Alweer te weinig geld Btw-stelsel is verouderd WERKEN PL 32-urige werkweek door mannen niet gewenst Verbeterde aansluiting mbo naar hbo Tuchtrecht bankensector Topsalarissen O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 16 april 2014 33 Het gaat iets beter met de economie, maar nog lang niet met de werkloosheid. Vriend en vijand zijn het er over eens dat maatrege len gewenst zijn, maar niet over de vraag: welke. Groen Links lanceerde het plan om de beschikbare arbeid beter te verdelen door de invoe ring van de 32-urige werk week. Dat was reden voor uitzend organisatie Randstad om - los van de vraag of het een goed plan is - de werken den te vragen wat zij ervan vinden. Dan blijkt dat een ruime meerderheid van de mannen 70 procent) er niets voor voelt om minder te gaan werken. Bij vrouwen, die traditio neel al veel vaker parttime werken is het omgekeerd: 70 procent heeft er juist wel oren naar. Het aantal ouderen ligt overigens boven het gemid delde in hun voorkeur om 32 uur of minder te werken; bij jongeren is dat onder het gemiddelde. Omgekeerd willen verre weg de meeste mensen die nu al 32 uur of minder wer ken dat vooral blijven doen. Deze mensen zijn vooral te vinden in de beroepen waar sowieso veel vrouwen werken, zoals in de schoon maakbranche, de verpleging en verzorging, sociaal-maat schappelijk werk, winkels en secretarieel werk. In de bouw, de techniek, procesindustrie, directie en management en beveiliging pikeert men er niet<over om minder te gaan werken. Jaarlijks maakt het Nibud, Nationaal Instituut - voor Budgetvoorlichting, voor beeldbegrotingen om een goed beeld te kunnen schet sen van de bestedingsmoge lijkheden bij een bepaald in komen. Nu blijkt de eerdere waarschuwing van het in stituut werkelijkheid gewor den: gezinnen met kinderen die een inkomen hebben op bijstandsniveaukomen maandelijks geld tekort Een gezin op het sociaal mi nimum met twee kinderen komt maandelijks 50 euro tekort en een gezin met drie GEZIN MET KINDEREN OP BIJSTANDSNIVEAU KOMT MAANDELIJKS TEKORT Een fiets voor alle gezinsleden behoort tegenwoordig tot de basispakket, een auto niet. kinderen maar liefst 150 euro. Hierbij heeft het Nibud geen uitgaven meegerekend .voor cadeautjes sporten of uitjes, ook wel sociale parti cipatie genoemd. In de dagelijkse praktijk be tekent dit dat deze gezinnen na het betalen van de vaste lasten, waarschijnlijk zul len bezuinigen op posten als kleding, inventaris en voeding. Bovendien is het voor deze gezinnen noodzakelijk dat ze goed kunnen budgette ren, alle tegemoetkomingen en toeslagen aanvragen en geen andere persoonlijk on vermijdbare kosten hebben, zoals schulden of extra ziek tekosten. Gemeentenkunnendegezin- nen financieel ondersteunen met een tegemoetkoming voor de sport- of muziek les voor de kinderen, maar daarmee wordt het grote te kort niet helemaal opgelost. Deze gezinnen zijn verder afhankelijk van initiatieven als het Jeugdsportfonds of het Jeugdcultuurfonds en de Stichting Leergeld. Het Nibud maakt elk jaar deze voorbeeldbegrotingen om een goed beeld te krij gen en advies te geven over het doen van bepaalde aan kopen of over mogelijke be zuinigingen. Voor het bepa len-van uitgavenposten en de bijbehorende budgetten consulteert het Nibud onder meer het Voedingscentrum, het CBS, het Verbond van Verzekeraars en ervarings deskundigen. Op basis daarvan komt het Nibud tot gedetailleerde pakketten waarin precies is vastgesteld wat iemand minimaal nodig heeft in Nederland. Dit wordt steeds aangepast aan de actuele basisbehoeften zoals we die als maatschappij ervaren. Een paar jaar geleden is bij voorbeeld vastgesteld dat een gezin met kinderen een computer nodig heeft. Dit jaar is daar een simpele mobiele telefoon zonder mobiel internet bijgekomen voor gezinsleden boven de 12 jaar. Een auto is niet noodzakelijk, maar in het basispakket zit wel een fiets voor alle gezinsleden. Het is nog altijd onvoldoen de gelukt om het vertrou wen in de financiële sector te herstellen. Nieuw in die strijd is het tuchtrecht voor de bankensector. Met een wetswijziging ondersteunt het kabinet het initiatief van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) om te komen tot gedragsregels met tuchtrecht voor bankme dewerkers. Daarnaast heeft de ministerraad besloten om ter ondersteuning van het initiatief van de NVB de reikwijdte van de sinds 2013 geldende (bankiers) eed of - belofte verder uit te breiden tot alle medewerkers bij een bank. De eed of belofte geldt al voor bestuurders en in terne toezichthouders van financiële ondernemingen. Grote bedrijven, met 50 werknemers of meer, moe ten straks verantwoording afleggen over wat de top ver dient ten opzichte van ge wone werknemers. Ze wor den verplicht de verhouding tussen het salaris van de top en de gewone werknemer voor te leggen aan de onder nemingsraad (OR). In de af gelopen jaren is de verhou ding vaak verslechterd. De overheid stimuleert het doorleren na een afgeronde studie om zo de druk op de arbeidsmarkt iets te ver lichten en het kennisniveau te verhogen. Maar dat leidt ook tot wat vreemde stap pen van de studenten, die kiezen voor een vervolgop leiding die niet aansluit bij hun vorige studie. Zij halen gemiddeld slechte re resultaten en vallen vaker uit dan medestudenten die wel een vooropleiding heb ben gedaan die aansluit bij hun studie. Het gaat om ongeveer vijf procent van het totaal aan tal mbo'ers dat doorstroomt naar het hbo. Daar wordt nu paal en perk aan gesteld. Voor zeven combinaties wordt een ein de maken aan het automa tisme. Mbo'ers die aan een hogeschool willen doorstu deren moeten voortaan een hbo-opleiding kiezen die enigszins aansluit bij de op leiding die ze gevolgd heb ben. Willen ze toch naar een hbo-opleiding die te weinig raakvlakken vertoont met hun diploma, dan moeten ze eerst bijscholing volgen. Nu is het nog zo dat iemand met een mbo-opleiding in het domein 'economie en administratie' moet worden aangenomen op een tech nische hbo-opleiding, of ie mand met een mbo-diploma uit het domein 'handel en ondernemerschap' automa tisch naar een zorgopleiding op hbo-niveau kan. De maat regel wordt voor het studie jaar 2015-16 ingevoerd. Dat geeft mbo-leerlingen de tijd zich erop voor te bereiden. Al lange tijd bestaan er bij het bedrijfsleven den de overheid zorgen over het afnemend aantal echte vakmensen en worden er initiatieven ontwikkeld om daar wat aan te doen. Een daarvan is het in ere herstellen van het sinds de middeleeuwen succesvol opleidingsprincipe om vakkennis over te dragen van meester naar leerling (gezel). Op dit moment zijn het vooral ambachtelijke branches die er mee werken, zoals bij de patissiers, goud- en zilversmeden, schoorsteenvegers en de ijsbereiders is. Dat geldt ook voor de horecabranche, waar toptalenten kunnen uitgroeien tot meesterkok, meestergastheer of wijnmeester. Het btw-stelsel in Nederland .verstoort de concurrentie en is ondoelmatig. Ten dele is dit te wijten aan achterhaal de Europese regels. Interna tionaal zijn er echter genoeg voorbeelden van moderne btw-stelsels zoals in Nieuw- Zeeland. Een modern btw- stelsel vraagt echter om ver anderingen op nationaal- én op Europees niveau. Dat concluderen onderzoe kers in de publicatie van het Centraal Planbureau (CPB) 'Bouwstenen voor een moderne btw'. Het huidige btw-stelsel belast slechts 40 procent van alle consump tieve bestedingen normaal over de omzet, overeenkom stig het doel van de btw-hef- fing. De overige bestedingen zijn vrijgesteld of onbelast, grotendeels op basis van Europese regels. Zo hoeven de zorgsector, het onderwijs, het bank- en verzekerings wezen, sportverenigingen en loterijen geen btw te be rekenen over hun omzet. Hogere inkomen profiteren meer van het lage btw-tarief, bijvoorbeeld omdat ze meer besteden bij de horeca. Zij betalen echter wel btw over hun inkopen. Het ge volg is dat deze sectoren bij hun inkoopbeleid btw-hef- fing proberen te vermijden en diensten die normaliter zouden worden uitbesteed, in huis verrichten. Dat ver stoort de concurrentie en gaat vooral ten koste van het midden- en kleinbedrijf. Deze situatie is ook op de overheid van toepassing. Tevens is het verlaagde btw-tarief een ondoelmatig instrument om de belasting druk van mensen met lagere inkomens te verlichten. In euro's hebben hogere in komensgroepen bijna twee maal zoveel voordeel van het verlaagde tarief als lage re inkomensgroepen, omdat -zij duurder eten en bij ho reca-, museum- en concert bezoek. Onder andere in de bouw willen ze niet minder dan veertig uur per week werken.

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 33