I I i I I ST ADSVISIE-2 SCHIEDAM 3D I voor jong en oud Bredere werkgelegenheid Schiedam telt nu nog 32.200 arbeidsplaatsen, waarvan er 11.000 worden gevuld door de eigen bewoners. 66% van de werkplekken wordt bezet door niet-Schiedammers en 66% van onze beroepsbevolking heeft een baan buiten Schiedam. Zoals gewenst in 2009, zijn er in Schiedam meer verschillende soorten werkgelegenheid gekomen. Zoals in het offshore-cluster met zo'n 4.200 arbeidsplaatsen en in het wellness-cluster in Kethel, met o.a. Thermen Holiday. Mooie, schone en veilige openbare ruimte Het onderhoud van wegen, fiets- en voetpaden kreeg in 2008 slechts het rapportcijfer 4,8. In 2012 is dat opgetrokken naar een 6,4. Het cijfer voor onderhoud van het openbaar groen steeg van een 5,9 naar een 6,4. De score voor 'verloedering' is met 16% verbeterd en 'wegverzakkingen' steeg met 17%. De verbeterde resultaten waren te danken aan investeringen, maar vooral aan andere werk methodieken die in de toekomst worden voortgezet. GROENE WATERSTAD Met o.a. het Milieubeleidsplan, het Klimaatbeleid en de Duurzaamheidsagenda werkt Schiedam stapsgewijs naar een klimaatbestendige, groene en milieuvriendelijke waterstad. Er zijn tien oplaadpunten voor elektrische auto's aangelegd en twaalf walstroomkasten voor de schepen. In het Beatrixpark is LED-verlichting geplaatst. Versterking binnenstad en teg De binnenstad en de leegstand gaan veel Schiedammers aan het hart. Met het project 'Werk aan de Winkel' zijn 96 winkels mooi opgeknapt. En door 'Wonen boven Winkels' wonen vele gezinnen nu in gerenoveerde woningen in de Hoogstraat. In 3 jaartijd werden 17 beeldbepalende panden gerestaureerd, zoals de Havenkèrk, het Wennekerpand en Monopole. Deze voormalige Levensloopvriendelijke wijken Het is gezonder als je dicht bij je familie kunt blijven wonen. Daarom zijn levensloop- vriendelijke woningen en wijken nodig. Tussen 2009 en 2012 werden 1.577 woningen voor ouderen aangepast en werd een begin gemaakt met de woonzorgzones. Er werden 558 nieuwbouwwoningen opgeleverd, waaronder voor starters in Oost. Op Oranjeburgh bouwen particulieren zelf hun eigen droomhuis. Helaas bioscoop dient als podium voor tijdelijke initiatieven zoals een pop-up restaurant en stand-up bibliotheek. Medio 2013 is Hoogstraat 85 geopend als binnenstadsloket: een ontmoetings-, debat- en expositieplek voor o.a. ondernemers en bewoners én uitvalsbasis voor PopUpTV. Helaas leiden de crisis en toenemende internetaankopen nog steeds tot meer dan 20% winkelleegstand. zijn door de crisis sloop en nieuwbouw uitgesteld. Met de aanleg van de A4 is echter geld van het rijk vrijgekomen voor een tunneldak waarop sport en groen worden gecombineerd. Onder de titel 'Schiedam in beweging' verhuizen sportvelden straks naar het tunneldak, waardoor er grond vrijkomt voor woningbouw. Schiedammers kunnen naar deze woningen doorstromen en een wooncarrière maken. VERSTERKEN VAN IMAGO Schiedam had door diverse gebeurtenissen geen goede naam. Daaraan is tussen 2009 en 2014 hard gewerkt. Zo ontving Schiedam Sinterklaas met de landelijke tv, werd ze winnaar van de Erfgoedprijs 2012 en is ze uitgeroepen tot cricketstad van Nederland. Er wordt met succes gewerkt aan het Museumkwartier, en het offshore-cluster omvat een aantal bedrijven van wereldfaam. Toch nam het aantal bezoekers sinds 2012 met 1% af. Hoofdopgave 5 luidt: 'Inzet op sociale ontwikkeling en stijging, realiseren van een wooncarrière in wijk en stad'. Nu de gemeente Woonplus steunt om sloop mogelijk te maken, kan Woonplus o.a. huizen bouwen voor de middeninkomens. Het Schiedamse onderwijs maakt sterke ontwikkelingen door. Om kinderen te behoeden voor een blijvende taalachterstand, is vroeg- en voorschoolse educatie ontwikkeld waaraan de kleintjes volop deelnemen. Het leerlingenaantal op het Lentiz LIFE College (VMBO en MBO) verdubbelde o.a. door het aanbod van 'urban studies'. Schravenlant trekt met het nieuwe duurzame gebouw ook meer leerlingen. En het Stedelijk Gymnasium Schiedam heeft inmiddels een regionale functie. Vroegtijdige schoolverlaters worden succesvol aangepakt en er wordt sterker ingezet op de leerplicht, waardoor minder jongeren afhaken van school. De Schiedamse inkomens liggen 10% beneden het landelijk gemiddelde: in Oost gemiddeld 25.700 en in Sveaparken 45.200. Betere bereikbaarheid en oplossingen voor files In 2009 werd vastgesteld dat de bereikbaarheid van de binnenstad echt beter moest. Ook de verkeersopstoppingen bij Vijfsluizen en de ontsluiting van Schiedam-Noord vroegen om oplossingen. Gelukkig is Vijfsluizen nu beter bereikbaar. De Hoekse lijn wordt omgebouwd tot metroverbinding die zelfs naar het strand leidt. Nu wordt hard gewerkt aan een betere ontsluiting van Schieveste en aan de rijksweg A4. Helaas is Schiedam-Noord nog steeds een zorgenkindje. En ook is er nog geen goede verbinding tussen Vijfsluizen, Wilhelminahaven en Merwehaven in zicht. Doorgaan met wijkaanpak De Wijk Actie Programma's hebben in de Schiedamse wijken de afgelopen vijfjaar tot veel goede ontwikkelingen geleid. Bewoners kunnen met de wijkbudgetten nu hun eigen ideeën voor de wijk realiseren en goede vrijwilligersinitiatieven krijgen subsidie. Daardoor is de afstand tussen de gemeente en bewoners verkleind en zijn wijkbewoners beter betrokkenheid bij hun omgeving. Stedenbeleid voortzetten Schiedam neemt deel aan tal; van netwerken met andere steden. Zoals in Waterwegverband met Vlaardingen en Maassluis, in Zuid-Holland in de Metropoolregio en landelijk met het G32- stedennetwerk. Om niet onder te sneeuwen bij 'grote broer Rotterdam' vraagt Schiedam blijvend eigen aandacht bij de rijksoverheid.

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 15