'Voor jonge vrouwen vooral een gemis' m edtextiel korting Alexander Onze hele merkencollectie met Hartelijk we l k 0 i7i op onze schitterende collectie Win uw aankoopbedrag terug tot max. 2.500- Alexander Slapen Escudostraat 11 2991XV Barendrecht T. 010 438 4163 I. www.slaapwel.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 27 november 2013 29 HKWttMKIISi Het Zusterhuis bij het ziekenhuis werd gebouwd tussen 1936 en 1938 en was hoognodig. Een Schiedamse aannemer nam de bouw op zich. Door Frans Assenberg SCHIEDAM - Over een te bou wen Zusterhuis is voor het eerst sprake in december 1935 als in de gemeenteraad van Schiedam erover wordt gedelibereerd. Uit een zoge naamd Werkfonds zou een voorschot nodig zijn van 150.000 gulden. B W van Schiedam laten er geen gras over groeien en in januari 1936 worden er al grondbo ringen verricht op de beoog de lokatie. In februari dat jaar neemt de gemeenteraad een besluit na een uitgebrei de discussie. Met een over grote meerderheid stemt de raad in met de bouw. Als de aanbestedingsbrieven wor den ingeleverd hebben niet minder dan 55 aannemers daaraan deelgenomen. De bouw wordt uiteindelijk ge gund aan aannemer Gebr. Smits uit SchidHam. Start bouw In oktober '36 starten de bouwwerkzaamheden, waarbij de gemeente aan geeft dat de Charlotte de Bourbonstraat zal worden afgesloten. De eerste paal gaat dan op 17 november de grond in. Schiedam was in die tijd ge groeid naar een inwonertal van 62.000 en daarbij was de ziekenzorg meegegroeid. Een Zusterhuis was echter ook hard nodig, want de dames moesten zich in die tijd nogal behelpen wat be treft hun "huisvesting. De opening van het Zusterhuis vond plaats in april 1938 en uiteraard waren de zusters blij met hun nieuwe onder- DRIE ZUSTERS OP EEN KLEIN KAMERTJE WAS BESLIST GEEN UITZONDERING komen. De zusters bivakkeerden in kleine kamers waarbij drie op één kamer geen uitzon dering was. „Als de bewoon ster van één kamer niet in denzelfden dienst was, kon de één er overdag en de an der er 's nachts slapen. Iets 'eigens' had zoo'n 'gedeelde' kamer nooit en dat is, voor jonge vrouwen vooral, een gemis", schrijft de krant. 'Onhoudbaren toestand' Gelukkig kwam er aan deze 'onhoudbaren toestand' verandering. Er was in het nieuwe gebouw plaats voor 43 zusters en zes dienstbo den. Wat die zes uitspook ten in het ziekenhuis is on bekend. Een portier zorgde ervoor dat ongewenste ele- Het Zusterhuis enkele jaren geleden. In de jaren veertig was zo'n huis hard nodig omdat het inwonertal van Schiedam flink was gegroeid en de ziekenzorg daarmee mee was gegroeid. Foto Frans Assenberg menten het Zusterhuis niet konden betreden. Op.de be gane grond waren verschil lende vertrekken waaronder een eetzaaltje en een ruimte waar het dienstpersoneel kon zitten. Het eten werd met wagentjes vanuit het ziekenhuis naar het Zuster huis vervoerd. Een 'warme' kast zorgde ervoor dat het eten niet meteen afkoelde als het later moest worden geconsumeerd. Met een 'flinke ijsinstallatie' konden de vrouwen zelf ijs maken. 'Het mooiste gedeelte van het geheele huis ligt achter de hoofdingang, de eetzaal, de recreatiezaal en de gemeen schappelijke zitkamer, die aan elkaar grenzen en waar licht binnenvalt,' aldus de berichtgeving bij de opening van het Zusterhuis. In de eetzaal vond de officiële ope ning plaats door burgemeester mr. dr. F.L.J. van Haaren. Auping - Avek - Beddinghouse - Vandyck Norma - Lattoflex - Loddenkemper - Nolte Nox - Pullman - Silvana - Texeler - Tempur en vele andere merken um Actie geldig t/m 31-12-2013 Volg ons op - ma 13.00'uur-17.30 uur* dt/yvo/dp 9.30 uur- 17,3s uur S vr 9.30 uur - 21.00 uur za 10.00 uur 17.00 uur Ingang Auping Piaza Gratis parkeren voor de deur! Aangesloten bij Siaapkenner

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 29