■ilHl: Sfeer met terrasverlichting Tuinbestrating of groen Dubbel aantal hypotheken Ins outs van een correcte huiskoop Tussen vriezen en vriezen voor al ons zomers genot Behaaglijk Ook ING roept groei hypotheken halt toe Multifunctionele onderzetter Risico scheefgroei huizen Aan de slag in de tuin dit voorjaar? Kies dan vaker voor groen, in plaats van bestrating. De tuin krijgt zo meer waarde voor de na tuur. Toch een deel van ver harden maar wel rekening houden met het milieu? Er is keuze uit verschillende materialen. Natuursteen uit verre landen en gepolijste natuursteen zijn voor het milieu geen goede keuze. Milieuvriendelijker zijn (in deze volgorde): beton nen bestrating, bij voorkeur waterdoorlatend of met Mi lieukeur, vlonders met FSC- keurmerk, of van gerecycled composietmateriaal, gebak ken kleiklinkers en -tegels, onbewerkt natuursteen uit Nederland of omringende landen. O www.milieucentraal.nl/ bestrating Het aantal hypotheekaan- vragen steeg het eerste kwartaal 2014 met 50% ten opzichte van dezelfde peri ode in 2013. Het Hypothe ken Data Netwerk (HDN) telde in totaal bijna 41.500 aanvragen. HDN registreert ongeveer tweederde van alle Nederlandse hypotheekaan- vragen en geeft dus een goed beeld van het sentiment in de markt. O www.nieuwestadsblad.nl Wie een huis koopt tekent na het overeenkomen van de koopsom met de verkoper een voorlopig koopcontract. Dat is minder vrijblijvend dan vaak wordt gedacht. Het contract moet correct zijn en de hypotheek moet nog geregeld worden. Laat liever ook een bouwkundige keuring uitvoeren. Het voorlopig koopcontract is vrijwel gelijk aan het de finitieve contract, al zijn er nog enkele mogelijkheden om van de koop af te zien. Dit lukt eigenlijk alleen wanneer de financiering niet rond komt. In alle an dere gevallen is de kopende partij een bindende over eenkomst aangegaan en dient'hij de woning uitein delijk aan te schaffen. De ko per heeft wel een wettelijke bedenktijd van drie dagen zonder dat dit gevolgen met zich mee zal brengen. Na die periode kunnen alleen de ontbindende voorwaarden er nog voor zorgen dat het om een 'voorlopig' contract gaat. In alle andere gevallen heeft de koper eigenlijk al een definitief koopcontract getekend, maar krijgt hij de kans om de financiering op een degelijke manier te kun nen regelen. Laat hetvoorlopig koop contract controleren door een makelaar of een jurist, vooral als koper en verkoper het contract zelf opstellen. Vooral dan is het van belang na te gaan of er geen onwet telijke zaken in staan. Op die manier kunnen partijen er zeker van zijn dat er een degelijk voorlopig koopcon tract wordt ondertekend. De Nederlandse sierteelt biedt van 9 tot en met 18 mei voor het eerst een inspirerende ontdekkingstocht, ook langs de laatste groene trends voor huis en tuin. Expo Floraliën Nederland wordt gehouden in de Brabanthallen in 's-Hertogenbosch. Het Nieuwe Stadsblad woensdag 16 april 2014 20 Bepaal het formaat van je vriezer aan de hand van wat je nodig hebt. Voor ijs bijvoorbeeld... Behalve een koelkast staat er in veel huishoudens ook een vriezer. Praktisch en handig. Vooral ook om veel zomers genot in op te slaan. Ideaal voor diegenen onder ons die graag zelf ijs maken. Maar natuurlijk ook voor het goed houden van een voorraadje andere lekkere dingen en karrenvrachten ijsblokjes. Welke vriezer het meest ge schikt is en in welk formaat, hangt af van het gebruik. Het maximale formaat van je vriezer wordt mee be paald door de ruimte die je ter beschikking hebt. Bij een combi zitten het koelge- deelte en het vriesgedeelte in één apparaat. De indeling kan daarbij verschillen. Het is mogelijk dat de vriezer onderin zit en dat de ruimte evenredig is verdeeld over beide compartimenten. Het is ook mogelijk dat de vrie zer bovenin is geplaatst en dat het koelcompartiment beduidend meer ruimte biedt dan het vriesgedeelte. Bovendien zijn er de grote modellen met dubbele deu ren, waarbij achter de ene deur het koelgedeelte en achter de andere het vries gedeelte te vinden is. Groter is niet altijd beter. Met een enorme koelkast die altijd halfleeg is, verspil je energie en ruimte. Meet de ruimte waarin je het nieuwe apparaat wilt plaatsen voor dat je een (nieuwe) vriezer gaat kopen. Op die manier kun je beter beslissen welk formaat het beste past. w www.zanussi.nl Een badkamer hoort aan genaam van temperatuur te zijn. Vooral als de och tenden en avonden nog fris zijn. Het meest eenvoudig en snel te installeren is een elektrische radiator. Deze heeft geen toevoer van wa ter uit het cv-systeem nodig, want de radiator is gevuld mét een warmte geleidende vloeistof. Er hoeven dus geen waterleidingen door de mooi betegelde muren of vloeren te worden geboord. De- noodzakelijke boorgaten voor de bevestigingsbeugels verdwijnen na ophanging van de radiator uit het zicht. Er is natuurlijk wel een stop contact nodig. O www.instamat.nl Keukenbladen worden steeds beter hittebestendig en krasvast. Maar om er ze ker van te zijn dat je keuken blad lang mooi blijft, is het raadzaam om de pan vanaf de hittebron niet recht streeks op het aanrecht te zetten. Gebruik onderzet ters. Een heel praktische uitvoering van de onderzet ter is de rolmat van Franke. Opgerold neemt hij weinig ruimte in en is dus overal op te bergen. De mat kan in de vaatwasser en is bovendien ook nog eens multifunctio neel. Hij past precies over de spoelbak en kan daardoor dienen als afdruiprek en het ontdooien van diepvriespro ducten. ING wil niet langer groeien in hypotheken. De bank wil de ruimte voor groei inzet ten om meer kredieten te verstrekken aan het mid den- en klein bedrijf. ABN Amro liet dat ook al weten en Rabobank heeft aange kondigd het marktaandeel bij nieuwe hypotheken terug te willen brengen van 30% naar 25%. ING heeft twee redenen voor deze strategie- wijziging, ontworpen door bestuursvoorzitter Ralph Hamers. Ten eerste kan er op zakelijke kredieten en persoonlijke leningen aan particulieren, zonder hypo thecair onderpand, een ho gere marge worden gehaald. Ten tweede is het voor ban ken veiliger om de krediet verlening meer te spreiden. Nederlandse banken heb ben met hun blootstelling aan hypotheken namelijk een concentratierisico. ING kan door de hypotheekpor tefeuille op peil te houden, groeien in andere segmen ten. De bank wil de krediet verlening met 4% per jaar opvoeren. De bank wil de nog resterende staatshulp mogelijk vervroegd afbeta len. Hamers wil echter eerst de Europese balanscontrole en stresstest afwachten, net als de beursgang van ver zekeringsdochter Nationale Nederlanden (NN). De focus van de woning markt ligt sinds de crisis op aanbod in het lage segment. Hierdoor worden nauwelijks meer woningen boven de drie ton gebouwd. Volgens Desirée Uitzetter van advies bureau Stee Groep vallen steeds meer gemeenten te rug op goedkope woningen, omdat daar nog kopers voor zijn. Zij waarschuwt dat, als dit niet verandert, het aan bod van starterswoningen te groot wordt. Met als gevolg dat als starters hun woning over een paar jaar niet kun nen verkopen, zij niet door stromen waardoor de markt vastloopt. De verkoop van starterswoningen zit in de lift doordat deze kopers niet eerst hun oude woning hoe ven te verkopen en zij vaak gebruik kunnen maken van een starterslening en de Na tionale Hypotheekgarantie. Daarnaast hebben bouwbe drijven de productiekosten van goedkope huizen met tienduizenden euro's ver laagd. Volgens Neprom (ver eniging van projectontwik kelaars) valt het wel mee met het dreigende overschot van woningen voor starters. In absolute aantallen wor den minder goedkope wo ningen bijgebouwd dan in de hoogtijdagen. Ook zal de markt voor het middenseg ment volgens Neprom van zelf weer aantrekken zodra de economie aantrekt. Met buitenparket voor het terras betrek je de tuin bij de leefruimte van je huis. Daar door krijg je er een extra (zomer)kamer bij. Om die beleving nog te versterken kun je het terras voorzien van sfeervolle buitenver lichting. Tablazz levert buitenver lichting in twee vormen: spots en strips. De strips ge ven een wat meer zakelijke uitstraling dan de ronde spots, maar beide markeren de randen van het terras. De verlichting zorg er ook voor dat je in het donker niet on verwacht naast het terras stapt. Met deze duurzame sfeer- Spots in het buitenparket kunnen ook bij de privétuin hun werk doen. verlichting kun je ook als het donker wordt nog vol op genieten van die extra woonruimte in de tuin. O www.tablazz.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 20