichtingendienst vinden we de weerslag ervan. „Helaas kan niet worden gezegd dat in den bestaanden toestand van de werkloosheid in 1935 een ver betering is ingetreden." Waar hebben we woorden van gelijke strekking meer gehoord...? Het verslag rept onder andere over 'huiszittende armen' ofte wel 'vast bedeelden'. Kennelijk de allerarmsten. Het zijn er 169, terwijl een jaar eerder er 146 hun dagen in lijdzaamheid sle ten. Zij kostten de Schiedamse schatkist meer dan 16.000 gul den. Het aantal uitkeringen aan werklozen, men maakte onder scheid tussen 'crisiswerklozen' en 'nietcrisiswerklozen': 20.206, een afname van 665. Om de werklozen niet van hon ger om te laten komen, verstrek te de lokale overheid vele liters melk, karnemelk, 'vleesch', ei eren en lever. Ook financierde Hulpbetoon geneeskundige hulp, röntgenonderzoek, me- De crisis kostte de gemeenschap meer dan 2 miljoen gulden dicijnen en verloskundige hulp. Daarnaast gingen er ook brillen, buikbanden, elastieken- kousen, steunzolen (van de steun!) en breukbanden naar de armlas tige medemens. Opvallend in deze opsomming is de volgende opmerking: „De nadeelige invloed van het uitzoeken van erwten als huis arbeid voor de oogen van de sorteerders, bleek o.m. ook uit vermeerdering van het aantal aanvragen om een bril. Zooveel mogelijk wordt getracht hieraan paal en perk te stellen." Kenne lijk was er sprake van misbruik van de brillenregeling en wilde Jouw profiel: HBO diploma WTB en relevante werkervaring binnen de (petro)chemische industrie. 1935. Schiedammers in de rij voor groente bij het St. Jacobs Gasthuis. FOTO J. SCHNEIDER, SÉMEENTE ARCHIEF SCHIEDAM. men het tellen der erwten ontra den. Ook in de 'gestichten' was de nood hoog. De bijstand aan Het Gemeenteziekenhuis voor verpleging van 'on- en minver mogende patiënten' kostte in 1935 een bedrag van 142.310,10 gulden. Het St. Liduinage- sticht, het St. Jacobs Gasthuis, het Gereformeerde Rusthuis en het R.K. Weeshuis hadden ook een hulplijn aangelegd. In totaal kostte de crisis in de jeneverstad in 1935 de gemeenschap meer dan 2,26 miljoen gulden. Orde en discipline Schiedam In schril contrast met deze droefenis staat het bericht dat in juli 1935 een 'deta chement' Schiedamse deel nemers afreisden naar Nij megen ten einde aldaar mee te doen aan de vierdaagse 'afstandsmarsen'. Onder hen bevonden zich 42 werklozen: 12 dames en 30 heren om precies te zijn. Zij werden uitgeleide gedaan door ene dr. W.J. Smit die hen op het hart drukte om "de orde en discipline strikt te handhaven." En daarmee konden ze het tijdens hun marsen over grote afstand. Je bent in deze functie verant woordelijk voor een veilige, effectieve en efficiënte uit voering van al het onderhoud aan de rotating equipment op jouw asset. Je geeft leiding aan een team van Technicians. De functie biedt de mogelijk heid om te werken in een raffinaderijomgeving met een breed scala aan rotating equipment en is daarom een uitstekende doorgroeipositie voor rotating engineers rfiet inhoudelijke bagage die de stap willen maken naar een tearri.leader rol. Maintenance Planners (Werkvoor bereiders) Jouw profiel: MBO diploma niveau 4 richting WTB of ver gelijkbaar en gedegen werk- BP Raffinaderij Rotterdam biedt naast uitstekende primaire en secundaire ervaring als werkvoorbereider arbeidsvoorwaarden volop mogelijkheden voor verdere persoonlijke ontwikkeling, binnen de (petro)chemische Wij geloven dat onze mensen de sleutel zijn tot ons succes, industrie. Wij zoeken zowel We depend on energy, your energy! werkvoorbereiders voor onze Turn Around (tijdelijk) als voor Interesse? regulier Maintenance (vaste Kijk op www.stapbinnenbijbp.nl voor meer informatie en solliciteer direct of neem aanstelling). contact op via 0181 - 259 853. Maintenance Teamleader Rotating/ Mechanical Je bent verantwoordelijk voor het correct en tijdig voor bereiden van met name stati sche onderhoudswerkzaam heden, zodat deze veilig en efficiënt uitgevoerd kunnen worden. Uiteraard neem je HSE, constructibility én logi stieke aspecten mee in de voorbereiding. Maintenance Als Maintenance Technician maak je deel uit van de af- TephnicianS deling Maintenance, welke Instrumentation zic.h bezighoudt met techni sche dienstverlening. Je bent als Maintenance Technician verantwoordelijk voor het vast stellen en analyseren van storingen en je voert onder houdswerkzaamheden uit aan diverse meet- en regelinstal- laties van onze raffinaderij. Jouw profiel: Bij voorkeur relevante werkervaring en een diploma MBO niveau 3 of 4 richting elektrotechniek, energietechniek of meet- en regeltechniek. Maintenance Technicians Rotating/ Mechanical Als Maintenance Technician ben je verantwoordelijk voor het behèren van equipment in de toegewezen afdeling en het vaststellen en analyseren van storingen. Je voert na: tuurlijk ook zowel preventief als correctief onderhoud uit aan pompen, turbines, com pressoren, tankmixers etc. Jouw profiel: Bij voorkeur relevante werkervaring en een - diploma MBO niveau 3 of 4 richting werktuigbouwkunde of een vergelijkbare technische of maritieme opleiding (scheeps- werktuigkunde, machinisten opleiding, autotechniek). Kijk voor een overzicht van al onze vacatures, op stapbinnenbijbp.nl Courage

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 34