STADSVISIE 2 G SCHIEDAM 3D l i i Wethouder Marlo Stam over kwallteltssprong onderwijs: 5% Hte de mmmw TJ-K BdSfssctmpmjm NIET WACHTEN TOT 2030. AAN DE SLAG! gemeente Schiedam juni 2013 Één regisseur voor het gezin Met de Nieuwe Jeugdwet wordt de gemeente verantwoordelijk voor alles wat door Jeugdzorg, de Raad van de Kinder bescherming en Jeugdreclassering wordt gedaan, behalve de medische jeugdzorg. Wethouder Stam: "Helaas kort de overheid tegelijkertijd 15% op ons budget. Daarom moeten alle partijen beter samenwerken. Denk aan het voorbeeld van de broertjes Julian en Ruben uit Cothen. Dit gezin werd door tien instanties begeleid en het ging gruwelijk mis. D^it mag niet voorkomen. Wij hebben in 2012 gekozen voor één regisseur per gezin. Het Wijkonder- steuningsteam zorgt met een goed actieplan samen met ondersteunings teams van de schooi voor de begeleiding van het gezin. Daarnaast moeten ook het schoolmaatschappelijk advies en de leerkrachten meer en beter samenwerken." KWALITEITSAANPAK Door risicovolle scholen extra te onder steunen, wil wethouder Stam vanaf 2015 geen zwakke scholen meer te hebben. In 2013-2014 mogen vier Schiedamse scholen via de gemeente onderwijs- adviseurs van Bureau BMC inschakelen voor kwaliteitsverbetering. Ze maken een plan van aanpak op maat voor die school. Als het systeem goed werkt, gaat de gemeente ermee verder. Net zolang tot er geen zwakke scholen meer zijn. Spraak- of taalachterstand krijgt meer aandacht Sommige peuters kunnen niet goed Nederlands praten of hebben spraak- problemen. Zij kunnen daardoor slecht gaan presteren op school of zelfs gedrags problemen krijgen. Daarom is school- logopedie heel belangrijk in Schiedam. Komend schooljaar gaat wethouder Stam samen met de schoolbesturen de toekomst van de schoollogopedie bepalen. Peuters en kleuters met taal- en spraak- problemen krijgen nu al meer dagdelen aandacht op de peuterspeelzalen en kinderdagverblijven. In 2030 moeten alle Schiedammers het beter doen én hebben dan in 2009. Dat is het uitgangspunt van de Stadsvisie2030. Schiedamse jongeren moeten in 2030 makkelijker een baan kunnen vinden, zegt Wethouder Mario Stam van Onderwijs. Daarvoor zullen Schiedamse organisaties zich nog meer moeten inzetten om goede resultaten te halen voor de peuters, kleuters en circa 7.000 basisschoolkinderen van nü. Een aantal brede scholen wordt extra ondersteund door de gemeente. Dit zijn scholen met veel kinderen die kans hebben op een achterstand, bijvoorbeeld omdat hun ouders laag zijn opgeleid. Naast het basisonderwijs vind je op alle scholen ook de peuterspeelzaal, de buitenschoolse opvang, zorgadviesteams en het schoolmaatschappelijk werk. Ook cultureel aanbod De Schiedamse scholen hebben een breed aanbod. Mario Stam noemt: "Schoollogopedie, natuur- en milieu-educatie, cultuureducatie en muziekonderwijs, het Servicepluspunt Bibliotheek Schiedam en mogelijkheden voor onderwijstijdverlenging. Daarnaast kunnen scholen een pakket op maat vragen. De scholen krijgen geld van de gemeente. Daarvoor reken ik de scholen op een aantal doelstellingen af. Het geld moet ten goede komen aan de ontwikkeling van het kind." HBO-ERS BEGELEIDEN PEUTERS Het niveau van de pedagogisch medewerkers en onderwijsassistenten is van groot belang voor de ontwikkeling van het kind. Zij moeten een goed taalniveau hebben. Pedagogisch medewerkers en onderwijsassistenten die aan het begin van schooljaar 2012-2013 niet slaagden voor de taaltest, volgen dit jaar een persoonlijke taalcursus. Bij peuterspeelzalen moet één van de twee begeleiders in 2015 een HBO-opleiding hebben voltooid. In maart ontving de Sint Janschool in de wijk Oost op feestelijke wijze het keurmerk van de stichting LLO: Leraren, Leerlingen Ouders. Directrice Cécile Segers kreeg dit certificaat uit handen van Jörgen Raymann, ambassadeur van de stichting die ouderbetrokkenheid stimuleert. De Sint Janschool werkt met een overeenkomst die ouders en leerkrachten samen ondertekenen. Ze spreken via zes kernwaarden af hoe zij samen voor het kind zullen staan. Raymann: "ik weet uit ervaring dat het heel goed is voor je kind om je als ouder te bemoeien bij het onderwijs." Wethouder Stam weet dat de helft van de schoolresultaten te danken is aan een goede ouderbetrokkenheid. Daarom heeft hij hierover begin van dit jaar een symposium en workshop gehouden, waar veel leerkrachten, ouders en schoolbestuurders op af kwamen. Stam: "Ik hoop dat meer scholen dit jaar het LLO-këurmerk gaan behalen." Vanaf 2012 kiezen de schoolbesturen hun eigen cultuureducatie met een gemeentesubsidie. Op de website www.paradeschiedam.nl staan alle culturele aanbiedingen. Elke school mag een eigen actieplan samenstellen. Het gemeentelijk NME Centrum Harre Wegh biedt allerlei natuur- en milieu- activiteiten aan. De NME- medewerkers ontwikkelen projecten, excursies en leskisten, en zijn ook betrokken bij de ontwikkeling van groene speelpleinen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 24