zSAhmmm Audi Q1 doet intrede behoudt ?a>ge'byteii!ng Autodesign en emoties Eeuwfeest voor Maserati Voordeelpakket voor Transporter Saab start productie op Allerlaatste Gallardo Gelimiteerde editie: stoere Kia Picanto R-Cross Drukke tijden EuroNCAP www.nieuwestadsblad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 11 december 2013 30 Volkswagen onderstreept met het T2-pakket voor de huidige Transporter dat in Brazilië de allerlaatste T2 (hippie bus) van de band rolt. Het pakket, goed voor' een voordeel van 6.475 euro, omvat onder meer lichtme talen wielen, volautomati sche airconditioning en ra dio/navigatie RNS 315. Ook cruise control, parkeerhulp achter en een alarmsysteem zijn inbegrepen. Prijs 1.990 Er rollen weer Saabs uit de fabriek in Trollhattan. National Electric Vehicle Sweden (een investerings consortium) heeft na twee jaar de productie opgestart. Vooralsnog gaat het om 9-3- modellen met een benzine motor. NEVS is voornemens om ook elektrische Saabs te gaan bouwen. In de fabriek te Sant'Agata Bolognese in Italië heeft de allerlaatste Lamborghini Gallardo de productielijn verlaten. Met in totaal 14.022 gepro duceerde exemplaren is de Gallardo de populairste Lamborghini ooit. Gezond en groei. Sleutel woorden die verbonden zijn met Maserati. Met meer dan 23.000 orders wereldwijd tot dusver dit jaar is het voor de Italianen het ide ale moment om te starten met de viering van het hon derdjarig bestaan. Tijdens de Los Angeles Auto Show presenteerde het Italiaanse merk een nieuwe 'look'. Die is geïnspireerd op 'The Opposite of Ordinary' filo sofie, een eerbetoon aan de eerste honderd jaar uit de geschiedenis van de onder neming en een richtlijn voor de volgende honderd. Het nieuwe Maserati Centen- nial-embleem oogt als een medaillon. Hoogtepunt van de reeks van activiteiten wordt de 'Maserati gathe ring', van 19 tot en met 21 september 2014 in Modena. Naar verwachting zullen zo'n 250 Maserati's zich in Modena verzamelen. Het driedaagse programma om vat onder meer tochten over Italiaanse wegen waar Ma serati geschiedenis schreef. Audi komt met een Qi. Die wordt gepositioneerd onder de Q3. De schets van Audi laat een sportieve uitvoering zien maar de realiteit zal dicht bij de huidige Audi-modellen liggen. Wellicht krijgt de auto de basis van de nieuwe Ai. De Q1 staat voor 2016 in de planning. Kia komt tnet een speciale uitvoering van de Picanto, de R-Cross. De uitrusting is gebaseerd op het Comfort Pack. De Picanto R-Cross beschikt onder andere over airconditioning, een uitge breid pakket aan elektroni sche veiligheidsvoorzienin gen en zes airbags. Behalve een bodykit heeft de auto 14 inch lichtmetalen wielen en zwarte afwerking van de B- stijl. Er worden vijfhonderd genummerde exemplaren EuroNCAP heeft de afgelo pen weken elf auto's aan een botsveiligheidstest onder worpen. Niet alle modellen voldoen aan de eisen voor vijf NCAP-sterren. De Ford Tourneo Comiect, de Infi- niti Q50, de Mazda3, de Ma serati Ghibli, de Peugeot 308 en de Mitsubishi Outlander PHEV (hybrid) doorstonden de botsproeven met verve. Met als resultaat vijf NCAP- sterren. De elektrische BMW i3, de Ford Ecosport, Nissan Note en de Volks wagen Transporter van het huidige model scoorden een ster minder. Vier sterren waren er ook voor de op de Renault Kan- goo gebaseerde Mercedes Citan die bij een eerdere test slechts drie sterren scoorde. De 508 HYbrid4 komt even als in 2013, ook in 2014 in aanmerking voor 14 procent bijtelling. Peugeot introdu ceert de BlueHDi- technolo gie op de 508: een exclusie ve emissieregeltechnologie voor dieselmotoren met 20 procent bijtelling als re sultaat. De HYbrid4 omvat dieselhybride techniek op een 2.0 HDi-dieselmotor, in combinatie met een krach tige elektromotor, een stop/ start-systeem en een ETG6 versnellingsbak. De auto kan zelf naar aanleiding van de rijomstandigheden bepalen of de dieselmotor, de elektromotor of een com binatie van die twee wordt ingezet. Ook het aandrijven van alle vier de wielen be hoort tot de mogelijkheden. Het resultaat is een zuinige motor met een C02 uitstoot van 85 g/km en een gecom bineerd vermogen van 200 pk. De 508 HYbrid4 is er vanaf 38.290 euro. Op de 508 SW 2.0 BlueHDi Ber- line met zeshandbak (150 pk) rust 20 procent bijtel ling. De instapprijs van die 508-versie bedraagt 33.890. De 180 pk versie van uit voering heeft een basisprijs van 41.690 euro. De stati onwagon (SW) valt in de 25 procent bijtellingscategorie, maar dankzij de fors lagere C02 emissie (-/- 34 g/km) is de prijs aanmerkelijk lager dan de huidige 2.0 HDi 160 pk automaat. Deze motor komt zowel beschikbaar op Berline als op SW en uit sluitend op Allure en Blue Lease Premium. De 508 Blue Lease Premium 2.0 BlueHDi 180 pk is er vanaf 41.690 euro met 111 g/km C02 en 20 procent bijtelling. De ver sies met 2.0 BlueHDi 180 pk automaat zijn voorzien van de voorwielophanging van de GT. Ook de standaard 17 inch wielen zijn afwijkend van de andere motoren op dit niveau. Volvo heeft met EEG-speci- alist Myndplay onderzoek gedaan naar de emotionele impact van de vormgeving van auto's. Daaruit blijkt dat autodesign krachtige, meet bare emoties kan oproepen. De intensiteit van dergelijke emoties is vergelijkbaar met die van menselijke ba sisemoties bij het zien van bijvoorbeeld een huilende baby. Ook toonde het onder zoek aan dat 33 procent van de vrouwen de beelden van auto's meer waardeerden dan een foto van een aan trekkelijke man. 'EEN MOOIE AUTO GEEFT MANNEN MEER ZELFVERTROUWEN' Bij proefpersonen werd ge meten in welke mate hun brein reageert op autodesign en welk gevoel de vormge ving hen geeft. EEG (elek- tro-encefalografie) is een methode om elektrische activiteit in de hersenen via de hoofdhuid te registreren. Het experiment bewijst dat mensen emotioneel reageren op de vormen van een auto. Vooral mannen lijken gene tisch geprogrammeerd om vloeiend design met fraaie lijnen mooi te vinden. Het experiment viel samen met de presentatie van de Con cept Coupé, de eerste uiting van Volvo's nieuwe design- strategie, met als doel het merk Volvo een meer emoti onele lading te geven. Deel nemers aan het experiment werd gevraagd een waarde ring te geven aan een serie afbeeldingen terwijl ze een soort muts met elektroden op hun hoofd droegen. Met sensoren werd daarbij de hersenactiviteit gemeten. De afbeeldingen waren onder meer van de nieuwe Volvo Concept Coupé en van wat men algemeen als 'slecht' en 'ouderwets' autodesign ziet. Er waren ook foto's van blije en van huilende baby's en van mannen en vrouwen die algemeen 'mooi' gevon den worden. Thomas Ingenlath van Volvo Design: "Dit onder zoek bewijst wat we altijd al dachten: mooi autode sign kan sterke emoties oproepen, variërend van een goed humeur tot meer zelfvertrouwen." De enige afbeelding waarop mannen en vrouwen overeenkom stig reageerden, was die van een huilende baby. Opval lende uitkomsten van het onderzoek zijn: Mannen ervoeren meer emotie als ze naar mooie auto's keken dan wanneer ze naar beel den van een huilend kind keken. Vrouwen toonden bij het zien van een huilende baby bijna twee keer zoveel emotie als mannen. 74 Pro cent van de mannen zei dat goed design ze een positief gevoel geeft. 33 Procent van de vrouwen waardeerde beelden van auto's meer dan een foto van een aantrek kelijke man. Zestig procent van de mannen zei dat ze meer zelfvertrouwen heb ben als ze in een mooie auto rijden. Een onderzoek door markt onderzoeksbureau OnePoll, dat tegelijkertijd plaatsvond, wees uit dat 43 procent van de ondervraagde mannen het design het belangrijkste aspect van een auto vindt, belangrijker nog dan het in terieur; de gadgets, de wielen en de motor. De voorzijde is voor mannen het aantrek kelijkste deel van een auto, vrouwen vinden daarente gen de achterzijde het meest aantrekkelijk. Diverse uitvoeringen van de Peugeot 508 zijn ook in 2014 interessant bij zakelijk gebruik. m pkxmto De Picanto R-Cross is leverbaar met 1.0 CVVT motor vanaf 11.395 euro. De versie meti.2 CVVT motor kost 12.095 euro. Het onderzoek naar de emoties viel samen met de presentatie van de Concept Coupé, de eerste uiting van Volvo's nieuwe designstrategie.

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 30