vaoeR THc. bui i OF SCHIEDAM Jarige Jenevervrienden schenken digitale wandeling Zakkendragers en muziekkorpsen flessen voor vrienden VRIENDEN SS JENEVERMUSEUM c^HEVERMUSEUM Programma De Schiedamse binnenstad vormt op 21 en 22 juni het decor voor het evenement JENEVER 2014. Het Nationaal Jenevermuseum Schiedam is het centrale punt van dit internationale evenement waar het Jeneverfestival van de distillateurs plaatsvindt Maar ook in en om het Stedelijk Museum Schiedam en de Haven' kerk vinden activiteiten plaats. Een greep uit het programma: Zaterdag - 12.00 uur Openingswoord burgemeester Lamers op Appelmarkt - optreden van Wannebiezz op Appelmarkt - curiosa- en culinaire markt in Museumkwartier - pannekoekenterras Molen de Walvisch - optreden en demonstraties van het Zakkendragersgilde - rondleidingen Havenkerk - demonstraties oude ambachten - stoken in Jenevermuseum - kinderspelen en straatartiesten in Museumkwartier - presentatie distillateurs in Jenevermuseum - Rijnmondband/Harpe Davids op Vismarkt Zondag - presentatie distillateurs in Jenevermuseum - cocktailwedstrijden en internationale demonstraties in Jenevermuseum - stoken in Jenevermuseum - optreden en demonstraties van Zikkendragersgilde - Culinaire markt in Museum kwartier kinderspelen en straatartiesten in Museumkwartier - Rijnmondband/Harpe Davids op Vismarkt Openingstijden: beide dagen van 12.00 tot 18.00 uur. De culinaire markt staat er zaterdag al vanaf 10.00 uur. Toegang tot het evenement is gratis. Voor het proeven van jenever (boven de 18 jaar) zijn een proefglas en muntjes te koop in het Jenevermuseum, Lange Haven 74,76. Meer informatie zie wvmjenevermuseum.nl. De Vrienden van het Jenevermuseum organiseren activiteiten voor de leden, zoais deze tocht met de fluisterboot Inzet Theo Reyman. Natuurlijk zijn de Vrienden van het Jenevermuseum present tijdens JENEVER 2014. De vereniging sponsort het optreden van muziekkorpsen op de Lange Haven en werft actief nieuwe leden. De vereniging is de buitenboordmotor van het Jenevermuseum, zoals een bestuurslid ooit opmerkte. Met hand- en spandiensten staan de vrienden paraat om het museum te ondersteunen."Het historisch erfgoed van Schiedam moet behouden blijven", is de overtuiging van bestuurslid Theo Reyman. Tienjarig bestaan Circa 8 jaar is hij lid van de vereniging die in 2014 het tienjarig bestaan viert. In dat tijdsbestek is de vereniging gegroeid naar ongeveer 300 leden. De helft daarvan woont buiten Schiedam en zelfs in Canada, Australië.Volgens Theo Reyman zijn het mensen die hun betrokkenheid willen tonen bij het Jenevermuseum of bij jenever. "Sommigen geven alleen al door hun lidmaatschap support aan het museum.Anderen steken regelmatig de handen uit de mouwen. Door bezuinigingen is het voor het Jenevermuseum lastig om alle werkzaamheden zelf uit te voeren. Onze vrijwilligers doen daarom allerlei taken." Theo Reyman begint te lachen. "Daar gaat best veel tijd in zitten. Maar wij doen het met veel plezier overigens." Verder geven de Vrienden van het Jenevermuseum elk jaar een speciale fles uit, die is ontworpen door een kunstenaar. In dit jubileumjaar is een historische Jeneverwandeling ontwikkeld waarvan de route in deze krant staat Iedere belangstellende kan gratis over de digitale vorm beschikken. Lid worden? Zie voor meer informatie: www.jenevervrienden.nl. DeVerenigingVrienden van het Jenevermuseum bestaat tien jaar. Speciaal voor dit jubileum is nog tot 18 juni de unieke expositie 'The Bottle of Schiedam' te zien in het Jenevermuseum. De Vrienden ondersteunen tevens het evenement JENEVER 2014. Er is een historische Jenever wandeling ontwikkeld die met de krant in de hand of de mobiele telefoon of Ipad kan worden gelopen. Verder sponsoren deVrienden optredens van de Rijnmondbarid en Harpe Davids op de Vismarkt Demonstraties Daarnaast is de medewerking van het Zakkendragersgilde Sint Anthonis gevraagd. Zowel zaterdag als zondag zijn zakkendragers actief in en om het Jenevermuseum en geven zij demonstraties van hun aloude ambacht."Natuurlijk doen wij mee", stelt deken Leen van Andel, want wat is een Jeneverfestival zonder zakkendragers? Van korrel tot borrel "Schiedam is dé jeneverstad. Drie eeuwen van jeneverproductie hebben ons ook veel goeds gebracht Kijk maar naar de fraaie panden langs de Lange Haven.Voor ons betekende het werk. De zakkendragers hebben altijd de grondstoffen voor de jeneverindustrie gedragen, zoals graan, mout en mais. Het is van korrel tot borrel. Daarom presenteren de zakkendragers zich tijdens JENEVER 2014. Dit moet een gigantisch feest worden", aldus de deken. Zakkendragersgilde Sint Anthonis Harpe Davids Rijnmondband HET VERHAAL VAN MIVN Wilde ganzen in het dzassige land. Schapen met hnn kont naar de wind. Mijn vader, ik en dé dijk. Urenlange levens lessen in de eindeloze leegte. Terug bij de kachel wacht ik tot hij het zegt. Doe maar een halfje. Ik schenk met twee handen het glaasje vol. Over het randje. Nog steeds maak ik die lange wandelingen. En dat halfje, dat heb ik in ere gehouden. Als ritueel voor mijn vader. En voor mezelf. KETEL 1. EEN VERHAAL APART Geen 18, geen alcohol. Geniet, maar drink met mate. KIENDEN 25 mei tot 18 juni 2014 f I Jacques Tange Frits Kloppers Jeffrey Burger Henny van Leeuwen Harr Wiegman Sasha Zuidam Herman Rebers Ria Klop Conny Paap Sjef Henderickx WWW. JENEVERMUSEUM

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 22