WMSSMM Toekomst voor chauffeurs 'Verdringing tegengaan' Economie stijgt volgend jaar weinig 104 procent Vertrouwde bankbiljetten Ettem O www.nieuwestadsblad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 30 oktober 2013 37 De transportsector kijkt met angst en beven naar de toekomst. Niet ómdat er de komende jaren weinig te vervoeren zal zijn, maar omdat men vreest voor een groot tekort aan chauffeurs. Want als de economie aan trekt - en dat gaat gebeuren - dan zijn er gewoonweg te weinig vakbekwame rijders. Oorzaken: de aanstaande pensionering van veel baby boomers en het gebrek aan belangstelling voor het. be roep bij jongeren. De crisis heeft flink huis gehouden onder de vervoer- Het plan van de transport sector zet vooral in op vak manschap, ook van werk loze chauffeurs. ders. Het stagneren van de bouw, de verminderde con sumptie en export hebben transportbedrijven fors doen inkrimpen en veel eigen rij ders werden gedwongen er mee te stoppen. En dan is er nog de concurrentie vanuit bijvoorbeeld Polen. Geen wonder dat er veel werkloze chauffeurs zijn en er weinig belangstelling bestaat onder jongeren om achter het stuur te kruipen van een truck. In het kader van het veel besproken 'so ciaal akkoord' tussen werk gevers, werknemers en over- Wie zorgt er in de toekomst voor de schappen gevuld blijven? heid hebben werkgevers- en werknemersorganisaties in de sector Transport en Lo gistiek overeenstemming bereikt over een sectorplan met maatregelen voor de komende twee jaar. Meer dan tweeduizend jongeren worden de komende jaren opgeleid en kunnen na een tweejarige opleiding aan de slag bij een onderneming in deze sector. Het vakman schap van werkloze chauf feurs wordt ondertussen op peil gehouden. De voorstellen van Trans port en Logistiek Neder land, FNV Bondgenoten en CNV Vakmensen, zijn aan minister Asscher (SZW) gepresenteerd en kosten 40 miljoen euro. Bij goedkeu ring draagt de overheid 20 miljoen euro bij aan het plan en zal de sector vanuit hun gezamenlijke opleidings- en ontwikkelingsfonds SOOB de overige kosten voor zijn rekening nemen. Het plan van de trans portsector zet vooral in op vakmanschap. Het op peil houden van de kennis en vaardigheden van werk loze chauffeurs is daarbij een belangrijk speerpunt. Zij worden in staat gesteld opleidingen te volgen (500 ex-werknemers). Ook komt er een mentorschap voor oudere werknemers. Dat verlaagt de werkdruk voor ouderen en jongeren wor den op gang geholpen. Dit is één van de maatregelen om de duurzame inzetbaarheid van werknemers te vergro ten. Bedrijven worden gesti muleerd meer stageplaatsen aan te bieden. Accijnsverhoging op onder andere drank wordt in meerderheid niet op prijs gesteld. Wanneer gaat het nu ein delijk' eens wat beter met onze economie? Ons geduld wordt wat dat betreft wel op de proef gesteld. Het Cen traal Planbureau (CPB) ver wacht dat ons bruto binnen lands product dit jaar met 1,75 procent zal krimpen en in 2014 met slechts 0,5 pro cent groeit. De werkloosheid loopt op met 150 duizend personen op tot 620 duizend en volgend jaar tot 685 dui zend; dat is 7,5 procent van de beroepsbevolking. Het begrotingstekort bedraagt in 2014 3,3 procent. In deze nieuwe raming is het 6-mil- jard-pakket van het kabinet verwerkt. De Nederlandse economie ontwikkelt enigszins on gunstiger dan in de voorlo pige raming werd voorzien. De economische groei is neerwaarts bijgesteld, naar 0,5 procent, evenals de con sumptiedaling, 1 procent in plaats van 0,75 procent. Dit is het gevolg van het aanvullende bezuinigings pakket. De macro-economi sche effecten van dit pakket blijven beperkt door een eenmalige lastenverlichting in 2013, door de vormgeving van de lastenverzwaring in 2014 en doordat bezuinigin gen en. lastenverzwaringen met enige vertraging door werken. Het begrotingstekort in 2013 bedraagt 3,2 procent, tegen 3,0 procent in de raming van augustus. Dit is het gevolg van de een malige lastenverlichting in 2013. In 2014 bedraagt het begrotingstekort 3,3 pro cent. "Die buitenlanders pikken onze banen in." "Transport bedrijven werken met veel goedkopere chauffeurs uit Polen." De tuinders in het Westland stellen daar tegen over dat werkloze Nederlan ders niet in hun kassen wil len werken, dus dat ze wel mensen uit Polen moeten halen. De vakbonden wijzen erop dat veel zogenaamde arbeidsmigranten onderbe taald en uitgebuit worden. Illegale uitzendbureaus spelen daarbij een dubieuze, rol. Het is een probleem dat om aanpak vraagt, stelt het kabi net bij monde van minister Asscher van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Zeker nu op 1 januari ook dè gren zen open gaan voor Bulgaren en Roemenen. Er komt een onderzoek naar verdringing op de Nederlandse arbeids markt door de toestroom van arbeidsmigranten uit EU-landen. Onderdeel van dat onderzoek is het in kaart brengen van maatregelen om verdringing tegen te gaan. Daarnaast heeft Nederland vlak voor de zomer afspra ken gemaakt met Bulgarije en Roemenië om potentiële arbeidsmigranten in die lan den te informeren over hun kansen op de Nederlandse arbeidsmarkt. De bedoeling is ook met Po len soortgelijke afspraken te maken. Minister Asscher heeft ook afspraken gemaakt met de supermarktbranche en de Land- én Tuinbouworgani satie (LTO) over het tegen gaan van misstanden' in de land- en tuinbouw. Supermarkten gaan in sec toren zoals de champignons en de glastuinbouw alleen nog producten afnemen van telers die werken met gecer tificeerde uitzendbureaus. De gemiddelde dekkings graad van de Nederlandse pensioenfondsen is- in au gustus gestegen naar 104 procent. Eind juni 2013 was dat nog 102 procent. Deze stijging van de dekkings graad - de verhouding tussen de beschikbare middelen en de verplichtingen - wordt met name veroorzaakt door ■een stijging van de reken- rente en aandelenkoersen. De stemming onder Neder landers over de eigen porte monnee blijft onverminderd somber, zo blijkt uit de ING BudgetBarometer. De pes simisten zijn nog iets in de meerderheid als het aankomt op een oordeel over de eigen financiële situatie. Wanneer Nederlanders moeten kie zen tussen bezuinigingen of lastenverzwaringen, kiest maar liefst 92 procent voor het eerste. Uit het onderzoek blijkt tevens dat men liever kiest voor extra werkgele genheid dan voor hogere lo nen of uitkeringen. Nederlanders lijken behoef te te hebben aan zekerheid. Ruim vier op de vijf respon denten geeft aan extra werk gelegenheid te verkiezen boven hogere lonen of uitke ringen. Baanzekerheid of de wens voor een baan wint het van het verlangen naar een hoger bedrag op het loon- strookje. Wanneer men moet kiezen tussen overheidsbezuinigin gen of lastenverzwaringen, kiest bijna iedereen voor de bezuinigingen. Slechts 8 procent ziet liever de lasten druk oplopen. Nederlanders vinden overigens niet dat krampachtig aan de Euro pese 3 procentnorm moet worden vastgehouden. Meer dan de helft vindt extra be zuinigingen om de norm te halen niet nodig. Deze hou ding kan de economie de tijd geven om weer op gang te komen. Lastenverzwarin gen zijn normaalgesproken een grotere rem op de eco nomische groei dan bezui nigingen. we van de biljetten vinden. Het laatste onderzoek in 2013 leert dat Nederlanders de biljetten waarderen met een rapportcijfer 6,8 en dat men vertrouwen heeft in de echtheid van de biljetten en er daarom nauwelijks op controleert. We zijn tevre den over de kwaliteit van de biljetten en vinden ze in het algemeen schoon genoeg. De lunchpauze is bedoeld als een moment van rust tijdens een drukke werkdag. Even het werk vergeten en gezellig met collega's de lunch nuttigen. Maar dat is lang niet altijd zo. Vier op de tien werknemers bezoekt de kantine en evenveel blijft op de werkplek. Driekwart van de laatste groep werkt gewoon door tijdens de pauze. Zij missen de gezellige gesprekken over de vakantie, de kinderen en het dagelijkse nieuws. En de ergernis als collega's bezig zijn met hun mobieltjes of lekker roddelen. 0 ja, een kleine groep (7 procent) gaat thuis lunchen. Een bankbiljet is een won derlijk ding. Het is slechts een s.tukje papier, maar het vertegenwoordigt een zekere waarde. We accepteren zon der erbij na te denken bank biljetten en vertrouwen erop dat we voor de waarde die op dat stukje papier vermeld is, aankopen kunt doen. De Nederlandse Bank laat elke twee jaar onderzoeken wat Ondernemers zeggen dat ze niet zonder de Poolse arbeiders kunnen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 37