"We zijn een goed team: we versterken elkaar" ADVERTORIAL Oranjeburgh Oranjeburgh: royaal wonen op eigen kavel Door Annemarie Sour Zelf een huis bouwen naar eigen inzicht, smaak en bud get is in de Randstad een nog niet zo bekend fenomeen. In de Schiedamse buurt Oranje burgh zijn pioniers volop aan de slag met de voorbereidin gen van de bouw van hun eigen droomwoning. Ver loskundige Mirjam Kreber- Gouka en Nard Kreber over het ontwikkelen, ontwerpen en bouwen van hun art deco huis nieuwe stijl. SCHIEDAM - Mirjam-en Nard Kreber kochten zeven jaar geleden hun eerste huis in IJsselmonde. Mirjam: "Mijn verloskundige praktijk is gevestigd in Rotterdam Zuid en Nard werkt in Den Haag. Ons hart ligt echter in Schiedam waar fami lie en de meeste van onze vrienden wonen. Eigen lijk waren we loges in IJs selmonde." Nard over zijn band met Schiedam: "Ik ben opgegroeid in Schie dam West. Een waanzin nige mooie buurt gebouwd in de jaren dertig en heel kindvriendelijk. Toen we hoorden dat de gemeente kavels in Oranjeburgh te koop zou aanbieden, zijn we ons gaan oriënteren." Onervaren Dat we als onervaren bou wers durven om ons eigen huis te bouwen? Mirjam lacht vrolijk. "We hebben een beetje ervaring. Mijn ouders hebben met behulp van een architect ooit hun huis laten bouwen. Dat heeft voordelen. Dan ben je vrij om te kiezen hoe jouw huis er zowel van binnen als van buiten mtkomt te zien." Nard: "Ik houd van woningen uit de jaren der- Mirjam en Nard Kreber: "Je eigen huis bouwen heeft niets te maken met technisch inzicht." Foto: Annet Detfgaauw. voor een vrijstaande wo ning met een tuin op het zuidwesten. Mirjam: "De keuze voor een kavel voor een twee-onder-een-kap- woning hebben we niet gemaakt. We maken een studie van wat we graag zouden willen en dat gaat beter als je tijdens de bouw jam en Nard direct hun ver bouwde eengezinswoning in IJsselmonde en verhui zen naar een appartement in Schiedam. Wat ze ook doen is een aantal archi tecten uitnodigen voor een (kosteloos) schetsontwerp. Zo kunnen ze zien of het klikt met de architect en tig met hoge plafonds, fraai metselwerk en veel hori zontale lijnen met verticale details. Die combinatie, een modern huis voorzien van alle gemakken en in de stijl van de jaren dertig, daar voor wilden we gaan." Eigen baas Ze kiezen uit praktische overwegingen een kavel geen rekening hoeft te hou den met de buren." Voor ze zich voor een kavel in schrijven zijn ze voor een oriënterend gesprek naar de bank geweest. Nard: "In een gesprek was duidelijk wat we konden lenen." Appels en peren Nu de droom financieel haalbaar is, verkopen Mir- hoe deze hun ideeën ver taalt in een beeld. Mirjam: "De ene architect maakte een schetsontwerp en de andere architect had al een heel uitgewerkt voor ontwerp gemaakt. Uitein delijk vielen we voor het uitgewerkte ontwerp. Het uitgewerkte ontwerp heeft wel een nadeel: je vergelijkt eigenlijk appels én peren en tijdens de uitwerking kan zo'n ontwerp veel te duur uitpakken." Bezuinigen Het ontwerp van de archi tect valt inderdaad te duur uit. Nard hierover: "We moesten keuzes maken. Het huis met een oppervlakte van 330 vierkante meter moest terug in omvang naar 220 m2 en is nog heel groot. Van een pompeus gebouw is het nu een elegant slank ontwerp geworden dat veel beter bij ons past." Pure art deco In het ontwerp dat Mirjam en Nard hebben laten ma ken, zijn bijzondere details verwerkt, zoals een erker, verticaal metselwerk, een horizontaal gemetselde band rond de woning met een süpersteil dak. Het ont werp is een ode aan de ar chitect Piet Sanders, die in de jaren twintig en dertig vele villa's en woningen in Schiedam West heeft ont worpen. Nard Kreber: "Ik was huiverig voor het oor deel van welstand. Kon dit ontwerp de toets van wel stand doorstaan? Binnen vijftien minuten stonden we weer buiten. Het ont werp sloot naadloos aan bij de eisen." Vinger aan de pols Nu het ontwerp is goedge keurd hebben Mirjam en Nard een kostendeskun- dige gevraagd om de bouw kosten door te rekenen. Wat is nodig aan materialen en hoeveel tijd gaat het bou wen in beslag nemen? Op basis van deze tot in detail uitgewerkte analyse kun nen aannemers hun offerte baseren. Nard Kreber in het dagelijks leven een financi eel controller, is getraind in het bijhouden van budget ten: "Per vertrek heb ik een spreadsheet gemaakt van wat nodig is. Het is echt een puzzel. Verander ik het aantal deuren, zie ik pre cies wat dat voor de totale kosten betekent." Keuzes maken Als de kosten boven het budget uitkomen, moeten Nard en Mirjam bezuini gen door praktische keuzes te maken. Nard hierover: "De bouw van de badkamer voor de kinderen kunnen we uitstellen. Onze kinde ren zijn nu twee en vier jaar oud en eigenlijk is de dou che pas over acht jaar no dig. We laten dan wel alvast de leidingen leggen. Ook de bouw van de veranda aan de achterzijde van het huis kunnen we uitstellen, maar ter voorbereiding slaan we nu wel palen in de grond." Gaaf leerproces Mirjam en Nard hebben na ZIE VOOR ALLE INFORMATIE OVER ORANJEBURGH DE WEBSITE www.oranjeburgh.nl zeven maanden het ont werp klaar, -inzicht in de bouwkosten en zijn nu be zig met het selecteren van een aannemer. Nard: "Het wordt steeds spannender, in positieve zin, binnen acht maanden kunnen we beginnen met de bouw!" Mirjam enthousiast: "Het is zo'n gaaf leerproces. Het is echt leuk om samen aan een project te werken. We blijken een goed team te zijn en versterken elkaar. Of iedereen een eigen huis kan bouwen? Je moet wel een beetje lef hebben, beschik ken over doorzettingsver mogen, oplossingsgericht zijn en kunnen communi ceren." Nard voegt daaraan toe: "Je eigen huis bouwen heeft niets te maken met technisch inzicht. Ik heb in ieder geval twee linker han den. Mijn kracht zit in het bewaken van het budget". Mirjam: "Ik ben vooral cre atief en praktisch. Samen met de architect en aanne mer komen we eruit." De gemeente Schiedam werkt aan Oranjeburgh, een nieuw te bouwen buurt op de plaats van het voormalige Vlietland Ziekenhuis aan de Burgemeester Knappertlaan. Op deze fraaie locatie komen 62 kavels waarvan er 36 bestemd zijn voor particulier opdrachtgeverschap.

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 19