Schiedam enthousiast naar Entente Florale Gemeente opnieuw partner van Open Coffee Jong groen de grond in gemeente Schiedam ssmfgntti ms iWöEfii 9 6 MAART 2013 - PAGINA 2 Groen is naast gezond ook gewoon mooi. Om het belang van groen te benadrukken, doet Schiedam mee aan Entente Florale, de strijd om de titel 'Groenste stad van Nederland'. Gemeente, ondernemers én inwoners werken enthousiast samen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Deelname sluit aan bij het jaar thema WINDKRACHT 13, dat groen en duurzaam centraal stelt. Carla Vermunt Projectleider WINDKRACHT 13 Een nieuwjaar, een nieuw thema. In 2013 staat Schiedam in het te ken van WINDKRACHT 13. 1. Waarom heeft Schiedam een themajaar? Met een themajaar kun je elk jaar bepaalde aspecten van Schie dam meer onder de aandacht brengen, een aantal specifieke highlights bij een breder pu bliek over het voetlicht brengen. Na 'De Groten van Schiedam: Sterke vrouwen', het Waterj'aar •in 2010, Molens en Jenever in 2011 en Verborgen Schatten in 2012 is dit het vijfde themajaar dat we organiseren. 2. Wat is dit jaar het thema? Schiedam heeft voor 2013 ge kozen voor het thema WIND KRACHT 13. Hierin komen de aspecten duurzaam, groen en innovatie naar voren. 3. Waarom is hiervoor ge kozen? Omdat Schiedam een groene stad is, met duurzame ontwik kelingen en veel innovatieve be drijven. Dat willen we nóg meer naar voren laten komen. Wij haken daarbij aan op een aan tal bijzondere zaken die dit jaar sowieso al spelen, zoals onze nominatie voor 'Groenste Stad van Nederland' en de doop van de Schiedam Tulp. Dat past al lemaal perfect in elkaar. 4. Is het themajaar alleen van de gemeente? Nee, juist niet! Het is de be doeling dat de initiatieven en evenementen vanuit de stad en de Schiedammers zelf komen, ledereen kan aanhaken. Samen, dus mét instellingen, bedrijven en inwoners, maken we het themajaar. Door onze krachten te bundelen kunnen we bijvoor beeld promotioneel een sterke vuist maken. 5. Waar kunnen mensen voor meer informatie terecht? Op onze toeristische web site www.ontdekschiedam. nu is meer informatie over het themajaar te vinden. Mensen met ideeën of suggesties kun nen ook mailen naar contact@ schiedam.nl onder vermelding van 'WINDKRACHT 13'. Uit alle in kaart gebrachte groene plaatsen van Schiedam is een keuze gemaakt. Er bleef een lange lijst met groene parels over. Deze werden verwerkt in een fietsrou te, beginnend en eindigend op een typisch Schiedamse locatie. Een behoorlijke uitdaging, maar de route is af! Park Kef hel, de Poldervaart, het Beatrix- en Juli- anapark de Maasboulevard, de Plantage, het openbaar groen van de woonwijken, hofjes en pleintjes worden aangedaan. De route van .28 kilometer loopt dwars door de stad. Lang, maar nog steeds te kort om de jury al ons moois te laten iien! Jurering in mei Schiedam maakt een samen vatting, van haar groenbeleid en neemt hierin ook initiatieven voor duurzaamheid, burgerparticipatie, toerisme en recreatie mee. Op ba sis hiervan kijkt de jury in mei hoe beleid in praktijk vorm krijgt. Ook de buitenruimte krijgt extra aan dacht. Niet alteen door snoek en bloei-initiatieven van de gemeente MTKMWUÊ fifcOÊHCOMPETme en Iradó, maar ook door burge rinitiatieven als de verkiezing 'De Groenste Straat'. ledereen helpt mee Het is mooi dat iedereen meehelpt Schiedam zo groen mogelijk te presenteren! Dat moet ook wel. Met Groningen, Amstelveen en Brunssum heeft Schiedam ge duchte tegenstanders. Open Coffee Schiedam is een netwerkbijeenkomst voor men sen die graag nieuwe contacten opdoen en hun huidige netwerk willen onderhouden. John Smits, organisator, organiseerde deze bijeenkomst het afgelopen jaar zes keer bij diverse bedrij ven en instellingen. Gemeente Schiedam is één van de partners van Open Coffee. Wethouder Groeneweg (Economie) beloofde Open Coffee Schiedam ook komend jaar partner te blijven. Andere partners van Open Cof fee Schiedam zijn Rabobank en IR ADO. Het Open Coffee con cept ontstond ooit in Londen, maar wordt tegenwoordig overal ter wereld georganiseerd. Open Coffee Schiedam is ook organisa tor van de regionale zakenbeurs XPO 010, die op 1 maart in de aula van het Lentiz|UFE College plaatsvond. XPO 010 Naast stands voor fegionale on dernemers en organisaties bood XPO 010 workshops aan. Werk en Inkomen verzorgde er één na mens de gemeente. Tijdens deze workshop kregen twintig deelne mers meer inzicht in de bijdrage van de gemeente aan de (toekom stige) arbeidsmarkt. Ook de sa1 menwerking met het bedrijfsleven werd besproken. Grote Kansen Groeneweg was zeer te spreken over de beurs: "XPO 010 laat zien hoe betrokken ondernemers zijn bij de ontwikkeling, van de arbeidsmarkt in deze regio." De Schiedamse industrie heeft be hoefte aan jongeren die onder meer in de techniek aan de slag kunnen. Voor VMBO tot univer sitair afgestudeerden zijn er veel banen. "Er liggen grote kansen voor ondernemers en werkzoe kenden in deze regio. Mits we ons goed voorbereiden op de aanstaande ontwikkelingen. XPO 010 draagt hieraan bij." De gemeente laat op dit moment door de hele stad jonge bomen planten. In het najaar volgt aanplant van nog een groot aantal jonge bomen. In veel gevallen vervangen ze bomen die eerder zijn gekapt omdat ze waren getroffen door bijvoorbeeld de iepziekte of omdat ze beschadigd of verzwakt waren. Andere bomen waren gewoon aan het eind van hun leven. Waar mogelijk combineren we het werk met herinrichtingsplannen, zoals in de Rembrandtlaan en op de Churchillweg. Aandacht voor groen Op dit moment wordt verder druk gewerkt in Schiedamse parken, zodat die er voor het komen de seizoen weer goed bijliggen. Woensdag 20 maart staan bomen weer volop in de belangstelling tij dens Nationale Boomfeestdag en in april wordt de Schiedam Tulp "Ik kan me best voorstellen dat het even schrikken is als er bomen worden gekapt", zegt wethouder Arie Wijten. "Dan lijkt de omgeving opeens zo kaal. Maar bijna overal komen er nieuwe bomen terug. Bijvoorbeeld op de Churchillweg; daar worden de komende weken ruim honderd nieuwe lindes ge plant. Ten opzichte van de oude situatie wordt het groen minder dicht, maar de laan ligt er straks weer voor vele jaren minstens net zo mooi bij als voorheen."'De gemeente kiest voor de nieuwe aanplant zo veel mogelijk voor duurzame boomsoorten, die een lange levensduur hebben. Geboorteakte, trouwen of vergunning aanvragen?

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 20