Gemeenteberichten I Knap lastig: water onder de vloer of in de kruipruimte gemeente Schiedam 20 FEBRUARI 2013 - PAGINA 3 AgrarïëT Delfland divers i Gemeente ?crg :.H Provincie ffiwefsa ttre maen :iG€rl co x Het komt regelmatig voor en kan knap lastig zijn: water onder de vloer of in de kruipruimte. Deze overlast wordt vaak in verband gebracht met riolerings- of ophogings werkzaamheden. Zowel de gemeente als huisei genaren hebben verplich tingen ten aanzien van grondwater. Maar hoe is dat precies geregeld? En wat kunt u doen? Water in de kruipruimte kan verschillende oorzaken hebben. Een lekkende water leiding, een kapotte hemelwaterafvoer of riolering of verandering van de grondwa terstand. Wanneer er sprake is-van een lekkende waterleiding of kapotte hemel waterafvoer is het aan de huiseigenaar om het probleem aan te pakken en op te lossen. Het komt echter ook regelmatig voor dat er water in de kruipruimte komt te staan door verandering in de grondwa terstand. Hoe kan dat en wat dan? Grondwater Grondwater is kort gezegd al het water dat zich in de ondergrond bevindt. De hoogte van het grondwater verandert en wordt onder meer beïnvloed door de hoe veelheid hemelwater: een verzamelnaam voor al het water dat uit de lucht valt, zo als rëgen, sneeuw en hagel. Maar ook de kwaliteit van het riool kan van invloed zijn op de hoogte van grondwater. Het riool De gemeente is verplicht het riool te on derhouden. Regelmatig zijn er werkzaam heden aan het riool nodig, omdat buizen 'lek' raken. Grondwater kan door de po reuze buizen zo het riool in lopen. De ge volgen? Daling van de grondwaterstand, een onnodige belasting op het milieu en onnodig hoge zuiveringskosten omdat teveel en relatief schoon (grond)water wordt mee gezuiverd. Grondwater naar oorspronkelijk niveau Na reparatie of vervanging van de riool buizen kan er geen grondwater meer door de buizen het riool 'in lekken'. Hier door krijgt het grondwater de gelegen heid zich te herstellen tot het oorspron kelijke niveau. Dit herstel kan gevolgen- hebben voor 'lager gelegen' gebieden en daar leiden tot wateroverlast. Water zoekt laagste punt Vaak is het gebied rond de riolering dus danig verzakt, dat de gemeente na riool werkzaamheden gelijk de straat ophoogt. Als huiseigenaren op dat moment hun perceel (nog) niet op de oorspronkelijke hoogte hebben gebracht, kan er niveau verschil tussen woonkavels en openbaar gebied ontstaan. Het grondwater zoekt zijn weg en eindigt op de lager gelegen gebieden, zoals kruipruimtes. Eigen verantwoordelijkheid Huiseigenaren zijn zelf verantwoordelijk voor het op (oorspronkelijk) niveau hou den van de grond onder en rond hun huis. De verantwoordelijkheden van deze zogenaamde 'waterhuishoudkundige en bouwkundige maatregelen' zijn opgeno men in de bouwverordening. Wanneer huiseigenaren deze verantwoordelijkheid nemen of aansluiten bij gemeentelijke werkzaamhedén en men 'mee ophoogt' na bijvoorbeeld rioléringswerkzaamhe- den, is het risico op bijvoorbeeld een natte kruipruimte minimaal. Meer informatie Heeft u water in uw kruipruimte? De te nemen maatregelen zijn maatwerk. De gemeente kan u adviseren over welke maatregel(en) voor uw situatie geschikt is of zijn. Kijk voor meer informatie op www.schiedam.nl/grondwater of neem contact op. Uitgelicht Dinsdagavond 19 februari om 20.00 uur geeft Schiedams kunstenaar Carolina Koster tijdens het Cultuurcafé in het Wennekerpand een presentatie over haar kunst werk in het Schreiershuisje en de 'multiple', het zakdoekje met daarop de tekst gedrukt. De entree is gratis. Daarnaast presenteert Sjef van Duin het fotoboek dat hij maakte over de architectuur in Schiedam-Zuid Woensdag 20 februari geven Ineke Hagen en Esther Zitman van 14.00 tot 16.00 uur een lezing over kunst in Zuid (ondermeer over de kunsttoepassing die Carolina Koster voor het Schreihuisje ontwierp) in de pastorie van de Heilig Hartkerk. Bij mooi weer wordt het Schreihuisje bezocht. U kunt zich voor de lezing opgeven door te mailen naar post@stichtingmooiwerk.nl. Dinsdag 26 februari zijn mantelzorgers tussen 10.00 en 12.30 uur van harte welkom in het Mantelzorgcafé Schiedam aan De Wilgenburg, Land van Ris 6 (achter de Basiliek), Speciale gast is mevrouw Donkers van de Oproepcentrale. Zij zal (meer) vertellen over de Oproepcentrale en wat deze voor mantelzorgers kan betekenen. Tot en met 16 maart exposeert Oskar Maan in de tijdelijke projectruimte aan het Stationsplein 10. In de projectruimte toont Oskar een installatie die een overlevings- kamp in een postapocalyptische wereld .verbeeldt, een blik in de tóekomst nadat de laatste overlevenden van de Apocalyps zijn overleden. De expositie is op donderdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. De installatie is echter ook van buiten goed te zien. Wilt u meer weten over Uitgelicht? Kijk dan op

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 17