Ook rolluik van galerie 't Walvis gaat omlaag Van de lezer: machtsmisbruik Kom naar de Burchthuys BURCHTHUYS Ouderen zetten zich nu eens in voor zieke kinderen 2,5 zitsbank Erna 2,5 zitsbank Troy 2,5 zitsbank Cambridge P3|RelaxfauteuiJ Basalt Nieuwe Stadsblad woensdag 20 maart 2013 25 Eind deze maand sluit galerie 't Walvis de deuren. Door de ingestorte kunstmarkt is de huur niet meer op te brengen. „Weer een rolluik naar beneden in het centrum", zegt kunstwinkelier Frank van der Donk met spijt in zijn stem. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Samen met zijn vrouw Ivana leidde hij de kunstwinkel meer dan 5 jaar. Met wisselend succes, maar nu staat het water tot aan de lippen. De huur en het gas en licht zijn niet meer op te brengen. „De kunstmarkt is totaal ingestort", verklaart de uitbater. Eind 2007 opende 't Walvis de galerie met als doel be taalbare, vaak toegepaste kunst te tonen. Met veelal exposities van Schiedamse kunstenaars als Yvon Koop man, Theo Gootjés of Moni que Veldhoven. De kunst winkel kreeg naam in Jiet Schiedamse maar ook 'daar buiten'. Tot aan 2012 was er groei, daarna zakte de omzet dra matisch in, vertelt de 67-ja- rige Frank van der Donk. Alleen door bijspringen van Tot 2012 was er groei, daarna stortte de omzet ongelofelijk in, vertellen Frank en Ivana van der Donk. foto: Rob Kamminga „Al veertig jaar woon ik in de Woudhoek met veel plezier. Inmiddels zijn wij aan onze derde hond toe waarmee we heerlijk kunnen wandelen, de polder is dichtbij. Zo ook op 5 maart. Om half negen beginnen we onze ronde. Eenmaal weer bij de hui zen, lijnen we onze honden aan en wandelen richting huis. Een routine die al ja renlang op deze wijze gaat. Bij de laatste stoep voor het huis, maak ik onze hond (bordercollie Jack) los. Hij weet het al; bij het vrouwtje blijven lopen en wachten voor het laatste stoepje'. Als hij het commando krijgt: 'ga maar', loopt hij zelf naar ons tuinhek en wacht tot ik dat opendoe. Terwijl ik hem losmaak, zie ik echter twee stadswachten bij een auto staan die op de stoep gepar keerd staat. Ik herinner me dat zij gewaarschuwd zijn door bewoners van de War- moezenierstraat die veel overlast hebben van auto's die, kinderen" bij school af zetten. Ik realiseer me op hetzelfde moment dat ik met losse hond op straat loop. Maar ze zullen zq wel zien dat ik vlakbij huis ben. Vlak voor mijn tuinhek word ik aangehouden: de gemeente heeft een anti-losloopbeleid voor honden en of ik mijn ID wil tonen. Ik heb geen ID bij me dus vraag ik of ik mijn ID even mag pakken want ik sta immers voor mijn huis. Ik mag het pakken, maar even later krijg ik mooi een bon van 90 euro! Ik word aan gesproken op een toon alsof ik een overval heb gepleegd. Moet op deze wijze de sfeer in een wijk worden bepaald? Ik voel me gekwetst door deze manier van ordehand having. Dit is bedreigender dan een loslopende hond of ruziënde kinderen. Dit is machtsmisbruik. Gemeente DOE EVEN NORMAAL! Lenny van der Veen een anonieme geldschieter kon de huur worden be taald. Met die hedendaagse kunst heeft het echtpaar Van der Donk nooit het idee gehad geld te verdienen. „Ik heb pensioen en samen met mijn vrouw run ik de toko." Galerie 't Walvis werd in 2007 opgezet door kunste naar Pieter Zandvliet en geldschieter Hendrik van Katwijk. Doel Was een po dium te bieden aan kunste naars uit Schiedam en om geving. Hedendaagse kunst met net als in een winkel betaalbare prijzen. „Geen elitaire galerie met gehypte kunst maar schilderijen en toegepaste kunst als kera miek en sieraden." Het echtpaar Van der Donk heeft een dubbel gevoel over de sluiting. „Het ging niet langer. We deden alle deu ren open maar de bezoekers blijven weg of houden de hand op de knip. Die crisis moet je accepteren maar 't blijft zonde. Weer een rolluik dat voorgoed naar beneden gaat." Sieraden, keramiek en andere toegepaste kunst, daar is wel markt voor vol gens de uitbater. Maar schil derijen is moeilijk. Naast lo kale had 't Walvis ook vaak internationale kunstenaars. Zoals uit Tsjechië -geboor tegrond van Ivana - met glaskunst die ook al in New York, Berlijn en Parijs was getoond maar in Schiedam op weinig bijval kon reke nen van pers, bezoekers en politiek. Bij de opening met de ambassadeur liet bijvoor- veeld geen wethouder zijn gezicht zien. ANBO-NIEUWS Wij organiseren zondag 24 maart een Fancy Fair voor het Kika Kin der Kankerfonds. Een fonds dat ons allemaal erg aan het hart gaat. Normaal vraag ik u om de ANBO te steunen, nu draaien wij de rollen eens om. Ouderen die zich inzetten voor zieke kinderen. Wij beginnen om 11.00 en sluiten om 15.00 uur. Bijen in de sociëteit aan de Lange Nieuw- straat 181 achter de muziekschool wordt een programma gepresenteerd met onder meer gratis pannenkoeken, knuffelver koop, een mini-workshop 3d kaarten maken, verkoop van zout- en peperstel letjes, verkoop van windlichtjes en een 'tropische' hoek waar 0% alcoholcock tails gratis verkrijgbaar zijn. Ook komt er een dierengedragsdeskundige langs met handtamme papagaaien en een kaketoe. En natuurlijk staat er een donatiepot voor het KiKa kankerfonds. Ik krijg veel reacties van mensen die mijn column lezen en dit heeft gelukkig al veel nieuwe leden opgeleverd, maar nu vraag ik u: kom in grote getale naar onze socië teit, steun onze vrijwilligers die met deze organisatie al weken bezig zijn, maar steun vooral het KiKa Kankerfonds, want voor onderzoek is veel geld nodig. Tot zondag! Joke Ballijns 235ÖT- Een heerlijke comfortabele Burchthuys Bank... dat is pas echt een zitfeest! Tijdens de bankenfeestweken is de aanbiedings prijs ook een feest en om het feest te vieren krijgt u een Burchthuys diner kado! Kom genieten van het vele voordeel Hartelijk welkom... i Zuiver rundleder, met interieur voorzien van binnenvering. In vele kleuren en uitvoeringen leverbaar. Luxe rundlederen bank afgewerkt met kleuraccenten. Verstelbare zitting. ^425^ f l A^ldt niet voor^anbiedibien Jih - 1 - r Prima rela> 3 relaxen op deze fauteuil. Voetenbank nu 95,- WOONBOULEVARD BARENDRECHT Escudostraat 7 I 2991 XV Barendrecht I 0.10-456 69 99 I www.burchthuys.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 25