Groene badkamersfeer Energieakkoord een feit KIJK OP WONEN Woondesign beurzen in binnen- en buitenland Presentatie NHI-plan op Prinsjesdag Oog voor detail Minder animo voor krediet 2014: daling koopkracht dWÊÊ Retro slaapkamer? Merendeel koopstarters spaart voor inleg huis Nieuwe Stadsblad woensdag 11 september 2013 35 O www.nieuwestadsblad.nl Pensioenfondsen en pensi oenbeleggers zien de komst van een nationale hypo- theekinstelling zitten. Toe zeggingen over beleggingen doen ze echter nog niet. Een zegsman van het pen sioenfonds Zorg en Welzijn verklaart dat het concrete voorstel afgewacht wordt en dat daarna wordt besloten of er wordt geïnvesteerd. Bij die beslissing zal worden gekeken naar de verhouding tussen rendement en risico en de gevolgen van voor de risicospreiding bij een gro- Inrichten vraagt om oog voor detail. Na de keuze voor.meubels denk je vervol gens aan verlichting, media en sfeermakende accessoi res. Maar richt je aandacht ook eens op meubelgre pen, deur- en raamklinken, gordijnroedes en andere details. Bij een landelijke, klassieke inrichting hoort bijvoorbeeld een natuurlijke en tijdloze afwerking. Voor authentiek en tijdloos kun je aan de 'PURE'-lijn van Dauby denken. Het meubel en deurbeslag in deze lijn wordt nog steeds volgens de originele methode geprodu ceerd. Dat wil zeggen dat de legering zorgvuldig wordt gegoten in zandvormen. Met een authentiek en tijdloos karakter als gevolg. Een badkamer waar via de ramen flink wat daglicht binnenvalt, is de ideale ruimte voor planten die een hoge luchtvochtigheid op prijs stellen. Geschikte bad- kamerplanten zijn daarom bijvoorbeeld kamerbamboe, parapluplant, sierasperge, slaapkamergeluk, venus haar en varensoorten als blechnum en nephrolepsis. Niet alle planten zijn echter geschikt om boven een ver warming te zetten. De aloë, christusdoorn en palmva- ren kunnen daar wel tegen. Veel planten overleven het niet op een plek wat verder van het raam. De graslelie, nestvaren, hertshoornvaren tere investering in Neder land. Pensioenuitvoerder APG heeft in de afgelopen maand de ontwikkeling van het Nationale Hypotheek Instituut (NHI) geleid. APG verwacht wel dat pensioen instellingen zullen investe ren. "Pas als de obligaties er daadwerkelijk zijn, kun je echt oordelen of het een interessante belegging is," zegt een woordvoerder. Het NHI zal hypotheken opko pen van banken om hun ba lansen te verlichten. Pensi oenfondsen leveren kapitaal Ruim driekwart van de mensen die binnen een jaar hun eerste eigen huis willen aanschaffen is hiervoor aan het sparen. Ongeveer 50% van de potentiële starters spaart daarvoor maande lijks tussen 50 en 300. Veel koopstarters zijn bereid om eigen geld te investeren in de aankoop van een eer ste eigen woning. Ongeveer 20% wil daar zelfs meer dan 25.000 aan besteden. Dit blijkt uit het Woonpeil van Vereniging Eigen Huis, op basis van onderzoek waarmee maandelijks het consumentenvertrouwen in de woningmarkt wordt ge meten. Sinds het begin van in ruil voor obligaties met staatsgarantie. De hypothe ken gelden als onderpand. Het kabinet hoopt met Prinsjesdag een plan te kunnen presenteren voor de oprichting van een Nati onaal Hypotheek Instituut. Het kabinet is hierover al een tijdje in overleg met pensioenfondsen en verze keraars. Een Nationaal Hy potheek Instituut moet door pensioenfondsen gefinan cierde tientallen miljarden euro's' aan hypotheken van banken overnemen. dit jaar is het vertrouwen dat consumenten stellen in. de woningmarkt flink toege nomen, zo blijkt uit de Eigen Huis Marktindicator. De inbreng van eigen geld wordt steeds belangrijker bij de koop van een huis. De maximale hoogte van een hypotheek wordt afgébouwd en loopt stapsgewijs terug van 105% van de woning- waarde naar 100% in 2018. Dat betekent dat de kosten van opknappen, verbouwen, verhuizen en inrichten van de nieuwe woning, en de rekening van notaris en hy potheekadviseur vanaf 2018 geheel uit eigen middelen moeten worden betaald. De kredietverlening aan consumenten heeft in juni een nieuw laagterecord be reikt. De omvang van de toegezegde kredietlimieten nam af tot €118 miljoen, het laagste bedrag sinds het CBS in 1998 de cijfers ging bijhouden. Een jaar eerder werd nog voor €171 miljoen aan nieuw krediet verstrekt, in juni 2011 was dat €206 miljoen. De daling wordt vooral veroorzaakt door een afname van het aantal perso nen waaraan krediet wordt verstrekt. Dat heeft weer te maken met het ontmoedi gingsbeleid van de overheid en de terughoudendheid van banken. Ook het gerin ge consumentenvertrouwen kan een rol spelen. Op 1 juli stond voor €12 miljard aan consumptief krediet uit. Dat is volgens het CBS evenveel als tien jaar geleden. De koopkracht gaat in 2014 harder dalen dan in 2013, met gemiddeld 1%. Volgens ingewijden is dat het resul taat van de door de coalitie afgeronde begrotingsonder handelingen. De middem inkomens zouden door het kabinet worden ontzien; de hoogste en laagste inko mens het minst. De coalitie treft hiervoor wel schadebe perkende maatregelen. 9 6 Het kabinet heeft met werk gevers, vakbonden, consu menten- en milieuorganisa ties een overeenstemming bereikt over het Energieak koord. Afgelopen juli wer den de tientallen onderhan delaars het al op hoofdlijnen eens. In de eerste week van september wordt bekend of alle onderhandelende par tijen, waaronder Vereniging Eigen Huis, het akkoord on dertekenen. In het Nationaal Energieak koord zijn basisafspraken over energiebesparing en duurzaamheid vastgelegd. Ongeveer honderd organisa ties, van milieupartijen tot de industrie, zijn betrokken bij de totstandkoming van De zomervakantie is .nu echt voorbij, maar voor de signliefhebbers zijn er nog allerlei inspirerende uitjes te ondernemen. Je moet er misschien even voor reizen maar als je er een meerdaags minitripje van maakt heb je weer iets om naar uit te kijken. Een must voor desig nliefhebbers is Brussels De sign September. Gedurende de maand september kun je op de beurs terecht om zowel Belgische als interna tionale designers te spotten. Het festival focust dit jaar op meubeldesign, architectuur, grafisch- en textielontwerp. In Londen is van 14 tot en met 22 september het Lon don Design Festival. Dit is een van de belangrijkste de signbeurzen. Omdat het de tiende editie is zijn er grote namen vertegenwoordigd. dit akkoord. Vereniging Ei gen Huis is er daar één van. In kleinere groepen wordt er sinds zeven maanden over uiteenlopende onderwerpen onderhandeld. Eigen Huis is betrokken bij de onderhan delingen op het gebied van wonen. Enkele hoofdlijnen: Een fonds van 600 mil joen voor energiebesparing in de bebouwde omgeving; Voor huizenbezitters wordt het mogelijk besparings maatregelen te nemen; Alle woningeigenaren die nog geen energielabel hebben, krijgen in 2014 en 2015 een indicatief label van hun wo ning; Een besparing van het finale energieverbruik met gemiddeld 1,5% per jaar. Wenen wordt ook tien dagen een platform voor design in alle mogelijke vormen. Tijdens de Vienna Design Week worden van 27 sep tember tot en met 6 oktober aan de hand van honderd evenementen, tentoonstel lingen, installaties en shops de trends voor het komende jaar bekend gemaakt. In ons eigen Eindhoven tenslotte wordt de Dutch Design Week gehouden. Van 19 tot en met 27 oktober 2013 vindt de twaalfde editie van deze Ne derlandse beurs plaats. Een groots design event met tal van exposities, lezingen en workshops. Dit jaar wordt er ook weer de Dutch De sign Award uitgereikt aan de meest toonaangevende designer. O www.dutchdesignweek.nl Bij het woord retro denk je waarschijnlijk aan vintage uit de jaren '50, '60 en '70. Een eclectische mix van oude ontwerpen, materialen en vormen met een moderne toets. Zou je je slaapkamer helemaal retro in willen richten? Kies dan voor een houten of vrolijk betegelde vloer en combineer mëubels met een gedurfd design. Vind je je deuren en meubels saai geworden? Koop dan verf en ga er tegenaan. Je kunt voof frisse kleuren kiezen, zoals fel oranje, mosterdgeel of avócadogroen in combinatie met wit en zwart. Maar ook pastelkleuren zoals roze, muntgroen en paars geven "een retro effect. en kwartjesbladplant zijn zijn dé oplossing voor plaat- echter niet bang in het don- sen waar echt geen enkele ker. Zijden planten tenslotte plant wil groeien. Gun jezelf een 3-in-i kokend waterkraan van Franke. Je kunt er koud, warm of kokend water mee tappen. Handig als je snel thee of koffie wil zetten, maar ook om pasta of groente te koken. En voor de vieze pannen! Voortaan allemaal secondewerk! www.franke.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 35