m Kindergemeenteraad denkt mee over bezuinigingen Speelplekken keuringsdag in Schiedam Bewoners planten eerste boom Rembrandtlaan gemeente Schiedam 20 MAART 2013 - PAGINA 2 Donderdag 14 maart vergaderde de Kindergemeenteraad. In de Aleidazaal gingen de kinderraadsleden stevig in debat met de 'grote mensen' raadsleden en het college. Op de agenda stond een pittig en zeer actueel onderwerp: de financiën. Aan de hand van verschillende stellingen lieten de kinderraadsleden weten waar volgens hen wel en niet op bezuinigd kon worden. Ahmed lïfak Eén van 'De 14 van Johan' Ahmed is één van 'De 14 van Johan'... Eén van de 14? Van wre? We vroegen Ahmed wat het inhoudt. 1. Hoe vind je het dat je één van 'De 14 van Johan' bent geworden? Ik vind het heel leuk en speciaal dat ik dit geworden ben. 2. Wat houdt het in, één van 'De 14 van Johan'? 'De 14 veïh Johan' zijn 14 jonge sporters uit heel Nederland met een missie: nóg meer gehan dicapte en niet gehandicapte jongeren in beweging brengen. Ik ga - als bijzonder ambassa deur van de Cruyff Foundation - een jaar lang proberen an dere kinderen in Schiedam zo veel mogelijk te laten sporten en bewegen. Bijvoorbeeld tijdens (sport)evenementen. 3. Hoe ben je één van de veertien geworden? Vorig jaar haalde ik de lande lijke finale van het 6 tegen 6 Cruyff Court kampioenschap.. Wij werden toen derde! Dit jaar was ik de enige van mijn team die weer mee mocht doen. (Het team waarin ik nu speel, speelt op 10 april de kwartfinale op het Cruyff Court in Schiedam.) Rico (gemeente Schiedam) heeft mij toen bij de Cruijff Foundation voorgedragen. Zij hebben mij toen als één van de veertien gekozen. 4. Wat ga je als één van 'De 14 van Johan' doen in Schiedam? Natuurlijk ga ik proberen om- zoveel mogelijk andere kinde ren te laten sporten, spelen en bewegen op de Cruyff Courts en de Krajicek playgrounds in Schiedam. Daarnaast probeert de gemeente om een aantal schoolpleinen aan te (laten) passen naar 'Schoolplein14'; een schoolplein waar leerlingen meer worden uitgedaagd om samen te spelen en te sporten. Als die pleinen klaar zijn, open ik er een paar. 5. Tot slot: waar kunnen an dere kinderen jou vinden om te voetballen? Ik voetbal altijd op het Cruyff Court en op de, Krajicek playground in Nieuwland. Ook binnen de Kindergemeente raad zijn de meningen over waar je nu het beste op kunt bezui nigen verdeeld. De stelling 'het samenvoegen van kleine scholen in dezelfde wijk in één gebouw is een goede vorm van bezuini gen' leverde heftige reacties op. Kinderraadslid Amir vond dat de identiteit van de scholen die wor den samengevoegd niet verloren mag gaan. Raadslid Jeroen zag het dan nog steecfs niet yoor zich dat zijn school, de Klinker, met de Regenboog zou worden sa mengevoegd. Eline vond juist wel dat kleine scholen samengevoegd konden worden en stelde voor om scholen ook samen te laten doen met dezelfcte schoolboeken. Blok financiën De kinderraadsleden hebben binnen het blok financiën veel geleerd over het huishoudboekje van de gemeente Schiedam. Zo hebben ze kennisgemaakt met wethouder Gouweleeuw en zijn ze op excursie gegaan naar het Stadskantoor. Hier hebben ze ge meentesecretaris Jan van Ginkel ontmoet en 'hebben ze een rond leiding gekregen op de afdeling Financiën. De Kindergemeenteraad gaf aan het eind van de vergadering wet houder Nathalie Gouweleeuw als advies mee-dat zij graag wil mee denken met de begroting van de gemeente Schiedam. Zaterdag 16 maart keurde de kindergemeenteraad samen met bewoners en kinderen uit de wijk verschillende speelplekken in Schiedam. De speelplekken werden onder meer beoordeeld op vei ligheid en speelplezier. Bij sommige speelplaatsen is klein onder houd nodig, maar de meeste speelplekken werden goedgekeurd. B i/sa Per wijk werden twee of drie speelplekken gekeurd door een 'speeltuincommissie'. Elke 'speel tuincommissie' bestond uit een delegatie van de kinderraad, een begeleider van Stichting Kik'r, een medewerker van de gemeente en kinderen uit de wijk. Om 10.00 uur verzamelde iedereen zich bij de eerste speelplek die gekeurd werd in de wijk. Na een kort wel komstwoord startten de kinderen met keuren. Checklist De speelplekken werden gekeurd aan de hand van een checklist (die de kindergemeenteraad voor af samen met de gemeente had opgesteld). Tijdens de keuring werd er gekeken naar veiligheid, of er fijn gespeeld kan worden, de omgeving en of de speelplek aan sluit bij de leeftijd van de kinderen in de wijk. Speelplekken keurmerk De kindergemeenteraad be spreekt de ingevulde checklijsten en alle meningen. Als alle lijsten zijn besproken en meningen zijn uitgewisseld, maakt de kinderge meenteraad bekend of en welke speelplek een keurmerk verdient. De speelplekken die geen keur merk krijgen, worden van ver- beterpunten voorzien. Verbeter- punten die zelf kunnen worden uitgevoerd, kunnen samen met de wijk worden opgepakt. De speelplekken in het Centrum zijn niet gekeurd. Deze keuring vindt op een later tijdstip plaats. Op maandag 11 maart ging de eerste nieuwe boom aan de Rembrandtlaan de grond in. Dit keer gebeurde ditniet op de ge bruikelijke wijze door een groenaannemer. Nee, dit keer waren het de betrokken bewoners zelf, die de door de buurt gekozen Noorse esdoorn in de grond plantten. Bewoners mevrouw Van Maastrigt en meneer Minnebreuker, plaats^ ten samen met Gerard Tijsmans vanBewonersvereniging Schie dam "West (BVSW) de eerste Noorse esdoorn aan de Rem brandtlaan. De boom werd ge plant in het bijzijn van wethouder Arie Wijten (Beheer openbare ruimte), bewoners en vertegen woordigers van de gemeente. Intensief participatieproces Aan het planten van de eerste esdoorn ging een intensief parti cipatieproces vooraf. In eerste in stantie zouden, naar het beeld van de oude monumentale laan, rode paarden kastanjes worden ge plant. Vanwege ziekte bleek deze keuze echter niet langer mogelijk. Bewoners hebben er toen bij de gemeente op aangedrongen om de keuze voor het alternatief aan de bewoners van de laan voor te leggen. Noorse esdoorn Via een oriline kiessysteem kon den de bewoners hun voorkeur uitspreken voor één van de drie mogelijkheden: de Noorse es- doon, de tulpenboom of de Ja panse honingboom. Een groot aantal bewoners bracht hun stem uit. Met een ruime meerderheid aan stemmen werd gekozen voor de Noorse esdoorn. Opvallend aan deze boom is de bast: die heeft vaak identiek aan de plataan stukjes bast eraf, waardoor - daar waar de schors een stukje weg is - lichte vlekken zichtbaar zijn. Geboorteakte, trouwen of vergunning aanvragen?

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 20