Resultaten onderzoek BGS gepresenteerd Netwerkbijeenkomst: 'Zelf, maar niet alleen' Herdenking bij erehof gemeente Schiedam een baan 8 MEI 2013 - PAGINA 2 Piet Bliek Groendeskundige Op Koninginnedag werd er op twee verschillende plaatsen een Koningslinde onthuld. 1. Twee Koningslindes in Schiedam, hoe dat zo? Traditioneel worden er in Schie dam twee Koningslindes ge plant. Eén op een vrij te kiezen plek en één in Kethel. Dit omdat er van oudsher altijd een Ko ningslinde in deze wijk stond en omdat Kethel, met een Oranje vereniging in haar midden, tra ditioneel een bijzondere plaats inneemt bij het vieren van ko ninklijke gebeurtenissen. 2. Wat voor bomen zijn de Koningslindes? Koningslindes staan bekend als Tilia europaea 'Koningslinde'. De boom heeft een rechte stam en schuin opgaande takken. In het voorjaar zijn de twijgen eerst geelbruin, maar die kleu ren snel bruinrood; een belang rijk herkenningspunt. Het blad is lichtgroen met een geelgroene onderzijde en heeft een brede, iets hartvormige bladvoet en een rode bladsteel. Omdat het een inheemse soort is, vormt de linde een prima leefomgeving voor stadsnatuur als vogels en insecten en de heerlijk ruikende bloesem trekt bijen aan. 3. Waar staan de lindes? Eén Koningslinde is geplant in het BeatrixRark. Dit park had nog geen herdenkingsboom. De boom staat daar op een mooie opvallende plek in het centrale deel van het park, tussen Fort Drakensteijn en de kinderboer derij. De andere Koningslinde staat in Kethel op het Noordein de, vlakbij de Nederlands Her vormde Kerk. 4. Hoe lang gaan deze bomen mee? Deze lindesoort kan onder gun stige omstandigheden 400 tot 500 jaar oud worden. Er staan Koningslindes in Nederland die geplant zijn in de 17e eeuw! Onder meer in Bergen, Noord- Holland. 5. Zijn er nog meer herden kingsbomen in de stad? Ja, onder meer in het Juliana- park en de Plantage, waar een linde staat die is geplant ter ere van- de geboorte van prinses Amalia. De commissie Van de Vondervoort, die in opdracht van het college van burgemeester en wethouders onderzoek deed naar de bedrijfs cultuur binnen de BGS, heeft maandag haar bevindingen gepre senteerd. In het rapport 'Op afstand de beste...?' concludeert de commissie dat binnen de BGS sprake was van een structureel pro bleem met betrekking tot de bedrijfsvoering en de werkcultuur. De onderzoekscommissie sprak in totaal met ongeveer 190 personen. Voor het college is het onder zoeksrapport een bevestiging van de meldingen die eind oktober via de vertrouwenspersonen aan het college werden gedaan. Wethou der Stam: "De bevindingen van de commissie sluiten aan op de indrukken die het college sinds november zelf ook heeft gekre gen, onder andere via de hui dige interim-directeur. Direct na zijn aantreden heeft die een uit gebreid verbeterplan opgêsteld. Het rapport geeft ons belangrijke aanknopingspunten opi de be drijfsvoering en de cultuur binnen de BGS te verbeteren." Wethouder Wijten: "We nemen alle onderdelen van het rapport serieus, maar we zijn vooral ge troffen door het beeld dat wordt geschetst over de cultuur bin nen het bedrijf. Met name de omgangsvormen binnen de BGS en het feit dat het belang van de medewerkers structureel onder geschikt lijkt te zijn gemaakt aan de productiedoelstellingen, zijn ongewenst in een omgeving waar aandacht voor het individu juist 'zo belangrijk is." Een belangrijke boodschap die het college ter harte neemt, is dat goede aansturing en controle vanuit de gemeente, ook voor verzelfstandigde onderdelen, van groot belang is. Bekijk het rapport op www.schiedam.nl/bgsrapport. De bijeenkomst - die wordt geor ganiseerd door het Startpunt Go, het jongerenloket van het Werk- plein (Nieuwe Waterweg Noord) - gaat over zelfredzaamheid van jongeren op weg naar opleiding en werk. Verschillende organisa ties die met en voor jongeren werken zijn uitgenodigd. Gevarieerd programma Er is een gevarieerd programma. In de ochtend belichten meerdere sprekers zelfredzaamheid op een verschillende manier. Het middag gedeelte wordt gevuld met work shops. Veel organisaties die met en voor jongeren werken doen dit al vanuit de gedachte van zelfredzaamheid. Ze vertellen wat ze doen en waarom. Tijdens deze netwerkbijeenkomst leren we el kaar kennen, leren we van elkaar en bundelen we onze krachten. Meld u nu aan! Wilt u als professional op het gebied van welzijn, arbeidsmark, onderwijs, veiligheid en zorg deel nemen aan deze bijeenkomst? Meld u dan nu aant Stuur een e-mail naar contact@schiedam. nl met als onderwerp 'Zelf, maar niet alleen' of neem telefonisch contact op met de afdeling Werk Inkomen via 14 010. Kijk voor meer informatie over Startpunt Go op www.schiedam. nl/werk-en-inkomen. Op 4 mei, de nationale dag van herdenken, werd 's middags in Schiedam bij de oorlogsgraven een krans gelegd door burge meester Lamers en de voorzitter van de Stichting tot Viering en herdenking van Nationale Feest- en Gedenkdagen (VNFG). Het was dit jaar de eerste keer dat er bij het erehof werd stilgestaan bij de burgers en militairen die daar begraven liggen. Ook vol gend jaar wordt daar weer een passend eerbetoon gegeven. De lokale Dodenherdenking 's avonds in Schiedam was ook dit jaar druk bezocht. Veel mensen brachten bij het monument op de Kop van de Plantage een passend eerbetoon aan hen die vielen. Vrijheid spreek je af Burgemeester Lamers hield een toespraak, waarin onder meer werd stilgestaan bij het jaarthema 'Vrijheid spreek je af'. Na de twee minuten stilte legde hij, samen met scholier Tycho den Hartog, namens de gemeente als eerste een krans. Tycho bracht daarna ook een gedicht ten gehore. De muziek werd verzorgd door Harpe Davids, vocaal ondersteunt door Koninklijk mannenkoor Orpheus. De Schiedamse scou ting vormde de erehaag en de vlaggenwacht. Voorafgaand aan de herdenking werd een bezoek gebracht aan de dienst in de Protestantse Kerk in Nederland 'De Vaste Burg'. Toespraak nalezen Wilt u de toespraak van burge meester Lamers nalezen? De volledige tekst uitgesproken tijdens de Dodenherdenking op 4 mei 2013 is na te lezen op-de gemeentelijke website www.schiedam.nl.- PAK 01 DRAAD WEID Of» De samenleving en wetgeving veranderen. Gemeenten worden geconfronteerd met forse bezuinigingen. We leven in een tijd waarin we ons beter realiseren dat de eigen kracht versterkt kan worden. Daarom wordt op dinsdag 14 mei de bijeenkomst 'Zelf, maar niet alleen' georganiseerd voor professionals op het gebied van welzijn, arbeidsmarkt, onderwijs, veiligheid en zorg in de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Geboorteakte, trouwen of vergunning aanvragen?

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 18