'Boerderij stond aan de Schiedamseweg' 19 maart Gemeenteraadsverkiezingen. Neem uw stempas en identiteitsbewijs mee. Bent u verhinderd? Vraag iemand anders om voor u te stemmen. www.nieuwestadsblad.nl Nieuwe Stadsblad woensdag 12 maart 2014 29 Naar aanleiding van het artikel over boerderijen in Kethel in deze krant reageerde Schiedammer Koos Lansbergen. Hij meldde ons dat hij in de afgebeelde boerderij is geboren. Deze boerderij stond echter aan Schiedamseweg. Door Frans Assenberg SCHIEDAM - Uit het prach tige boekwerk over 'Boer derijen van Zuid-Holland' met aquarellen van archi tect J. Verheul dzn.' valt op te tekenen dat de boerderij aan de Vlaardingerweg zou hebben gestaan. Dat was dus de Schiedamseweg. Koos Lansbergen: „Thuis heb ik van deze boerderij twee te keningen aan de muur han gen die exact op de foto uit Het Nieuwe Stadsblad van 12 februari lijken. Ik heb daar gewoond van 1949 tot 1956. Wij moesten daar toen weg in verband met de aanleg van de snelweg A20. De tekst onder de foto klopt mijn inziens niet met waar deze boerderij stond. Onze boerderij stond aan de Schiedamseweg num mer 156. Dat was in Kethel Bijdorp." Lansbergen is afkomstig uit Rotterdam: „Vanwege het bombardement op Rotter dam in mei 1940 moesten wij verhuizen. Wij zijn toen dat jaar naar Schiedam ver huisd en hebben een tijdje in die boerderij gewoond. Nee, mijn vader was geen boer. Omstreeks 1955 moes ten wij daar ook weg, want toen ging men met de aan leg van de A20 beginnen. We verhuisden toen naar de Gorzen en woonden daar in de Hoofdstraat in een groot huis, want we hadden een groot gezin." 'ROND 1955 MOESTEN WE WEG VANWEGE DE AANLEG VAN RIJKSWEG A20' Veldwachter Tempelaars Volgens Lansbergen was hun boerderij vlakbij Café De Halve Maan en de oude ophaalbrug. In De Halve Maan werd onder andere petroleum verkocht. Soms gebeurde er wel eens iets in en rond Kethel. Voor 1930 bijvoorbeeld bestond de po litiemacht van Kethel en Spaland uit welgeteld één agent, te weten veldwachter Tempelaars. Met een sabel aan zijn zij en zijn fiets .on der zich inspecteerde hij de lokale criminaliteit, verge zeld van zijn bastaardhond Loe. Als zijn ronde erop zat, zocht hij rond het mid daguur moeder de vrouw op om de warme prak te nut tigen. Maar er was iets aan de hand, zei Tempelaars te gen zijn vrouw tijdens deze lunch. Eerst waren er name lijk vechtende zeelui in café De Halve Maan en toen was er bovendien een botsing bij de onbewaakte spoorweg overgang aan de Schiedam seweg. Een vrachtwagen reed tegen een locomotief aan. Er moet iets aan de veiligheid daar gebeuren, vinden sommigen. Voorge steld wordt dan om de be staande Andreaskruisen te vervangen door de eerder weggehaalde afsluitbomen. Als het er erg mistig was, stapten koetsiers van hun wagen en legden hun oor op de rails om er zeker van te zijn dat er geen trein aan zou komen. Vragen in de Tweede Kamer In de Tweede Kamer werden in die tijd zelfs vragen ge steld over de spoorwegovergang aan de Schiedamseweg omdat het een gevaarlijke plek zou zijn. Minister van Verkeer, Hendrik van der Vegte, zag echter geen aanleiding 'tot het (weder) instellen van bewaking' en daardoor bleef alles bij het oude daar in het oude Kethel. En moest dus soms het oor op het spoor om te horen of er al een trein naderde. Oude opname van de boerderij van Lansbergen. De goot op de voorgrond is bestemd voor de mest die in een schuit werd gestort. Bron: genoemd boek van Verheul. |ksoverheid www.verkiezingen2014.nl JOUW STEM Daar maak je je toch sterk voor?

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 29