Felle Audi A3 e-tron AUTONIEUWS onthuidhevrolet Autonoom rijden als doorbraak Porsche designwedstrijd Toyota Auris Hybrid blijft laag in de bijtelling Grote steden en autoverzekering Maserati geeft prijs af van Quattroporte diesel Subaru en veiligheid 3 www.nieuwestadsbiad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 16 oktober 2013 25 Porsche houdt ter gelegen heid van het vijftigjarige jubileum van de 911 een ontwerpwedstrijd. Ontwer pers, creatieven en Porsche liefhebbers kunnen een voorstel voor een '911-wrap' insturen. De bedoeling is dat deze laat zien wat 50 jaar 911 voor hen betekent. Alle inzendingen worden beoordeeld door voormalig Porsche chef-designef Harm Lagaaij. Het winnende ont werp wordt in productie -genomen en tijdens het Por sche Approved Weekeinde op 19 en 20 oktober krijgt een 911 de wrap live aange meten. De winnaar mag een week lang in de gewrapte 911 rijden. Deelnemen: www.porsche.nl/50jaar911. Daar staat een '911' klaar. In de Zwitserse stad La Chaux-de-Fonds is ter ere van de auto-pionier Louis Chevrolet, mede-oprichter van het merk Chevrolet, een groot metalen kunstwerk onthuld. De sculptuur is een buste van Louis Chevrolet. Het kunstwerk is ruim vijf meter hoog en weegt acht ton. De komende tien jaar zal een stuk of twaalf tech nologische doorbraken de status quo van complete bedrijfstakken ontwrich ten, nieuwe bedrijfstakken creëren en een enorme im pact hebben op onze manier van leven en werken. Het McKinsey Global Institute hield de honderd belang rijkste technologische door braken tegen het licht. Mil jarden consumenten zullen te maken krijgen met 3D printing (komt nu uit fase hobbyisme), robotisering (steeds vernuftiger), energie (energieopslag wordt steeds beter, de capaciteit van bat terijen in elektrische auto's verbeterde met 40 procent tussen 2009 en 2011), inter net en autonoom rijdende auto's. In 2004 slaagde zo'n auto er in 10 kilometer af te leggen. In 2005 deed een aantal van zulke auto's al een wedstrijdje over 2.500 kilometer. En anno nu rijdt een door Google ontwikkel de auto al een dikke 450.000 kilometer autonoom rond. Inwoners van grote steden betalen 2,5 keer zoveel voor hun autoverzekering als in- vyoners van kleinere steden en dorpen buiten de Rand stad. Voor kleine, lichte au to's (900-1.000 kg) betalen inwoners van Amsterdam en Rotterdam 52-54 euro premie per maand. Inwo ners van bijvoorbeeld Joure en Grijpskerk betalen voor dezelfde auto 21-22 euro Maserati rekent voor de nieuwste Quattroporte diesel een vanafprijs van 110.717 euro. De drie liter V6 levert 275 pk en beschikt over een koppel van 600 Nm. De acceleratie van 0 tot 100 km/u neemt 6,4 seconden in beslag. De topsnelheid is be grensd op 250 km/u en het verbruik bedraagt 6,2 liter per 100 kilometer. Masera- ti's ingenieurs hebben een verfijnd commonrail direct- injection brandstofsysteem ontwikkeld voor de diesel. premie per maand. Toyota levert de Auris hatchback en Touring Sports ook in 2014 het hele jaar met 14 procent bijtelling. Foto: Tony Vos/Automedia Steeds meer autoproducen ten voegen een plug-in hy bride auto toe aan het gam ma. Ook Audi heeft er een in voorbereiding, de A3 e-tron. In Frankfurt kregen we ex clusief de gelegenheid om met de nieuwkomer, die in de loop van volgend jaar in de showroom van de Audi- dealer staat, te rijden. De conclusie kon al snel wor den getrokken: Audi doet geen enkele concessie waar het gaat om rijkwaliteiten en -comfort. Milieubewust en sportief rijden gaan in de A3 e-tron hand-in-hand. Frank- DE A3 E-TRON KAN THUIS VIA HET STOPCONTACT WORDEN OPGELADEN furt blijkt een prima podium voor een praktische kennis making met een plug-in hy bride, het is een drukke stad met daarom heen een prach tig netwerk autowegen. In de stad kiezen we voor elek trisch rijden en op de auto wegen toont de combinatie elektro- en brandstofmotor zijn capaciteiten. Qua ui terlijk is er weinig verschil tussen de 'gewone' A3 en de A3 e-tron. In het interieur zit een knopje meer en kan er op een schermpje worden gevolgd wat er actief is en hoe de batterijen de aandrij ving voorzien van stroom. Die batterijen zitten onder de achterbank van de A3 e-tron. Daarmee is de auto driehon derd kilo zwaarder dan zijn De Maserati Quattroporte diesel is uitgerust met Start Stop technologie. en Smart Entry met keyless start. De Lease Plus krijgt bovendien een dubbele laad vloer met extra opbergmo- gelijkheden die mooi wordt afgeschermd. De licht gewijzigde varian ten van de Toyota Auris en Auris Touring Sports Hy brid van het modeljaar 2014 zijn met directe ingang te bestellen en worden in de loop van november gele verd. Toyota heeft daarmee ook voor het hele volgende jaar een ijzèrsterk aanbod op de zakelijke markt.- Vanaf 1 januari immers gaat vrijwel iedereen gewoon wegenbe lasting betalen en is de Au ris Hybrid duidelijk in het voordeel ten opzichte van een het grote aanbod diesels met 14 procent bijtelling. Bo vendien groeit de zakelijke belangstelling voor het merk met de komst van de nieuwe Touring Sports, een ruim bemeten stationwagon. 'gewone' broer. Daarvan is weinig te merken. Om alle ruimte optimaal te benut ten en om geen concessies te doen aan de bagageruimte past Audi een benzinetank toe van veertig in plaats van vijftig liter en die tank zit op de plek van het reservewiel. Tien liter is geen gemis aan gezien er met regelmaat een beroep wordt gedaan op de elektromotor (102 pk, 330 Nm). Rijden vraagt om kie zen uit diverse modi. In de elektrische modus etaleert de plug-in meteen zijn fel heid. Menig verkeersdeel nemer lijkt verrast als de A3 e-tron (het staat met grote letters op de zijkanten) ac celereert. Vijftig kilometer kan er elektrisch worden gereden. Overschakelen op de combinatiemodus (ook alleen op brandstof rijden is een optie) is een kwestie van op een knop drukken. De A3 e-tron bundelt dan de kracht van de elektromotor en de 150 pk (250 Nm) van de 1.4 TFSI benzinemotor. Omdat de elektromotor tus sen de 1.4 TFSI en de DSG S-tronic versnellingsbak ligt, verloopt in beide modi de aandrijving via de auto matische zesbak. Die bak is voorzien van een derde koppeling om de elektrische stand van de auto in te kun nen schakelen. Wanneer de brandstofmotor de elektro motor ter zijde staat, komen in de A3 e-tron 204 pk's tot leven. In 7,6 seconden wordt vanuit stilstand de 100 km/ u aangetikt en de topsnel heid bedraagt 222 km/u. Öe DSG S-tronic zorgt zowel bij elektrisch als in de combi natie of op de brandstofmo tor rijden voor voldoende trekkracht. Audi heeft de e- tron voorzien van het Bosch iBoost-systeem. Dat staat ga rant voor een naadloze over gang tussen regeneratief op de elektromotor en hydrau lisch remmen en zorgt voor een kortere remweg omdat het meer druk op bouwt. De A3 e-tron heeft een ac tieradius van 940 kilometer (50+890) en een brandstof verbruik van 1,5 1 /100 km. Subaru komt met de tweede generatie van het veilig heidssysteem EyeSight. De verbetering van kijkhoek van de camera's met veertig procent is een van de verbe teringen. Ook zijn de came ra's die het'verkeer voor de auto spotten voorzien van kleurherkenning. Renault heeft een elektrisch aangedreven Kangoo Z.E. overhandigd aan KNGF Geleidehonden. De auto staat het geleidehondenopleidingscentrum een jaar lang ter beschikking om bestaande en toekomstige geleidehondenbazen voor te bereiden in het omgaan met elektrische auto's. Met de Kangoo Z.E. kunnen de instructeurs zich verdiepen in hoe mensen met blindengeleidehonden in het verkeer het beste omgaan met stille auto's. Alle hybride uitvoeringen van de Toyota Auris en Toy ota Auris Touring Sports houden in het komende jaar gewoon 14 procent bijtelling. Ook kan elke Aüfis Hybrid met ingang van het nieuwe modeljaar 2014 een kleine bagagewagen óf boedelbak trekken. De lirie-up veran dert enigszins. De Executive uitvoering en de Lease Pro uitvoering worden namelijk vervangen door de Lease Plus uitvoering die vanaf 27.250 euro wordt aangebo den. Bovendien kunnen ook particulieren deze zeer com plete uitvoering bestellen. De uitvoeringsspecificaties van de Lease Plus bestaat onder meer uit meestu- rende Xenon koplampen, een enorm Skyview pano ramisch dak, privacy glass achter, SIPA parkingassist met tien parkeersensoren, Toyota Touch Go Plus navigatiesysteem, inclusief drie jaar gratis kaartupdates De laadstekker van de Audi A3 e-tron bevindt zich op de neus achter de vier Audi-ringen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 25