STADSVISIE SCHIEDAM 2D 3D SCHIEDAM HEEFT WEER EIGEN POLITIE-EENHEID ij #4iKTi]VAf:i gemeente Schiedam maart 2013 Kwetsbaarheid winkels verminderen Overvallen op winkels vinden meestal aan het eind van de dag plaats. Om de kwetsbaarheid te verminderen gaan de politie, LichtBlauweBrigade en gemeenteambtenaren deze maanden langs alle supermarkten om te bekijken wat er veiliger kan. Zijn de cassières niet te jong, hebben ze genoeg overzicht, is de uitgang goed zichtbaar, is er cameratoezicht en functioneert dat ook goed? In het Winkelgebied van de Nolenslaan zijn inmiddels grote stappen gemaakt, waarmee het gebied op 15 maart 2012 het Keurmerk Veilig Ondernemen kreeg Winkeliers op de Hoogstraat kunnen een ontheffing krijgen om de dagopbrengst met de auto bij de winkel op te halen. Om die winkeliers nog beter te beschermen, onderzoekt burgemeester Lamers of geldwagens van een geldtransportbedrijf zoals Brinks de omzetten aan het eind van de dag kunnen ophalen. "Betalen per pin, of mobiel betalen met je smartphone, kan ook het risico op overvallen verkleinen, want dan is er geen cash meer te halen." Zakkenrollers help ze geen handje Jeugd niet alleen straffen, ook zorgen voor ontspanning Burgemeester Cor Lamers: In 2009 heeft Schiedam de Stadsvisie2030 uitgewerkt. In tien hoofdopgaven is daarin de koers bepaald voor de komende jaren. Hoofdopgave 1 luidt: Schiedam maakt in elke wijk de openbare ruimte schoon en veilig. Cor Lamers is als burgemeester van Schiedam eindverantwoordelijk voor de veiligheid. Hij onderstreept: "Ik heb begrepen dat deze stadsvisie een gezamenlijk product is van honderden Schiedammers, samen met de gemeente. Ook de gemeenteraad is blij met deze duidelijke koers. Met veiligheid op nummer één, heb ik een flinke taak. Maar veiligheid maak je samen. Daarom werk ik aan een integraal veiligheidsbeleid waarin alle Schiedammers samenwerken." "Schiedammers hebben het recht zich altijd en overal op hun gemak te voelen. Gelukkig zie ik een enorm gevoel van trots bij de Schiedammers. Veel meer dan in andere steden. Daarom weet ik zeker dan we het hier samen kunnen laten slagen." Sociale veiligheid, zo staat in de Stadsvisie2030, is een essentieel onderdeel van de kwaliteit van het bestaan in je stad. Burgemeester Lamers: "De verantwoordelijkheid daarvoor draag je met z'n allen. Die kun je niet over de schutting richting politie gooien. Je maakt samen een stad waarin iedereen zich thuis voelt, betrokken is en zich verantwoordelijk opstelt." Aanspreken op gedrag Burgemeester Lamers werkt aan een integraal veiligheidsbeleid waarin hij alle partijen wil laten samenwerken. Van politie tot bewonersverenigingen, van scholen tot winkelstraten, van jeugdwerk tot burenhulp, van LBB tot woningcorporatie: "De vraag is aan iedereen: hoe ga je met je omgeving om? Laatje je deur openstaan als je kind buiten speelt? Wie vervangt de lamp in het trappenhuis? Spreek je jongeren aan op hun gedrag op straat? Grijp je in als je ziet dat kinderen worden gepest? Zet je de vuilnisbak buiten en ook weer binnen als je buurman ziek is? Durf mensen aan te spreken op hun verantwoordelijkheid en gedrag! Dat kan wel eens eng zijn, maar leidt in negen van de tien gevallen echt tot goede dingen." Jongeren die zich vervelen, kunnen rottigheid gaan uithalen. Dat is altijd zo geweest. "Daarom moet je jongeren niet alleen straffen, maar ook zorgen voor voldoende ontspanning", benadrukt burgemeester Lamers. "Jeugdvoorzieningen hoeven niet in elke wijk te liggen. Schiedamse jongeren kunnen ook naar Rotterdam. Gaat het echt mis, dan kan Jeugdzorg helpen om het tij te keren. Ik ben wel een voorstander van consequent handhaven. De eerste keer kunnen we waarschuwen of hulp inschakelen, de tweede keer krijgt ook een jongere 'lik op stuk'." Preventief fouilleren helpt! Het aantal straatroven en overvallen in Schiedam is de eerste maanden van 2013 met zeventig procent verminderd, nu de politie in risicogebieden verdachte personen preventief mag fouilleren. Wie bijvoorbeeld verdachte kleding draagt, zich vreemd gedraagt of wegduikt, mag door de politie worden onderzocht op wapens. Gedeelten van de wijken Centrum,.Oost, Nieuwland, Groenoord, Kethel en rondom Malmö in Sveaparken zijn aangewezen als veiligheidsrisicogebieden. In totaal werden sinds oktober 2.500 personen gefouilleerd en 97 auto's gecontroleerd. De politie vond bij 22 mensen steekwapens, slagwapens en pepperspray en 1 vuurwapen. Burgemeester Lamers heeft de regeling preventief fouilleren tot begin april getroffen in overleg met het Openbaar Ministerie. Wanneer gebieden aantoonbaar veiliger zijn, trekt hij de regeling weer in. Per 1 januari is de politiewet aangepast met een nieuwe, geografische indeling van de politiekorpsen. Daardoor krijgt Schiedam weer een eigen politie-eenheid met een eigen politiechef, waarmee burgemeester Lamers zeer regelmatig '1 op 1 contact' heeft. Het politiebureau aan het Bijdorpplein bij NS-station Schiedam-Nieuwland is 24 uur per dag in gebruik, ledereen kan tijdens daguren bij het bureau terecht. Aangifte van bijvoorbeeld diefstallen kan het beste via internet worden gedaan op de website www.politie.nl/aangifte. Trauma's beperken, samen met Vlaardingen en Maassluis Overvallen en inbraken kunnen, zeker als er met een wapen wordt gedreigd, tot traumatische ervaringen leiden. Slachtoffers kunnen er bijvoorbeeld jarenlang niet meer van slapen. Samen met Vlaardingen en Maassluis heeft Schiedam een actieplan gemaakt om 'high-impact-gevallen' zoveel mogelijk te beperken. Lamers: "Tijdens donkere dagen surveilleert de politie met extra koppels op straat en laten we zien dat we er zijn. 'Bekenden' van de politie zijn in het kader van de persoonsgebonden aanpak allemaal bezocht door de gemeente, samen met de politie. Preventief opereren is belangrijk!"

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 23