3Dnakel laars Het Boek van de Week Torens van Tol zetten je fantasie aan het werk Zet uw woning dit jaar te koop via 3D Makelaars en ontvang een GRATIS FOTOSHOOT van uw woning! Meldt u zich ook nog bij onze stand op de WOONBEURS op 20 september van 10.00 - 16.00 uur, dan ontvangt u ook nog een 360 GRADEN FOTO CADEAU! Lang leve de computer en het internet avM Gerrit Verboonstraat 17, 3111 AA Schiedam Tel. 010-42777 88 www.3dmakelaars.nl O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 17 september 2014 26 Het boek 'De Torens van Tol' (Free Musketeers, 17,95) 's sinds 11 september te koop. Foto:pr Met haar nieuwe tienerboek 'De Torens van Tol', neemt schrijfster Marian Kranenborg de lezer opnieuw mee in een spannend fantasyverhaal. Het is net als in haar eerste boek 'Vic en de zoektocht naar Lea' een avontuur in een andere wereld. Door Bart van der Linden SCHIEDAM - De wereld waar Kranenborg over schrijft is niet onze wereld. Het is er een vol magie, met tove naars, nimfen, mensen en monsters. En dan hebben we niet te vergeten ook nog de mythische Roc's. Op de cover van het boek is er een tje afgebeeld. Hij landt op de sierlijke gouden letters van de titel, waarbij je met een beetje fantasie zou kunnen denken dat zij de bewakers van de torens zijn. Dat ze een prominente rol spelen is duidelijk. In die fantasierijke wereld leeft Tobias, een lieve jon gen. „Het is een stoer kerel tje, behulpzaam en trouw", vertelt Kranenborg over haar hoofdpersoon. Samen met zijn tweelingzusje Kit beleeft hij volop avonturen in Tol. Kranenborg: „Het verhaal speelt zich af in de Middeleeuwen." De macht ligt bij de Koningen. Zij heersen over het land. Als de ouders van Tobias wor den betoverd, begint voor Tobias en Kit een zoektocht waarbij ze de meest rare we zens ontmoeten. Een tove naar, die ze eerst nog moe ten zoeken, kan hen verder helpen. „Ja, het is een beetje in de stijl van The Lord of the Rings en Harry Potter." Kranenborg, die nu tien jaar schrijft, is zelf gék op fantasyverhalen. „Ik heb dan het gevoel dat ik op va kantie ben in een boek." De Torens van Tol zou zomaar eens een vervolg kunnen krijgen. Tobias als zeg maar de nieuwe Frodo, uit The Lord of the Rings. „Hij kan mee in een volgend boek, dus wie weet?" De belang stelling voor het schrijven kwam toen ze als kind aan het lezen was en soms niet tevreden was over de afloop. „Ik dacht dan vaak aan een ander einde." Een boek schrijven voor volwassenen is voor de toekomst een op tie. „Misschien een verhaal speciaal voor vrouwen." Maar eerst is er de boekpre sentatie op 20 september om 16.00 uur, bij Post Scriptum in Hof van Spaland. Kra nenborg: „Uiteraard ga ik iets vertellen over mijn boek en laat ik de trailer zien. Het is wel heel spannend alle maal. Bij mijn vorige boek heb ik niet zo veel aan pro motie gedaan, maar nu met Twitter en Facebook gaat het veel sneller." SCHIEDAM - Elke week lezen Gerben de Bruijn of Ruud Aret van Post Scriptum een boek voor het Nieuwe Stads blad. Deze week is dat 'Gou den jaren' van Annegreet van Bergen, dat beloond wordt met een 9. Bijna vierhonderd pagina's nostalgie. Door de ogen van haar grootmoeder geeft An negreet van Bergen een mooi beeld van de alle verande ringen die plaats hebben gevonden in het dagelijkse leven vanaf de jaren van de vorige eeuw. De schrijfster gebruikt hiervoor 7 thema's die zij verder onderverdeelt in 35 hoofdstukken. Hoe zag ANBO-NIEUWS het voedingspatroon er toen uit? Wat gaf men uit aan het dagelijkse voedsel ten op zichte van nu? Van Bergen komt aan met statistische feiten waarover de lezer van zich nu mag verbazen. Ie dereen die geboren is voor 1960 weet dat er per straat één buur woonde die aan sluiting had op het telefoon net en daardoor als centraal ommunicatiepunt gold. En dat er ook één gezin de luxe van een tv genoot. Op de woensdagmiddag was het inschikken voor de buis met vriendjes. Er werd toen 24 uur uitgezonden. Niet per dag natuurlijk, per week! Recreëren vond plaats door op zondag met de VW naar de Rijksweg te rijden en daar langs te weg gezeten te genieten van koffie uit de thermoskan en de krant van daags ervoor. Wie gaat in deze tijd niet minstens twee keer op vakantie? Een pikant verhaal is dat. in 1955 de openbare verkoop van con dooms verboden was'. Allen wie lid was van de NVSH mocht deze op gezette tijden aanschaffen. De prijs van bijna 50 cent noodzaakte mensen het preservatief uit te spoelen en te hergebrui ken. Niet zelden hingen ze te drogen aan waslijn! Terwijl ik dit schrijf moet ik terugden ken aan de tijd dat ik nog werkzaam was in de reiswereld. Omstreeks 1980 deed de computer daar zijn intrede en veel collega's waren daardoor in grote paniek en namen zelfs ontslag. Zelf was ik ook geen jonkie meer, maar vond het in teressant en door proberen-raakte ik goed bekend met 'dat ding' zoals veel mensen het noemden. Nu is het 2014 en kunnen wij echt niet meer zonder. Mijn woorden schat is met sprongen vooruit gegaan, want weet ik iets niet, ik weet wel waar ik het kan opzoeken. Gelukkig maar. Overal is Wifi en internet en zodoende ben ik lekker op vakantie geweest, zonder dat u mijn gebrabbel heeft moeten missen. Wij heb ben heerlijk als God in Frankrijk geleefd, ben weer fris en fruitig zoals Humberto Tan het zo mooi elke avond zegt en mag er weer tegenaan. Voor komende zondag, ons jaarfeest, heb ik door vakantie niet aan de voorbereidingen meegedaan, maar op die dag wordt er weer een beroep gedaan op veel vrijwilligers, waaronder ook dit persoontje om voor de leden weer een geweldige dag te verzorgen. Gelooft u mij maar: wij doen dit met liefde, zeker als wij zien hoeveel plezier de mensen hebben en ons dit ook zeggen. Nee ook voor ons kan dan deze dag niet stuk. Ik hoop u zondag te zien en zal duimen voor goed weer. Tot volgende week! Joke Ballijns f* 1 *locatie woonbeurs: Grote- of St. Janskerk, Nieuwstraat36 Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 26