u Hoogstraat groenste straat van Nederland Klein bee(s)tje, grote gevolgen Nieuwe Schiedamse straatnaam: Klipper gemeente Schiedam W-t 1 15 MEI 2013 -PAGINA 2 Vijf vragen aan 4 Vanwege het themajaar WINDKRACHT 13 kleurde de Schiedam- se binnenstad zaterdag 11 mei groen. Het Centrummanagement maakte van de Hoogstraat de groenste straat van Nederland door een heuse groene loper uit te rollen. De winkeliers haakten hier op in met groen ingerichte etalages, een dj en modeshows. Dennis Jong Procesmanager wegen en riolering In OAS - De Groote Lucht wer ken de gemeenten Maassluis, Midden-Delfland, Schiedam, Vlaardingen, Westland en Rijks waterstaat en het Hoogheem raadschap van Delfland samen op het gebied van riolering. 1. Waarom is samenwerking zo belangrijk? Samenwerking bespaart ge meenten veel geld. Het kan in teressant zijn om - in plaats van individueel veel geld te besteden aan maatregelen voor hét verbe teren van de waterkwaliteit -met andere gemeenten stappen te zetten. Het geld dat we hiermee besparen, kan ingezet worden voor het verbeteren van het af- - valwatersysteem in de regio. 2. Waarom is OAS voor Schiedam belangrijk? Voor Schiedam betekent de sa menwerking dat we een aantal dure investeringen niet hoeven doen, omdat andere gemeenten goedkopere maatregelen kun nen treffen die hetzelfde effect hebben. Hierdoor kunnen we een deel van het geld inzetten voor het beter functioneren van ons stelsel. 3. Wat verwachten jullie van bewoners? Men moet nog beter nadenken over wat men door het riool spoelt. Gemeenten zijn jaarlijks veel geld kwijt aan bijvoorbeeld pompen en gemalen die vastlo pen door vochtige doekjes die door de wc gespoeld worden of verstopte riolen door vetopho pingen. Onnodig. 4. Waarom is goed riool- gebruik zo belangrijk? Het riool is de grootste uitvinding in de geschiedenis van de volks gezondheid. Het zorgt ervoor dat onzuiver water veilig wordt afgevoerd naar de zuivering en dat oppervlaktewater niet ver vuild raakt. 5. Wat gebeurt er tijdens de Open riooldag? Tijdens de Open riooldag op 8 juni laten we zien hoe het riool functioneert. Rond de Marco nistraat kan men een kijkje in het riool en het gemaal nemen. Ook is de rioolwaterzuivering 'De Groote Lucht' in Vlaardin gen open voor publiek. In de binnenstad gebeurde van al les. Zo reikte wethouder Groene- weg (Binnenstad) de prijzen uit van de actie 'Koop en win in Schiedam Centrum'. Vond rondom molen De Kameel het duurzaamheids festival 'Groen Wiekend' plaats. En was er de Groene markt met bijzondere duurzame initiatieven. Zo kon de bezoeker een plaatje laten draaien, door zelf energie op te wekken met het persen van olie uit zonnebloempitten. Stichting Stadstuinieren Ook de Stichting Stadstuinieren Voedselbank Schiedam was aan wezig op de markt. Deze stichting richtte bij Vijfsluizen een groen tetuin in waar ze groente kweekt voor de voedselbank. In de tuin werken vrijwilligers en ontvangers van de groenten samen aan een verantwoorde vorm van 'tuinie ren'. De stichting ontving voor dit bijzondere initiatief een oorkonde van de Groenen uit Vlaanderen. WINDKRACHT13 Met WINDKRACHT 13-bundelt Schiedam de krachten om duur zame, innovatieve en groene ini tiatieven met elkaar te verbinden. Naast publieksevenementen, zo als de doop van de Schiedam Tulp en Groen Wiekend, zijn er vele burgerinitiatieven. Bovendien is Schiedam genomineerd voor de titel 'Groenste stad van Neder land'. Het meest actuele program ma van WINDKRACHT13 vindt u op www.ontdekschiedam.nu. Kinderen spelend in het gras, picknicken in het park of de be schutting van de schaduw van het bos. Het mooie weer brengt allerlei buitenactiviteiten met zich mee. Maar in dit onschuldig vermaak, schuilt een risico. De teek; een klein 'spinnetje' dat zich vastbijt in de huid en veroorzaker is van de ziekte van Lyme. Teken komen voor in bossen, dui nen, heidegebieden, weilanden, parken en tuinen in het hele land. Ze zien eruit als hele kleine spinne tjes en zitten vooral in struiken en grassen tot ongeveer anderhalve meter boven de grond. Van daar uit klimmen ze op voorbijkomende dieren en soms op mensen. De ziekte van Lyme Teken bijten zich - op warme, vochtige plaatsen op het lichaam - vast in de huid om bloed op te zuigen. Hierbij zwelt de teek op tot een bruin bolletje. Wanneer men sen gebeten worden door een teek die de Borrelia-bacterie bij zich draagt, kunnen zij de ziekte van Lyme krijgen. Zonder behan deling kan deze ernstige gevolgen hebben. Voorkom een tekenbeet U kunt. de kans op een teken- beet verkleinen door hoog gras, struikgewas en bladeren te ver mijden. Blijf bij wandelingen op de paden en bedek uw lichaam zoveel mogelijk. Gaat u toch het groen in? Zorg dan voor goede bescherming en smeer uw huid in met een insectenwerend middel met minimaal 30% van de stof diethyltoluamide (DEET). Meer informatie Op www.ggd.rotterdam.nl kunt u meer informatie vinden over de teek en de ziekte van Lyme. Voor de verwachting van het aantal teken in Nederland, kunt u terecht op www.tekenradar.nl Het college van burgemeester en wethouders heeft op 23 april de straatnaam vastgesteld van de straat in de buurt van Barken- tijn. Besloten is om de straat op het terrein van het vcy>rmalige wijkgebouw De Stuurhut de naam 'Klipper' te geven. gööfi* Afbeelding: Gemeentearchief Schiedam Op het terrein van de voormalige Stuurhut worden drie. patiowonin gen gebouwd. Deze bebouwing sluit aan bij de Botenbuurt. Het ligt daarmee voor de hand de straat naar een scheepstype te vernoe men. Een klipper is een sinds 1850 in Nederland veel gebruikt transportschip met drie masten. Vaststelling straatnamen Nieuwe straatnamen worden vastgesteld door het college van burgemeester en wethouders in samenwerking met de commissie Naamgeving Openbare Ruimte, voorheen de Straatnamencom- missie. Het Gemeentearchief Schiedam maakt onderdeel uit van deze commissie. Meer infor matie over nieuwe straatnamen kunt u vinden op de webstek Ar- chief.schiedam.nl onder het kopje 'Over het archief'. Wat gebeurde er in uw straat? Op de webstek kunt u meer te weten komen over uw straat. Zo is er voor wie nieuwsgierig is hoe zijn of haar straat er vroeger uit zag, de Beeldbank. Wie wil we ten wat er zoal in de straat is voorgevallen, kan terecht bij de Krantenbank. En, heel bijzonder, voor wie de straat of wijk door de eeuwen heen wil bekijken, is er de 'Schiedam op de Kaartwebstek' via www.schiedamopdekaart.nl. Met deze laatste webstek kan men plattegronden uit verschil lende eeuwen interactief op een satellietfoto van nu leggen, mo numenten bekijken of onder meer wandelroutes kiezen en printen! Geboorteakte, trouwen of vergunning aanvragen?

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 22