Vorstelijke Nacht van de Geschiedenis 12 OKTOBER DJ Helen Teunissen creëert optimale sfeer in Korenbeurs ï!;fl'j| tÏMuT» KVirrfe Jk '*:.v KORT NIEUWS ZATERDA G1 m, Vocaal ensemble verwelkomt publiek Tenor opent Nacht Geschiedenis leeft op Schravenlant wrvt ;tTs/r Vijf historische locaties mm Gratis toegang expositie 3 www.nieuwestadsblad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 9 oktober 2013 12 Vorst Volk - VAN 20.00 TOT 01.00 UUR Met de Nacht van de Geschiedenis doet Schiedam mee aan het landelij ke initiatief van het Openluchtmuseum om aandacht te vragen voor de vaderlandse historie. Beeld: PR Op unieke locaties belichten Schiedamse historici zaterdag 12 oktober onderwerpen rond het thema 'Vorst en Volk'. SCHIEDAM - Met de Nacht van de Geschiedenis doet Schie dam mee aan het landelijke initiatief van het Openlucht museum om aandacht te vragen voor de vaderlandse historie. Voor de derde keer óp rij is een vorstelijk pro gramma samengesteld. Bur gemeester Lamers opent het evenement om 20.00 uur in de Westvest90-kerk als ver tegenwoordiger van het hof. Vijf opmerkelijke historische panden vormen ^daarna het decor voor de Nacht van de Geschiedenis. Na de centrale opening kan het publiek een lezing bijwo nen in de Westvest90-kerk, het Jenevermuseum, Jeneve- rie 't Spul. of in het Stedelijk Museum Schiedam. Hoe pakten de spindoctors van Willem van Oranje de pro pagandaoorlog tegen Spanje aan? Kijk naar 'Vorst en Volk in beeld' of hoor onze ei gen Indiana Jones over zijn archeologische vondsten. Maak onder deskundige lei ding een wandeling langs plekken die van belang zijn SCHIEDAM - Traditiegetrouw wordt de Nacht van de Ge schiedenis afgesloten met een spetterend optreden. Na een seventies disco en een rockband is er dit jaar een house-DJ. En niet de minste: de Schiedamse zakenvrouw Helen Teunissen. De direc teur van uitvaartbegeleiding Matrice laat zich zaterdag avond van een andere kant zien. Hoewel zij altijd met muziek bezig was, is zij pas twee jaar actief als diskjockey. Volgens leraar Olivier Meijs van DJ School Amsterdam maakt Helen Teunissen 'een smaakvolle mix van dans bare soulful house en de lek kerste clubkrakers van de af gelopen decennia'. Hierdoor en dankzij haar scherpe oog geweest voor de dichter- predikant Frangois Haver- Schmidt oftewel Piet Paal- tjens. In het Jenevermuseum staan de geheimen van de distilleerketel centraal. Elke lezing duurt een half voor de mensen op de dans vloer is DJ Helen Teunissen in staat om een optimale clubsfeer te creëren. Op Koninginnedag in de Jordaan raakte zij het pu bliek met haar aanstekelijke plezier in het draaien van melodische house. Dat zij in Schiedam het Oranjebal inuzikaal opluistert, is bij zonder. "Het is belangrijk dat ik een band heb met de mensen op de dansvloer. Van de organisatie van de Nacht van de Geschiedenis vind ik het stoer dat zij een house-DJ in het programma opnemen." Hoewel zij met een zekere spanning naar dit optreden uitkijkt, gaat Helen Teunis sen uitdagingen niet uit de weg. Zij heeft eerder inter- uur, daarna is er tijd om een andere locatie te bezoeken en een andere lezing bij te wonen. Om 22.00 uur maken Schiedamse Ridders van Oranje Nassau hun opwach ting in de Korenbeurs. Ten- Foto./5/? views met bekende Rotter dammers over de dood ge daan en radioprogramma's gemaakt. "Ik wil vooral din gen doen die me uitdagen en raken", zegt ze daarover. Helen Teunissen ziet ook overeenkomsten met haar visie op het begeleiden van uitvaarten zoals bij Matrice en het werken als DJ. "Bij Matrice is het belangrijk dat we afstemmen op de wensen van de mensen. Dat doe ik ook als DJ." Kom naar het Oranjebal in de Korenbeurs op zaterdag 12 oktober vanaf 23.00 uur. Er zijn kaarten alleen voor het Oranjebal verkrijgbaar tegen 5 euro. Toegangskaar ten voor de Nacht van de Ge schiedenis inclusief Oranje- bal kosten 10 euro. slotte wordt de Nacht van de Geschiedenis muzikaal uitgeluid met een Oranjebal onder leiding van DJ Helen Teunissen. Kaarten voor de Nacht van de Geschiedenis, inclusief SCHIEDAM - Tijdens de Nacht van de Geschiedenis - tot 22.00 uur - is het Stedelijk Museum Schiedam gratis toegankelijk. Op het voorplein staat een majestueus Holland Village, waar het met verwarming, een hapje en drankje goed toeven is. Speciaal voor bezoekers van de Nacht is het mogelijk de expositie 'Ik hou van Hol land. Nederlandse kunst na 1945' te bezoeken. Dit is een grootse overzichtstentoon stelling die op 21 september van start is gegaan. Met de tentoonstelling Ik hou van Holland. Neder landse kunst na 1945 is twee jaar lang hét overzicht van Oranjebal, kosten 10 euro via onder andere de boek handels, www.ontdekschie- dam.nu of 's avonds in de Westvest90-kerk. Er zijn ook alleen kaarten voor het Oran jebal verkrijgbaar a 5 euro. de Nederlandse kunst van na 1945 te zien in het Ste delijk Museum Schiedam. Nergens in Nederland wordt een dergelijk overzicht ge toond. Ik hou van Holland. Nederlandse kunst na 1945 laat de ontwikkelingen' in de hedendaagse kunst zien en combineert deze met de ontwikkelingen in de maat schappij. Om 20.45 uur begint een lezing van Wilma Sütö, conservator Moderne en Hedendaagse Kunst van het Stedelijk Museum Schie dam. Zij geeft een toelich ting op het werk van Gert Jan Koeken:''Queen Wilhel- mina, Jakarta. Defacement May 6 1960'. SCHIEDAM - Het vocaal ensemble Studio 72 ver welkomt de gasten van de Nacht van de Geschiede nis vanaf 19.30 uur in de Westvest90-kerk. Het koor bestaat uit negen dames, die onder leiding staan van dirigent Zurisadai Ramirez Velasco. Het en semble treedt sinds 2009 regelmatig op. Pianiste Amelia begeleidt het ensemble. Studio 72 zingt onder andere 'This day' van componist Bob Chilcott. SCHIEDAM -De in binnen- en buitenland befaamde tenor Hans van de Scheur verzorgt de muzikale opening van de. avond. Hoe kan het programma rondom het thema 'Vorst en Volk' anders beginnen dan met het zingen van het Wilhelmus? De West- vest90-kerk wordt door kenners qua akoestiek vergeleken met de kleine zaal van het Concertge bouw, dus dat wordt ge nieten. Na zijn studie zang in Utrecht en Amsterdam studeerde Hans van de Scheur onder andere bij Cristina Deutekom. Met veel succes zong de te nor rollen in Nabucco, Macbeth en Aida. Samen met dirigent-bariton Ago Verdonschot vormt hij de basis van opera-ensemble Vissi d'Arte. Hans van de Scheur wordt op orgel begeleid door Hjalmar Rosing. Aanvang is 20.00 uur. SCHIEDAM - De HAVO- en VWO-leerlingen van Ly ceum Schravenlant heb ben de Nacht van de Ge schiedenis ontdekt. Die' belangstelling is vooral te danken aan de inspan ningen van docent (ge schiedenis natuurlijk) Jan Willem Verkaik. Hij geeft tijdens de Nacht om 20.45 uur een lezing over Floris V in Jeneverie 't Spul. Daarnaast heeft de his toricus enthousiast mee gewerkt aan de totstand koming van deze editie. "Er vallen met een goed samengesteld programma punten te verdienen voor het vak CKV (culturele en kunstzinnige vorming)", stelt hij zijn leerlingen in het vooruitzicht. Een idee voor andere Schiedamse scholen? Scholieren kunnen ove rigens toegangskaarten tegen gereduceerd tarief bestellen. In plaats van tien euro betalen leerlin gen slechts 5 euro entree via reinard@geschiede- nis.nl. SCHIEDAM - De lezingen tij dens de Nacht van de Ge schiedenis worden gegeven op historische locaties. Zoals in de kerk aan West- vest 90, die in 1909 ge bouwd werd. naar ontwerp van architect Hénri Evers. Het recht op windvang van molen De Walvisch bepaal de de maximale hoogte Van de kerktoren. Kenmerkend voor de kerk zijn de verschil lende bouwstijlen, zoals de spreekstoel in Byzantijnse stijl en Jugendstil-ramen. In het Jenevermuseum, Lan ge Haven 74-76, waren in de 18e eeuw. een distilleerderij en branderij gevestigd. Bij een brand in 1985 raken de monumentale panden zwaar beschadigd. Bij de herbouw in 1995 wordt ook de dubbele klokgevel geres taureerd. DJ Helen Teunissen brengt een smaakvolle mix van dansbare house. In het Stedelijk Museum Schiedam was vanaf 1787 het Sint Jacobsgasthuis ge vestigd. Met zijn ontwerp hiervan gaf architect Giudi- ci een grootstedelijk accent aan de smalle Hoogstraat. Op basis van een advies van diezelfde Giudici in 1783 ontwierp stadsarchitect Rutger van Bol'es de Koren beurs. Mercurius en Nep- tunus als symbolen voor de handel en zeevaart doifiine- ren boven de entree. In Jeneverie 't Spul aan de Hoogstraat 92, komt het roemruchte jeneververleden van Schiedam tot leven. In dit borrelmuseum vertelt kenner Rob van Klaarwater saillante details over één van de 400 verschillende je nevers die hier zijn. Op elke locatie vindt vanaf 20.45 uur een lezing plaats.

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 12