'Met huidige technieken kunnen we binnen paar jaar naar Mars' Zomer Uitverkoop bij Burchtnuys! BURCHTHUYS Grote expositie van kunst Hartelijk welkom tijdens de Zomer Uitverkoop! www. b u rch t h uys. n I 995,- O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 13 augustus 2014 15 Een desolate plek, een lege plek vooral. Hoe realistisch is het om kolonisten naar Mars te sturen, om daar een samenleving 2.0 op te bouwen? Wim Dijkshoorn uit Schiedam gelooft heilig in deze missie. Hij zit bij de laatste zevenhonderd kandidaten voor het project Mars One. Door Bart van der Linden SCHIEDAM - Over pakweg tien jaar zullen de eerste vier ko lonisten onze planeet achter zich laten voor een enkeltje Mars. Een soort Utopia, maar dan in de ruimte. "Sinds ik van het project hoorde, heb ik met veel mensen erover 'gediscussieerd. Ik probeer nuchter en kritisch naar het project te kijken. Die nuch tere blik heeft me wellicht ook geholpen om de eerste rónde (invullen van een vragenlijst met de nadruk op zelfreflectie en medische keuring) door te komen, maar de echte selectie be gint eigenlijk nu pas", vertelt Wim Dijkshoorn, student Antropologie aan de Rad boud Universiteit Nijmegen. Een kolonie stichten op Mars, het is nogal wat. Maar, zo nuanceert hij, men moet het niet groter maken dan het is. "Naar mijn mening is de aarde een prachtige plek om te leven en bevat het le ven genoeg uitdagingen. Het doel van dit project geeft echter de mogelijkheid om DEELNEMER WIM DIJKSHOORN:'MISSIE MARS VOORKEUR OP AFMAKEN STUDIE' veel te leren over hoe men sen samenleven en welke technologische ontwikke ling nodig is, terwijl het tegelijkertijd je dagelijkse leven hier én daar in een an der perspectief plaatst. Het werken naar een bepaald doel is iets 'strevenswaar- digs', vooral de uitdagingen die op je pad komen." Als de Schiedammer straks voor de keuze komt te staan tussen een missie naar Mars of het opgeven van zijn stu die, weet hij al waar zijn voorkeur naar uit gaat. "Ik zou er dan voor kiezen om mijn studie niet te vervol gen." Om straks goed voor de dag te komen bij de uiteinde lijke selectie, zal hij nog aan een aantal aspecten moeten Wim Dijkshoorn: "Een enkele reis betekent dat er mensen zijn die bereid zijn hun leven op de Mars te willen doorbrengen." werken. "Veel sporten en veel leren, want mijn kennis over techniek is bijvoorbeeld nog beperkt." Het is een zéér omvangrijk project, dat staat buiten kijf. Maar is het logis tiek en financieel haalbaar? Hij denkt van wel. "Logis tiek gezien is het natuurlijk heel groot, want om de twee jaar zal een team van vier mensen naar Mars vertrek ken.. Het doel is dat er min stens veertig mensen aanko men. De huidige technologie biedt ons de mogelijkheid om dit te proberen, al zijn sommige dingen nog wel onzeker. Maar de komende tien jaar kan daar hard aan gewerkt worden. Een enkele reis Mars betekent dat je mensen hebt die bereid zijn hun leven aan het project te wijden. Ze maken een heel bewuste stap, waar ze goed over moeten nadenken." Mars One is een Nederlandse stichting met het doel om in 2025 een ruimtekolonie op de planeet Mars te vesth gen. Volgens planning zullen in 2024 vier mensen naar Mars gestuurd worden om de eerste bewoners van de planeet te worden. Het project biedt de kolonisten niet de mogelijkheid terug te keren naar de aarde. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum Schiedam loopt nog tot volgend jaar de ten toonstelling 'Ik hou van Hol land'. Nederlandse kunst na 1945 is twee jaar lang hét overzicht van de Neder landse kunst van na 1945. Nergens in Nederland wordt een dergelijk overzicht ge toond. 'Ik hou van Holland. Nederlandse kunst na 1945' laat de ontwikkelingen in de hedendaagse kunst zien en combineert deze met de ontwikkelingen in de maat schappij. Meer dan honderd kunst werken van ruim zestig kunstenaars, die bepalend zijn voor de kunst van 1945 tot nu, zijn te zien. Er hangt onder andere werk van Ka- rel Appel, Lucebert, Wim T. Schippers en Corneille. 'Ik hou van Holland.' laat zien dat zowel in de kunst als in de samenleving in deze periode taboes geslecht en nieuwe normen bevoch ten worden: de vrijheid die volgt op de Tweede Wereld oorlog weerspiegelt zich in de kunst en in de maat schappij. Bijzonder aan dit overzicht is dat de kunst getoond wordt in relatie met herkenbare sociale politieke, economische en maatschap pelijke gebeurtenissen in de Nederlandse samenleving. Het Stedelijk Museum Schiedam is gevestigd aan de Hoogstraat 112. Kijk voor meer informatie op www. stedelijkmuseumschiedam. nl. ACTUEEL MODERN STIJLVOL KLASSIEK Schitterende Kastencollectie in de BurchthuyS showroom! Bank Flexplus Duitse topkwaliteit! Wilt u hoog, laag, stevig, zacht zitten? 2 zitsbank in stof vanaf In leder vanaf 2263,- Super aanbieding! 2,5 zitsbank Troy Duitse topkwaliteit, zuiver rundleer, met interieurvering In vele kleuren mogelijk van 182^ nu Set Troy 3 en 2,5 zitsbank 3jJ5ftr 2990 Eethoek Camiel Stoel: van 325^ voor Tafel 1785,- 1430,- - Bank Bella vista 2,5 zits bank, vele stoffen mogelijk Van 1395I- voor Verstelbare zitdiepte. 2 zitsbank in stof vanaf Luxe relaxfauteuils ruime keuze Nu voor scherpe uitverkoopprijzen! Relaxbank Keulen heerlijk relaxen vele maten en kleuren 2,5 zitsbank Cambridge Luxe rundlederen bankstel, afgewerkt met kleuraccenten. Verstelbare zitting Woonboulevard Barendrecht Escudostraat 7 I 2991 XV Barendrecht 010-456 69 99 Oorfauteuil Hester

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 15