De vaderlandse geschiedenis in werk van zestig kunstenaars Rolluiken m BINNENZONWERING RAAMDECORATIE Presentatie boek Van der Horst Lezing Joost de Vries in De Monopole gratis meten en monteren Garantie jaar Zonwerin www.wull is.co 3 www.nieuwestadsblad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 18 september 2013 12 Het Stedelijk Museum Schiedam hoopt de komende twee jaar hoge ogen te gooien en veel bezoekers te trekken met een uniek overzicht van de Nederlandse kunst na 1945- Door Karin Moerman SCHIEDAM - Het uur U nadert voor conservatoren Wilma Sütö en Colin Huizing. Over een paar dagen moet de ten toonstelling Ik hou van Hol land. Nederlandse kunst na 1945 klaar zijn. Zaterdag 21 september gaat de tentoon stelling open met een knal- feest in de sfeer van de jaren veertig en vijftig. Laagdrem pelig en gemoedelijk, net als de expositie zelf. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van de zalen. Vanaf zaterdag hangt het museum vol met Nederland se kunst uit de jaren vijftig tot nu. Zestig kunstenaars, honderd weken: het is dui delijk dat het Stedelijk Mu- seum Schiedam in het groot denkt met deze tentoon stelling. Eén waarin je als het ware door de tijd loopt, omdat niet alleen de kunst vanaf 1945 wordt getoond, maar ook de maatschappe lijke ontwikkelingen in de tijd waarin ze onstaan is uit de doeken wordt gedaan. „Kunstenaars zijn kinderen van hun tijd", legt Wilma Sütö uit. „Om dat zichtbaar te maken laten we naast de kunst in de trapportalen de belangrijke dingen zien die KUNSTENAARS ZIJN HELEMAAL NIET ZO WERELDVREEMD toen in de wereld speelden, zodat je duidelijk kunt zien hoe er in de kunst op gerea geerd is." Als voorbeeld laat ze werk van CoBrA zien, dat op zolder hangt. „De ge beurtenissen van de Tweede Wereldoorlog worden ver werkt in deze schilderijen. In het begin is dat werk nog donker en ruw, maar gaan deweg wordt het lichter: een nieuwe tijd breekt aan." Ik hou van Holland begint dus op zolder in plaats van op de begane grond. En dat is in dit geval helemaal niet vreemd, beweert Sütö's col lega Huising. „Wij zijn heel erg trots op onze Appelzol der. Een vroegere directeur van dit museum is ooit be gonnen met werk van Ap pel dat opgeslagen stond bij Karei Appel mag natuurlijk niet ontbreken in een tentoonstelling over kunst na 1945. Het Stedelijk Museum Schiedam is bijzonder trots op de zogenaamde Appelzolder. foto-.pr een collega-kunstenaar in Amsterdam, te verzamelen Hij zag op dat zoldertje al die Appels staan, waarop hij zei: ik heb wel ruimte om dat op te slaan. Daar is een hele reeks uit gekomen. Wij waren één van de eer ste musea die CoBra gingen verzamelen en hebben zo echt wel een vootrekkersrol vervuld." Dat kunstenaars niet wereldvreemd zijn, is volgens beide conservato ren ook goed te zien aan bijvoorbeeld de autobanden van Armando uit 1962, 'De tijd dat we auto gingen rij den' of de krattenwand met lege bierflesjes van Jan Hen- derikse: 'een reflectie op de consumptiemaatschappij En zo is er voor elk tijdvak, van zolder (na-oorlogse ja ren) tot begane grond (crisis 2008) kunst te zien die laat zien wat er toen gebeurde. Omdat deze tentoonstelling herkenning en begrip brengt, wordt gehoopt op een breed en groot publiek dat ook nog inspraak in de werken die getoond worden, kan hebben. „Wij staan open voor suggesties, in twee jaar tijd zal er best iets kunnen veranderen, als mensen echt iets missen uit een bepaalde periode", verzekert de conservator. SCHIEDAM - In combinatie met de opening van de ten toonstelling in het Stedelijk Museum Schiedam: Ik hou van Holland. Nederlandse kunst na 1945, presenteert Han van der Horst zaterdag 21 september vanaf 15.30 uur zijn nieuwe boek 'De mooiste jaren van Neder-- land, 1950-2000' in het museumcafé- In zijn lezing legt Han van der Horst het verband tussen zijn boek over Nederland in de twee de helft van de twintigste eeuw en het onderwerp van de tentoonstelling. Tussen 10.00 en 17.00 uur is de ten toonstelling gratis te bezoe ken. Tussen 10.00 'en 17.00 uur kunt u de tentoonstelling gratis bezoeken. SCHIEDAM - De Bibliotheek Schiedam organiseert in het kader van deze tentoon stelling een cyclus lezingen door Nederlandse schrijvers van 1945 tot nu. De aftrap hiervan vindt 21 september plaats met een lezing van de nieuwe Nederlandse schrij ver, Joost de Vries over zijn debuutroman 'Clausewitz' (2010) en zijn onlangs ver schenen roman 'De repu bliek'. Gratis lezing in de Stand-Up Bibliotheek De Monopole om 14.00 uur. Dus gegarandeerde garantie! leeuwenhoek weg 4, Hellevoetsiuis, T. 0181 - 398300 Hoefsmidstraat 46a, Hoogvliet, T. 010 - 4167488 Watertoren 491, Dirksland, T 0187 - 602035, do t/m zat. Openingstijden: dt. t/m vr. 10.00 tot 17.00 uur, ta. 10.00 tot 16.00 uur LAAGSTE PRIJSGARANTIE Neem gerust de offerte van de concurrentie mee. Wij zullen u altijd een betere aanbieding doen. d

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 12