'Terpstra en Keisse zijn sterksten' Bonthuis: goede herinneringen aan Ahoy op Zondag ZESDAAGSE KORT Zesdaagse van Rotterdam Huisband 'The Kik' Thuiswedstrijd Kreders O www.nieuwestadsbiad.nl Nieuwe Stadsblad dinsdag 24 december 2013 16 Zesdaagse voor beginners ROTTERDAM - Mocht u als wielerfan niet bekend zijn met het fenomeen Zesdaagse, hier een korte uitleg. Een zesdaagse begint al tijd met een koppelkoers, waarbij telkens om een bepaald aantal ronden puntensprints worden ge houden. Het koppel met de meeste punten is de winnaar. Echter, ronden- winst gaat boven pun tentotaal, dus een ronde uitlopen is nog beter. Tweede Koppelkoers In tweede koppelkoers van de avond, standaard de laatste wedstrijd, wordt de uitslag alleen bepaald door ronden- winst. Er wordt drie kwartier 10 ronden gekoerst; bij meerdere ploegen met dezelfde ron- denwinst is de eindsprint beslissend. Koppelafvalkoers Verder worden er nog een koppelafvalkoers, een koppeltijdrit, eën derny wedstrijd en een superafvalsprint gehou den. De koppelafvalkoers werkt hetzelfde als de koppelkoers, alleen valt de ploeg die na het luiden van de bel bij de volgende finishpassage als laatste rijdt, af en moet de piste verlaten. Dit fenomeen herhaalt zich tot er twee ploegen overblijven, die onderling uitmaken wie de overwinning grijpt. Dernykoers Tijdens een dernykoers start één renner van het koppel. De coureurs rijden in deze wedstrijd achter een gangmaker - die voor iedere rit door loting aan de renner wordt toegewezen - op een rommerachtig voer tuig. De combinatie die als eerste de finish pas seert is de winnaar. Koppeltijdrit Bij de koppeltijdrit rijden beide renners van het koppel bovenin de baan een aantal opwarmron den om vervolgens bij de bel op volle snelheid naar beneden te sturen en aan hun koppeltijdrit te beginnen. In deze rit tegen de klok lost de ren ner die de eerste ronden voor zijn rekening nam, zijn maat halverwege met een handaflossing af en stuurt zelf weg. Zijn ploegmaat rijdt vervol gens als een speer de andere helft van de tijdrit uit. Superafvalsprint Bij de superafvalsprint gaat het volledige peloton in de. baan en is er om een bepaald aantal ron den een ploegafvalling, waarna, na 20 ronden, een eindsprint voor de overblijvende ploegen volgt. Het koppel dat als eerste de finishlijn pas seert, wint. ROTTERDAM - Het eerste grote sportevenement in onze re gio is nu al een aantal jaar traditiegetrouw de Zesdaag se van Rotterdam. Van 2 t/m 7 januari komen de beste baanrenners ter wereld sa men om het tegen elkaar op te nemen. Een traditie die begon in 1936 met als eerste win naars Jan Pijnenburg en Cor Wals. Sinds begin jaren 70 koersen de renners in het Sportpaleis van Ahoy. Na een onderbreking van 15 jaar keerde de 'six' in 2005 terug met Danny Stam en Robert Slippens als glorieuze win naars. Voor de 32e editie van deze Rotterdamse zesdaagse pakt de organisatie flink uit met grote wegnamen als Niki Terpstra en Theo Bos, maar ook echte pistespecia listen als Nick Stöpler- Yoeri Havik en wereldkampioe nen Vivien Brisse-Morgan Kneisky. Daarnaast is er een sprinttoernooi en komen ook de dames in actie. Voor afgaand aan het programma vertonen de talenten van de toekomst hun kunsten op het Siberische hout van Ahoy. Volgens organisator Frank Boelé is de zesdaagse nog niet uitontwikkeld. 'We proberen ieder jaar de for mule aan te passen en het programma nog aantrekke lijker te maken. Als organi satie zijn we heel blij dat we weer zo'n sterk deelnemers veld kunnen brengen.' Tijdens de Zesdaagse van Rotterdam zal Joop Zijlaard voor het eerst sinds decennia niet op de derny rijden. De voormalig horecakoning is met pensioen en maakte vorig jaar vrijwillig ruimte voor dejonge garde. Wel is hij actief als coördinator bij de gangmakers. Wij vroegen hem een kritische blik op het deelnemersveld te werpen en zijn verwachting uit te spreken. ROTTERDAM ambassadeur Zijlaard (70) heeft veel zin in de eerste week van januari. De ras- Rotterdammer heeft een duidelijke visie op het 'we reldje' en denkt te weten wie op 7 januari met de bloemen mag zwaaien. 'Dat worden Iljo Keisse en Niki Terpstra', zegt de 'gouden snor' zelf verzekerd. Sterksten 'Dat zijn gewoon de sterk sten. Verder denk ik dat Kenny de Ketele en Jasper de Buyst een kans hebben. Dat zijn echt goeie Vlaamse ren ners. Net als Alex Rasmus sen en Michael Morkov. Die Zesdaagse-ambassadeur Joop Zijlaard heeft erg veel zin in de eerste week van januari. Foto: PR De Zesdaagse van Rotterdam, 2 tot en met 7 januari 2014, Ahoy Rotterdam Meer informatie over programma en rennersveld: www. zesdaagserotterdam.nl. Kaarten verkrijgbaar via www. ticketmaster.nl, 0900 3001250 (0,45 euro p/m) en de Kassa van Ahoy. De Zesdaagse van Rotterdam is ook LIVE te volgen via www.sixdayracing.com. Denen zijn net als Keisse en Terpstra goede wegrenners. Je kan geen grote ronde op tv aanzetten of ze zitten mee in ontsnappingen. Daar word je als coureur sterk van. Ik denk dat dit wëleens beslis send kan zijn in de zware jachten.' Zijlaard wil niet als een pessimist overkomen, maar hij heeft voor de eind zege minder vertrouwen in de Nederlandse koppels. Niet winnen 'Yoeri Havik en Nick Stöpler zijn prima renners, maar ik zie ze niet zo snel winnen. Datzelfde geldt voor Jens Mouris en Wim Stroetinga. Ze kunnen best het podium halen, maar ik denk dat an deren sterker zijn.' Ook voor Theo Bos en de Australiër Graeme Brown ziet Zijlaard geen overwin- naarskrans. 'Brown is wel de lead-out voor Bos op de weg, maar op de baan is heel wat anders. Maar misschien vergis ik me. Het zijn im mers wel erg goëie coureurs natuurlijk.' The Kik voorziet de Zesdaagse weer van muzikale begeleiding. Foto: Hans Roovers ROTTERDAM - Voor het twee de jaar op rij zal de Rotter damse formatie The Kik de wedstrijden op het Siberisch hout van Ahoy voorzien van muzikale begeleiding. Daarnaast speelt de neder-' beatband natuurlijk beken de hits zoals Simone. Zan ger en frontman Dave von Raven heeft alweer zin in de zesdaagse-minitour van zijn groep. 'Het is echt gers om een week lang in 'eigen huis' te mogen spelen. Ik heb er veel zin in.' Ras-Rotterdammer Von Ra ven heeft tijdens het debuut van The Kik als Zesdaagse- huisband ook het nodige opgestoken van baanwiel- rennen. 'Bizar hoe hard dat gaat. We moesten in het begin erg wennen als we de tijdens de finales meespeelden. We konden het muzikaal soms gewoon niet bijhouden.' ROTTERDAM - Veel talentjes reden er hun eerste meters op een wielerbaan. Ahoy op Zondag was de plek om baanwielerminnend Ne derland té tonen dat je als jonge renner uit het juiste hout gesneden was om ooit in de 'echte' zesdaagse mee te kunnen rijden. Peter Bonthuis was in de jaren 70 en 80 als chef sport betrokken bij deze jeugd- en amateurwedstrijden en denkt er nog steeds met een warm hart aan terug. 'Het was goed toeven in Ahoy. Mooie sport en gezellig heid.' Aanvankelijk begon Ahoy op Zondag als trai ning, maar al snel werden er wedstrijden bij'gereden. 'We organiseerden nationale winterkampioenschappen en doordat de baan er per manent lag, konden we het hele jaar door wielrennen combineren met evenemen ten, zoals het minivoetbal.' In het begin was alleen het middenterrein beschikbaar, maar al snel gingen ook de tribunes open voor het pu bliek. In de hoogtijdagen be volkten zo'n paar duizend man het Sportpaleis. Joop Zijlaard leerde er het vak gangmaker en toppers als Leontien van Moorsel, Mi chael Boogerd en Leon van Bon reden er hun rondjes. Veel van de sterren uit die tijd, zoals dernyhelden Gaby Minneboo en Martin Venix, komen op 5 januari weer sa men tijdens de reünie van dit unieke wielerconcept: 'We proberen via facebook iedereen op te sporen die in die jaren in" Ahoy heeft ge reden. Voor een gereduceerd tarief kunnen ze wedstrij den volgen op het midden terrein en herinneringen ophalen aan die mooie tijd.' www.facebook.com/ahoy. opzondag ROTTERDAM - De familie Kre- der is een echte wielerdy- nastie. Het gezin zag eerder al Raymond en de inmiddels gestopte Dennis op de piste van Ahoy schitteren en tij dens de editie van 2014 gaat Michel samen met neefje en Team Wanty-ploegmaat Wesley de strijd aan. 'Dat is bijzonder', geeft Michel toe. Daarnalachend: 'Westrijden vaak tegen elkaar, dus is het mooi dat we samen voor een eindresultaat kunnen gaan.' Wat de Zesdaagse van Rot terdam voor de Kreders nog specialer maakt, is het feit dat ze uit het nabijgelegen Zevenhuizen komen. 'Een thuiswedstrijd is bijzonder. Er komen veel vrienden en familieleden kijken en dat is absoluut motiverend.' Archiefbeelden Ahoy op Zondag; Theo Kortekaas met gangmaker Dick Verdoorn.

Het Nieuwe Stadsblad | 2013 | | pagina 16