Wie gaan er inleveren? Arbeidsmarkt is volop in beweging Naar vier kindregelingen 'Ouderen hebben meer inkomen en vermogen' M r vA UiM 'Pak hoge werkdruk aan' Rijbewijs O www.nieuwestadsblad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 16 oktober 2013 33 Het inkomen van ouderen is de afgelopen twee decennia flink gestegen. Dat geldt ook voor het vermogen waar ou deren over beschikken. De kans op armoede is onder ouderen het laagst van 'alle leeftijdsgroepen. Dat is de conclusie van het onlangs gepresenteerde 'Interdepar tementaal Beleidsonder zoek 65+'. Doel van het IBO 65+ was om de historische, huidige en toekomstige in komens- en vermogensposi tie van ouderen in beeld te brengen. Het lijkt geen toeval dat het rapport juist nu verschijnt, op het moment dat het ka binet en de regeringspar- tijen zich moeten verweren tegen de verwijten van de ouderenorganisaties dat de gepensioneerden onredelijk veel worden gekort. Uit het rapport komt naar voren dat de inkomensver betering van ouderen voor ongeveer de helft het gevolg is van overheidsbeleid, na melijk koopkrachtstijging van de AOW en belasting kortingen voor ouderen. Ten opzichte van 1993 is ook het netto vermogen van ou deren gegroeid, terwijl het netto vermogen van jongere huishoudens' (met een kost winner tot 45 jaar) is afge nomen. Dat komt omdat ou dere generaties relatief veel geprofiteerd hebben van de onafgebroken huizenprijs stijging die zich tussen 1984 en 2008 voordeed. Ongeveer 40 procent Van de ouderen beschikt over een vermogen van meer dan 200 duizend De meeste ouderen mogen volgens de beleidsmakers niet klagen. Het is traditie dat het Nati onaal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud) direct na Prinsjesdag op basis van de Miljoenennota berekent wat de plannen betekenen voor onze koopkracht. Het valt het Nibud daarbij op dat er voor het eerst sinds vier jaar minder huishoudens in de min komen. Het instituut ziet zelfs een paar plusjes en veel huishoudens waarbij de koopkracht gelijk blijft. De cijfers variëren van min 5,2 tot plus 1,3 procent; Het zijn vooral vijfenzestigplussers met een aanvullend pen- NIBUD ZIET DUIDELIJK VERSCHIL TUSSEN HOGE EN L'AGE INKOMENS sioen en samenwonenden waarbij er één werkt met een inkomen boven modaal, die inleveren. Daarnaast kunnen chro nisch zieken en gehandicap ten het volgend jaar financi eel zwaar krijgen. Allerlei landelijke inkomensonder steunende regelingen wor den afgeschaft en vervangen door lokale tegemoetkomin gen, waarvan nog ondui delijk is hoe die financieel gaan uitpakken. Het Nibud (www.nibud. nl) heeft voor honderd ver schillende voorbeeldhuis- WBtëtÊÈÈÊÊBBÊÊkmsm. 'j-w- Voor chronisch zieken en gehandicapten worden er allerlei landelijke inkomensondersteunende regelingen afgeschaft. houdens de koopkracht voor 2014 berekend. Hieruit blijkt een duidelijk verschil tussen hoge en lage inkomens. Het kabinet stelt verschillende maatregelen voor waardoor hogere inkomens (hoger dan 35 duizend euro bruto per jaar) meer inleveren dan de inkomens daaronder. Hoe hoger het inkomen, hoe minder arbeidskorting én algemene heffingskorting. Ook worden belastingschij ven niet geïndexeerd; men sen vallen dus sneller in het hogere belastingtarief. Uit de Nibud-berekeningen blijkt ook een duidelijk ver schil tussen tweeverdieners en stellen waarbij er maar één aan het werk is. En stel waarbij beiden werken dat samen 50 duizend euro verdient, gaat er volgend jaar 39 euro per maand op vooruit; een stel waarbij er één werkt en hetzelfde ver dient, gaat er volgend jaar 20 euro per maand op achter uit. Dit komt voornamelijk door de arbeidskorting en de afbouw van de algemene heffingskorting voor de niet- werkende partner. Vrijwel iedereen met een aanvullend pensioen gaat er in 2014 weer op achter uit. Dit komt vooral door de kortingen op het aanvullend pensioen. Voor chronisch zieken en gehandicapten worden er allerlei landelijke inkomensondersteunende regelingen afgeschaft. De zorgtoeslag gaat in 2014 omlaag en wordt ook sneller afgebouwd, Hoe hoger het inkomen hoe minder snel men ervoor in aanmerking komt. De arbeidsmarkt is flink in beweging. De samenstelling van de beroepsbevolking wordt anders als gevolg van vergrijzing, stijgende opleidingsniveaus én meer participatie van ouderen. Tegelijkertijd verandert de vraag naar arbeid door tech nologische verandering, die het mogelijk maakt werk op nieuwe wijzen te verdelen tussen mensen, machines, bedrijven en landen. Beleidsmakers hebben be hoefte aan inzicht op het niveau van taken om te bepalen welke mogelijke verbetering van de inzet baarheid van verschillende groepen werknemers er zijn. En om bij te houden hoe de aard van het werk in Neder land geleidelijk verandert door vraag- en aanbodfacto ren. Dit is bijvoorbeeld van belang in discussies rond de pensioenleeftijd, participa tie van vrouwen en re-inte gratie van mensen buiten de arbeidsmarkt. De huidige manier van we tenschappelijk meten in be roepen en sectoren maakt deze dynamiek onvoldoen de inzichtelijk. Daarom pre senteert het Centraal Plan bureau in samenwerking met het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeids markt (ROA) een nieuwe manier om de verdeling van arbeid in kaart te brengen. Naar Brits voorbeeld is de Nederlandse Skills Survey opgezet, waarin naar daad werkelijk uitgevoerde taken wordt gekeken. De informa tie uit deze enquête geeft een beter beeld van de verdeling van werk. Er komen minder en verso berde regelingen voor ouders met kinderen. Nu bestaan er elf regelingen, in 2015 zijn dat er nog vier. Door de vereenvoudiging worden de regelingen effectiever en werken vanuit de bijstand lo nend, aldus het kabinet. Zo ontvangen alle alleenstaande ouders met een minimum inkomen voortaan dezelfde financiële ondersteuning. Hierdoor gaan alleenstaande ouders met kinderen erop vooruit als ze gaan werken tegen een minimumloon. Nu leveren deze ouders in als ze gaan werken. Het wordt'ook duidelijker voor ouders wat het effect is van een veran dering in hun situatie voor de overheidsbijdrage die ze ontvangen. Na de vereenvoudiging zijn er nog twee regelingén voor inkomensondersteuning over, namelijk de kinderbij slag en het kindgebonden budget. Daarnaast zijn er twee regelingen die ouders stimuleren om (meer) te Minder geld voQr kinderen. gaan werken, de combina tiekorting en de kinderop- De ouderschapsverlofkor ting, de aftrek levenson derhoud voor kinderen, de verschillende regelingen voor alleenstaande ouders en de gratis schoolboeken verdwijnen. Vanaf 1 janu ari 2015 krijgen alle alleen staande ouders met een mi nimuminkomen, uit werk of een uitkering, dezelfde tegemoetkoming in het kindgebonden budget. Deze tegemoetkoming loopt af met het inkomen. Tot nu toe ontvangt een alleenstaande ouder in de bijstand hogere bijdragen van de overheid dan een alleenstaande ouder die werkt en het minimum loon ontvangt. Het lijkt erop dat de horeca zich wat herstelt. Was er aan het begin van het jaar nog een forse afname van de omzet, in het tweede kwartaal herstelde zich dat iets. Dat kwam vooral door de stijging van de prijzen met 1,8 procent. Dat was overigens vooral te danken aan de hotels, want de cafés kampten voor het vijfde achtereenvolgende kwartaal met een omzetdaling. De omzet was in het tweede kwartaal 6,4 procent lager dan een jaar eerder, het volume daalde met bijna 10 procent. Consumpties in cafés waren, mede door belastingverhogingen, gemiddeld 3,7 procent duurder dan een jaar eerder. Uit onderzoek van TNO blijkt dat vier op de tien werknemers in Nederland het gevoel hebben veel te moeten doen en erg snel te moeten werken. Ruim één op de acht werknemer^heeft last van burn-outklachten. Werkdruk wordt door werk nemers en werkgevers het meest genoemd als achter liggende oorzaak van ziek teverzuim door het werk. "Ik zie de aanpak van psy chosociale arbeidsbelasting als één van de grote uitda gingen waar we de komende jaren voor staan. Om te voor komen dat mensen er van ziek worden. Om te zorgen dat mensen gezond, en mét plezier, door kunnen blijven werken", aldus minister Lo- dewijk Asscher. Met ingang van volgend jaar mogen gemeenten maxi maal 38,48 euro rekenen voor een nieuw rijbewijs. Met de invoering van het maximumtarief wordt een einde gemaakt aan de grote verschillen tussen de prijs die gemeenten rekenen voor een nieuw rijbewijs. Daarvoor zal de Wegenver keerswet moeten worden aangepast.

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 33