UwGFT wij doen er iets nuttigs mee! lip* irado IJ Wat mag wel en wat niet in de groene container? Waar gaat het gft-afval heen? Is uw tuin al zomerklaar? Wat kunt u met compost? Waar laat u uw gft-afval? Wat is gft-afval? GFT-afval in cijfers 27,8 gft-afval per huishouden beland er gemiddeld nog bij het restafval in Schiedam. 44 kilo gft-afval scheiden we gemiddeld per huishouden in Schiedam. Waarom gft-afval scheiden? Een groot gedeelte van uw huisvuil bestaat uit groente-, fruit- en tuinafval (gft). Dit zijn groenteresten, fruitschillen, broodkorsten, organisch afval zoals vlees- en visresten en (klein) snoeiafval. In de natuur verteren deze stoffen en dienen als voeding voor planten en dieren. Op de juiste manier gerecycled, kan ons gft-afval ook worden omgezet in voedingsstoffen, bij ons bekend als compost. Compost is een perfecte bodemverbeteraar. Zonde dus om uw gft-afval bij het restafval te gooien! Het verdwijnt dan in de verbrandingsoven, wat duurder is én schadelijk voor het milieu. Gemeente Schiedam en Irado zamelen gft-afval gescheiden in om er compost van te maken. In Schiedam vindt u verspreid verzamelcontainers voor gft-afval op straat en hebben sommige bewoners een eigen groene container voor gft-afval. Irado leegt deze containers regelmatig en brengt het ingezamelde gft-afval rechtstreeks naar een verwerker van gft waar er onder andere compost van wordt gemaakt. Belangrijk voor het maken van compost is dat het gft-afval niet vervuild is met andere stoffen. Let dus goed op wat u in de gft-container gooit! --„oname «ame Luchtjes gekken «tfc con»"»' •„de «Md»*' compost Groenten, fruit en aardappelen resten Vlees- en visresten Pinda- en notendoppen en eierschalen Theezakjes en filters met koffiedik Brood en kaaskorsten Tuinafval U kunt dit lijstje uitknippen en bewaren. Altijd handig! X Honden- en kattenharen X Hout en dikke takken X Zand en grond X Vogelkooizand X (Volle) stofzuigerzakken X As uit asbak en open haard Het vooijaar is bij uitstek de periode om uw tuin zomerklaar te maken. U kunt dan gebruik maken van de grof tuinafvalroute van Irado: op maandag 8 april en maandag 15 april. Wij halen grof tuinafval (snoeihout) op bij inwoners die van tevoren een afspraak hebben gemaakt voor een van deze twee maandagen. Het tuinafval wordt dan apart afgevoerd en onder andere gebruikt voor groene stroom. Afspraak Op maandag 8 april en maandag 15 april komen we grote takken en grof snoeiafval ophalen. Wilt u dat we ook bij u langsrijden? Bel onze klantenservice of kijk op onze website om een afspraak te maken. Compost is perfect als natuurlijke, nieuwe voedingsstof om bijvoorbeeld groente en fruit te kweken in uw eigen (moes)tuin. Meng de compost voor gebruik wel eerst met tuinaarde. In uw eigen groene container voor gft-afval of in de speciale verzamelcontainers voor gft-afval die verspreid staan door Schiedam. De gft-containers worden één keer per week geleegd. Haal uw gft-container na het legen op tijd weer binnen! Resten van bijna alles wat eetbaar is en wat groeit en bloeit Twijfelt u? Raadpleeg dan de Afvalscheidingwijzer op onze website. Als Irado uw gft-afval heeft opgehaald, gaat het rechtstreeks naar een verwerker van gft. Hier wordt er onder andere compost van gemaakt. De natuur heeft een goede manier om zichzelf schoon te houden: composteren. Goed gescheiden en verwerkt, ruimt gft-afval eigenlijk zichzelf op en hoeft dus niet in de verbrandingsoven. Dat scheelt geld en is beter voor het milieu! www.irado.nl 010-262 1000 Compleet naar wens

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 9