Hulp voor mensen die tussen wal en schip vallen Het Boek van de Week 11 'Forse toename'woningverkoop ANBO-NIEUWS Wij voorzien zeker wel in een behoefte Jazeker GENIEPIG Orgel 100 jaar oud Techniek bij Hermes DVS Lunchlezen met Frank Westerman O www.nieuwestadsblad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 15 januari 2014 14 Het kantoor annex ontvangstruimte is nog niet helemaal ingericht. De verhuisdozen staan nog op de grond. Maar toch ziet de winkel op de Dam er al verzorgd uit. De winkel is elke werkdag open. Voor wie? Voor iedereen die hulp nodig heeft. Een project van drie jonge dames van Turkse afkomst die voor eigen kosten -maar kosteloos- iedereen helpen bij maatschappelijke problemen. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Ze zijn er voor mensen die tussen wal en schip vallen. Mensen, vaak van allochtone afkomst, die problemen hebben in deze moeilijk tijd Dat vertelt de elegante Buket Ertekin in het nieuwe onderkomen van de stichting. De da mes zijn te vinden in een winkelpand op de Dam dat jarenlang leegstond en nu gebruikt wordt voor ont vangst maar ook voor lessen en naschoolse opvang van kinderen. De oprichters zijn drie jonge Er wordt van alles georganiseerd op de Dam, kosteloos, voor mensen die dat goed kunnen gebruiken. foto: Frank Willemse SCHIEDAM - Elke week le zen Ruud Aret en Gerben de Bruijn van boekhandel Post Scriptum een boek voor het Nieuwe Stadsblad. Deze week is dat 'De kleur loze Tsukuru Tazaki en zijn pelgrimsjaren' van Haruki Murakami. Het wordt be oordeeld met een 8,5. Een nieuw boek van Haruki Murakami is voor ons een groot feest. Al lange tijd is hij een van mijn lievelings auteurs. Nu is er het boek met de lage titel De kleur loze Tsukuru Tazaki en zijn pelgrimsjaren. Tsukuru vertelt op de eerste pagi na's dat hij, toen hij onge veer twintig jaar was, lange tijd aan de dood dacht. De vriendenclub waar hij lange tijd deel van uitmaakte, had hem uitgestoten, zonder dat hij wist waarom. Daar was hij zo kapot van dat hij een aantal maanden slecht voor zichzelf zorgde en eigenlijk elk moment aan zelfmoord dacht. Uiteindelijk komt hij dit te boven. Nu is hij zesendertig en is hij tevreden als ontwerper van treinstations, iets waarvan hij al heel lang wist dat hij dat wilde worden. Hij gaat een paar keer uit met een vrouw, Sala. Zij vindt dat ze kan merken dat er hem nog iets dwarszit. Nadat hij over zijn vrienden heeft verteld, besluit zij dat, als Tsukuru de relatie wil doorzetten, hij zijn vrienden op moet zoe ken om er achter te komen wat nu daadwerkelijk de reden was van zijn verwij dering. Dat advies volgt hij op. Ook dit boek is een echte Murakami. Een Japans ver haal met veel westerse trek ken. De werkelijkheid die hij be schrijft heeft altijd ook iets van een droomwereld. Weer weet hij je helemaal in het verhaal mee te slepen, be nieuwd naar de lotgevallen van zijn hoofdpersoon. vrouwen van Turkse af komst die allemaal werken in de sociale beroepen. De ene, Zenep lerares op een Nieuwlandse school, de an der Songul, werkzaam bij de thuiszorg, en Buket Ertekin die maatschappelijk werk op de Hogeschool Rotter dam heeft gestudeerd. Drie Jonge vrouwen die sa men de handen uit de mou wen steken om de vaak al lochtone bewoners te helpen bij problemen met kinderen, werk of instanties. Samen hebben zij de stichting op gericht Platform Zorg Wel zijn, om zo klanten gratis te helpen. „Hoewel allemaal Neder landers van Turkse origine helpen wij natuurlijk ie dereen. Alle bewoners zijn elke dag welkom met hun vragen", zo verduidelijkt de jonge Buket Ertikin achter een bureau met computer. Sinds zo'n vijf jaar komen de vriendinnen bij elkaar om problemen van familie en kennissen op te lossen. Eerst vanaf de huiskamer in Nieuwland maar nu of ficieel in hartje Centrum. „Wij proberen mensen een zetje in de goede richting te geven. Bijvoorbeeld met ad viezen op juridisch gebied maar ook met een praatje met bewoners die langsko men voor een kopje thee." Ze organiseren bijeenkom sten als vrouwenavonden, huiswerkbegeleiding of kin deractiviteiten. Allemaal onder het motto 'Life is sim ple, it's just not easy' wat in grote letters ook op de muur staat geschreven. Uweet dat wij elke eerste zondag van de maand een Roze Café hebben. Dat wij in een behoefte voorzien is na twee keer al duidelijk. Op de Nieuw jaarsborrels was dit goed te zien, Om 11.00 waren ruim 75 mensen aanwezig om te klinken op een gezond en gezellig 2014. s 'Middags waren ruim 35 homofielen en lesbiennes aanwezig in het Roze Café en die hadden het ook geweldig naar hun zin. Op die zondagen kunt u lekker incog nito naar de ANBO als u daar behoefte aan hebt. Naar hun zin hebben het ook de andere leden die gebruik maken van activiteiten die wij bieden of gewoon gezellig een kopje koffie komen drinken en een praatje te maken. Geloof mij: eenzaam hoeft u niet te zijn, er is altijd iemand aan wezig om een praatje te maken. Mochten er problemen zijn dan staan ons Service- en belastingteam voor u klaar. De blauwe en veloppen gaan straks weer binnenkomen. Verzamel alle gegevens over uw inkomen én kosten die u gemaakt hebt, neem het printje van vorig jaar mee en bel NA 6 februari met André van Riel 06-28451370 voor een afspraak. Krijgt u bericht van de belastingdienst dat u geen aangifte hoeft te doen, laat het ons toch nog eens uitrekenen of dit echt zo is. Wij zijit tenslotte de spe cialisten. Om met hun slogan te eindigen: gemakkelijker kunnen wij het niet maken! Joke Ballijns (Foto: A. Panday) De mooiste lied] I DI.11 MAART €16|23|29|36|VIP€61 fefc MA. 17 MAART €14|21 |28|34|VIP€59^DI. 18 MAART I Speciale VIP kaarten voor de fans Deze zijn beperkt verkrijgbaar! Dit zijn de mooiste plaatsen vóór in de zaal I incl. koffie/thee met verrassing eri consumptie. In de VIP room wordt u live geëntertaind door de bekende pianist Delano Vossen die de mooiste liedjes van de genoeimjearBertCTTOOruspeejtQokontvangUieenatcluHefcadeau^^^^^^ AFAS CIRCUSTHEATER I SCHEVENINCEN I 20.00 UUR BEL 0900-1505 of MUSICOFLIFE.NTK.NL^ de huizenprijzen blijft in de NVM-regio Rotterdam, waartoe ook Schiedam en Vlaardingen behoren, wat achter. Waar het landelijk beeld in het laatste kwartaal van 2013 een stijging van 1,2 procent liet zien, daar daal de de prijs hier nog licht. SCHIEDAM - In het vierde kwartaal van 2013 zijn in onze regio een kwart meer huizen verkocht dan in de drie maanden ervoor. Lan delijk was dit 20 procent. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM). „Het vierde kwartaal is in de regel een beter kwartaal dan het derde, maar dit is een forse toename", meent NVM-voorzitter Ger Huk- ker. „Zeker omdat het derde kwartaal van 2013 ook al een relatief goed kwartaal was." De ontwikkeling van de Column van Kees Risseeuw Schiedam (010) 473 11 50 www. hypo theker.nl Bah, bah, bah, en nog eens bah! Zo, dat is eruit! Het moest me echt even van het hart. U vraagt zich natuurlijk af waar ik op doel? Nou, daar komt hij dan. In een eerdere column, nog niet lang geleden, prees ik het kabinet omdat ze (positieve) maatregelen hebben genomen om de huizenmarkt te stimuleren. En dat meende ik toen ook. Nu zijn we het nieuwe jaar nog maar net begonnen, en dan lees ik in een klein artikel op de financiële pagina dat de regering op verzoek van minister Stef Blok, het eigen woningforfait heeft verhoogd van 0,6 naar 0,7%. Wat een geniepige streek is dat! U weet vast wel wat het eigen woningforfait is. Nu lijkt 0,1 niet veel maar neemt u van mij aan dat dit de schatkist moeiteloos enkele honderden miljoenen oplevert, puur vanwege het feit dat huiseigenaren iets minder hypotheekrente kunnen aftrekken. Een beslissing die en passant nog even snel er doorheen werd gedrukt. Zo net voor de jaarwisseling als alle aandacht gericht is op oud nieuw en de vuurwerkstress, nog even snel deze vervelende regel er doorheen duwen. Bah, meneer Blok, dit is gewoon een rotstreek! Juist nu we aan het begin staan van een economisch herstel en de huizenmarkt weer aantrekt, doet u dit. Het zal wel wisselgeld geweest zijn voor het woonakkoord dat door de Eerste Kamer geloodst moest worden. Maar dan nog. Als u nagaat dat we in Nederland ongeveer 4 miljoen koopwoningen hebben met een gemiddelde prijs van iets meer dan 200.000,- dan leeft een snel rekensommetje dat dit de overheid zo'n slordige 800.000.000,- euro oplevert. Nu zijn niet alle woningen belast met een hypotheek, dus de werkelijkheid zal iets naar beneden bijgesteld moeten worden maar toch. De overheid pakt hier even heel veel geld van huiseigenaren. En dat zo even tussen neus en lippen door. Vandaar dat ik hier grondig en hartstochtelijk BAH! op wil zeggen. Het komt de betrouwbaarheid van onze regering niet ten goede, als ze zo makkelijk maatregelen nemen op zo'n slinkse wijze. Nee, ik vind dit gewoon niet kunnen. Als ze dan zo nodig extra geld nodig hebben, laten ze dat dan halen bij mensen of instanties die schade toebrengen aan onze maatschappij. En of dat nu vuurwerkvandalen zijn, pyromanen, minderjarig geboefte of andere randfiguren waar we allemaal last van hebben. Oppakken die gasten, en ze laten betalen, hoe dan ook. Dan geef je een geloofwaardig signaal af. Maar ja, ik vrees dat dit een utopie is (nee, niet het Utopia van John de Mol). We zijn wat dat betreft een beetje de weg kwijt in Nederland vrees ik. Er mag, nee moet, wat mij betreft duidelijker en strenger gestraft worden. Dan hoeft Stef Blok misschien deze maatregelen ook niet meer te nemen. Mail uw reactie naar: kees.risseeuw@hypotheker.nl SCHIEDAM - Het is zaterdag 25 januari op de kop af hon derd jaar geleden dat het Standaart-orgel in de Schie- damse Westvest90-kerk in gebruik werd genomen. Re den voor een feestelijk con cert rondom de Rotterdamse orgelbouwer Standaart. Dat vindt die avond plaats om 20.15 uur in de West- vest90-kerk, tegenover mo len De Walvisch. Kaarten bij de kerk te koop. Zes weken geleden startten de F'jes en E'tjes van Hermes DVS met iets nieuws: 'Sjakies Têchniektraining'. Onder leiding van technisch coördinator Paul de Roos en trainer Leo Mastenbroek worden de jongste voetballers stap voor stap getraind in de technische aspecten van het voetbal. Na elk blok van 6 weken krijgen ze een certificaat, foto: M. Elenbaas SCHIEDAM-Frank Westerman vertelt zondag 19 januari bij boekhandel Post Scriptum in het Hof van Spaland over zijn laatste boek Stikvallei. Evenals zijn eerdere boeken (o.a. Ingenieurs van de ziel, De graanrepubliek, Dier, bovendier) is Stikvallei een journalistiek relaas. Het verhaalt over een gebeurte nis die plaatsvond in 1986 in Noordwest-Kameroen. Op een avond storten twee duizend mannen, vrouwen en kinderen dood neer in het gras. Sommigen hebben geprobeerd zich de kleren van het lijf te scheuren, de hutten en bomen staan nog overeind. Wat is er gebeurd? Westerman onderzocht elk facet van deze raadselach tige sterfte en onderscheidt zijn verhaal in drie invals hoeken die een beeld geven hoe verhalen en mythes ont staan. Lunchlezen vangt aan om 12.00 uur en in de pauze wordt een lichte lunch aan geboden. Entree: 7,50.

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 14