Oud papier en karton? Tip' irado Geen afval maar grondstof! Wat is het nieuwe product? Wat is oud papier? Waar laat u uw oud papier? Hoe papier recyclen? Waar gaat oud papier heen? V» Compleet naar wens mt? D< Wist u dat Nederland een van de beste papier-recyclers ter wereld is? En dat nieuw papier en karton dat in Nederland wordt gemaakt, voor meer dan 80% bestaat uit oud papier? Zonde dus om de bijna 100 kilo papier en karton die we jaarlijks per persoon gebruiken, bij het restafval te gooien. Het verdwijnt dan in de verbrandingsoven wat ook nog eens slecht is voor het milieu, De gemeente Schiedam en Irado vragen u daarom al uw oude kranten, reclamefolders, wc-rolletjes en kartonnen dozen apart in te zamelen. Bij een Afval Apart Punt, in de grijze minicontainer met blauwe deksel of via maandelijkse inzamelacties aan huis door verenigingen. Dan weet u zeker dat het wordt hergebruikt. ptakeen "ee' -Zelf mind^o^Pa£be^en f®0 Nieuw papier bestaat grotendeels uit oud papier. Van gerecycled papier worden dan ook weer kranten, tijdschriften, boeken en dozen gemaakt. We gebruiken dagelijks papier en karton. Kijk maar eens rond: de krant, reclamefolders, brieven en tijdschriften, maar ook wc- en keukenrollen, schoenendozen, hagelslag- en theedoosjes: allemaal papier en karton. In Schiedam vindt u boven- en ondergrondse containers bij Afval Apart Punten waar u uw oud papier kunt inleveren. En, elke maand komen er verenigingen oud papier ophalen aan huis. Kijk in de afvalkalender op onze website wanneer ze bij u komen. In de papierfabriek wordt met water van het oud papier eerst papierpulp gemaakt. Daarna wordt deze papierpulp gezeefd, geperst en gedroogd tot nieuw papier of karton. Op grote rollen gaat het dan naar bijvoorbeeld drukkerijen of bedrijven die kartonnen dozen maken. Gooi je oude, elektrische speelgoed met stekker of op batterijen niet in de vuilnisbak. Lever deze na Sinterklaasavond in bij het ajvalbrengstation zodat het nog gerecycled kan worden. De eerste 100 kinderen krijgen een coole Wecycle sneeuwballenmaker cadeau. En je maakt ook nog eens kans op een set.bioscoopkaartjes voor vier personen. Dus gooi niet weg, maar lever inl Irado verzamelt al het ingeleverde oud papier en karton en brengt het naar een oud-papieronderneming. Hiér wordt het gewogen, gereinigd, gesorteerd en tot balen geperst die naar een papier- of kartonfabriek gaan. Brieven, kranten en tijdschriften Enveloppen (ook met venster) Kartonnen dozen Cadeaupapier Papieren zakken/draagtassen X Keukenrolpapier X Foto's" X Dozen met een plastic laagje zoals diepvriesdozen, melk- en sappakken X Behang X Vies en/of nat papier/karton U kunt dit lijstje uitknippen en bewaren. Altijd handig! www.irado.nl 010-262 1000

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 19