II II II II Kastenwanden mooiSmore Historie Schiedam: Het berustte op de werking van eb en vloed 1.099.- "-'u~ 7öpform 1299T- Één bestuur, cultuurhuizen irado 3 www.nieuwestadsblad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 15 mei 2013 20 EF-tB, Tijdelijk GRATIS ontwerp, bezorging en installatie! AANBIEDING Mistral 3-zitsbank Leverbaar in 30 kleuren! Mooi&More is dealer van o.a. Bert Plantagie, Brinkmann, Cloak, Oanca, Italsofa, Venier, Ligne Pure, Machalke, Topform enz. Escudostraat 7, Barendrecht 010 - 420 41 45 - www.mooienmore.nl ma 13.00-17.30- di t/m do9.30-17.30 vr.9.30-21.00-za 10.00-17.00 uur BARENDRECHT (gratis parkeren) WOONBOULEVARD SCHIEDAM - De vijf bestuurs leden van het Theater aan dè Schie hebben ingestemd met het verzoek van de gemeente om plaats te ne men in het bestuur van de Stichting Wennekerpand. Hiermee wordt invulling gegeven aan de wens van de gemeente om te komen tot een personele unie van de besturen van de Stichting Wennekerpand en Stichting Theater aan de Schie. De leden van het huidige be stuur van de Stichting Wen nekerpand hebben iaten we ten hun functies te willen neerleggen. Cultuurwethou der Johan Grijzen vindt het een goede zaak dat de twee cultuurinstellingen hun sa menwerking intensiveren! "Ik ben er heel gelukkig mee dat we meteen op de mede werking van de bestuursle den van Stichting Theater aan de Schie konden reke nen. Het delen van kennis en ervaring van twee partij en die zo veel raakvlakken hebben levert op een aantal gebieden voordelen op." Theater aan de Schie en het Wennekerpand blijven wel twee aparte stichtingen. Voor gebruikers van het Wennekerpand verandert er dan ook niets. De formele en praktische overdracht vindt plaats vóór 1 juli. Daarna zal het nieuwe bestuur in samenspraak met de direc teur in overleg treden met de gebruikers om de plan nen voor 2014 en verder op te stellen. De cholera-epidemie trof Schiedam hard in de 19e eeuw. Regelmatig verschenen er in de lokale kranten berichten over het verloop van de ziekte. Pas met de aanleg van de waterleiding ging het de goede kant op. Door Frans Assenberg Goed drinkwater was dan ook van levensbelang. In de periode 1883 tot 1886 kwam de lang verwachte^ verande ring met de aanleg van een waterleiding. In de daar aan voorafgaande periode trachtte de plaatselijke over heid met het doorspoelen van de grachten en havens het water op een gezond peil te houden. Dat lukt dus niet. Met name in het centrum van de oude stad stierven veel Schiedammers aan de gevreesde ziekte. Naast het regenwater vielen ook aller lei andere zaken in het ha venwater, te weten vaste en vloeibare elementen die het menselijk lichaam overbo dig achtte, maar ook allerlei afval verdween waarschijn lijk in de open riolen. Voor het doorspoelen van het haven- en ander wateren be dacht het gemeentebestuur een ingenieus systeem. Dat systeem berustte op de wer king van eb en vloed van de rivier. Bij hoog water werd via de Voor- en Bui tenhaven water ingelaten. Dat liep via de Lange en de Korte Haven en de Varkens sluis in de Nieuwe .Haven. Als het water zijn hoogste NAAST REGENWATER VIELEN 00K ALLERLEI ANDERE ZAKEN IN HET HAVENWATER punt had bereikt, werden de sluizen in de Voorhaven en de Korte Haven gesloten en controleerde men of de sluis tussen de Nieuwe Haven en de Korte Haven eveneens gesloten was. Na verloop van tijd werd het uiteraard weer eb. Had dat zijn laagste puntbereikt dan opende men de sluis in de Voorhaven. Hierdoor stroomde het water uit de Buiten, de Lange en Korte Haven en nam dan - hope lijk - veel viezigheid mee. Was dat gebeurd, dan open de men de spuisluis tussen de Nieuwe en de Korte Ha ven. De drie eerder genoemde havens werden dan als het ware nagespoeld. Uiteraard bereikte 'de kwaliteit van Voor het doorspoelen van het haven- en ander wateren bedacht het gemeentebestuur een ingenieus systeem. Foto: WM het op te drinken havenwa ter op deze manier bij lange na niet hetgeen voor een ge zond lichaam noodzakelijk was. De cholera-epidemie werd er derhalve niet mee ingedamd. De aanleg van een adequaat drinkwater systeem door middel van leidingen liet nog op zich wachten. Dit kostte veel Schiedammers -hun leven. De vertraging van deze in novatie had een politieke achtergrond. Nog in 1882 kwam in de gemeenteraad de vraag naar voren of de aanleg van een drinkwater leiding in Schiedam 'bijzon der noodzakelijk' was? "Het water in de Maas is toch gemakkelijk te verkrijgen", zei raadslid Melchers. Ken nelijk had brander Melchers nooit eens de slootjes met hun vieze troep van dichtbij bekeken. Wellen en putten Of de inwoners van Schiedam alleen maar op de ver vuilde sloten en grachten waren aangewezen teneinde hun dorst te lessen, lijkt onwaarschijnlijk. Er was immers ook water uit wellen en putten en er werd met SGhepen water aangevoerd. De waterleiding startte zijn zegenende werking pas in 1886. Bent u gewend dat Irado op maandag uw huishoudelijk afval of gft op komt halen? Houdt u er dan rekening mee dat wij op Tweede Pinksterdag, maandag 20 mei, niet langskomen. Hieronder staan de verschoven ophaaldagen. Afvalbrengstation Het afvalbrengstation aan de Fokkerstraat 550 is gesloten op maandag 20 mei. Minicontainer (grijs of groen) We legen uw container op zaterdag 18 mei. Tijdstip U dient uw huisvuil op de verschoven ophaaldag tussen 5.00 en 7.30 uur buiten te zetten. Compleet naar wens

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 20