Oude kastanjereus moet sneuvelen Vlaardingen vs. Schiedam: o-o ledereen moet zichzelf kunnen zijn! COLOFON KORT NIEUWS Geen bestrijdingsmiddel O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 24 september 2014 3 KLEIN NIEUWS In het Nieuwe Stadsblad van 17 septem ber kwamen wij een artikel tegen over de cursus 'Van Huis tot Thui^ Deze cursus wordt door de Frankelandgroep ge bruikt om nieuwe bewoners op bun gemak te stellen als ze in een verpleeghuis terecht komen. Wij vinden het erg belangrijk dat mensen zich niet alleen voelen. Het is dus erg goed dat er voor oudere mensen die bet lastig vinden om van bun eigen huis naar een verpleeghuis te verhuizen een cursus is die hen hierbij helpt. Zo worden mensen minder snel eenzaam. Het zorgt er ook voor dat mensen zich ergens veilig en vertrouwd voelen, net zoals je je thuis ook voelt. Het belangrijkste vinden we eigenlijk dat de mensen altijd zichzelf moeten kun nen zijn. Als ze het leuk vinden om leuke dingen met andere mensen te doen, dan kunnen ze dit door de cursus in het ver pleeghuis ook gewoon blijven doen. Dat is erg fijn, omdat het belangrijk is dat oudere mensen ook in hun laatste jaren nog een leuke en gezellige tijd hebben. Wij hopen dat de Frankelandgroep uit eindelijk de Nationale Eenzaamheid Prijs 2014 wint! Brandon (9), Manisha (10), Lotte (11) Wijkschool De Gorzen De Kleine Ambassade wil kinderen zoveel mogelijk betrekken bij en voorbereiden op de maatschappij. Het bewust leren vormen van een eigen mening is daarvoor heel belangrijk. Daarom geven kinderen in deze column wekelijks commentaar op het nieuws. Reageren kan door een mail te sturen naar: redactie.ns@wegenermedia.nl SCHIEDAM - Fotograaf Paul Meuldijk was vrijdagmid dag aanwezig bij de Match van -het Jaar: gemeente Schiedam tegen gemeente Vlaardingen. Deze wed strijd werd op het mooie complex van VFC afgewerkt en bood alles wat een echte wedstrijd nodig heeft: span ning, sensatie en tot op het bot gemotiveerde spelers. De wedstrijd werd geleid door Bert Blase, waarne mend burgemeester van Vlaardingen. Schiedams burgervader Cor Lamers maakte de wedstrijd liever vanaf de zijkant mee en be noemde zichzelf tot grens rechter. Volgens de fotograaf was het eeri 'leuke en spor- Vervolg van boven „Natuurlijk gaat het mij aan mijn hart om zo'n oude knoert te vellen zegt Bliek als dé groenambtenaar van Schiedam. Maar het is de natuurwet; met ouderdom komen gebreken. Maar we moeten niet vergeten dat alle Schiedammers wel 120 jaar plezier hebben beleefd aan deze statige oud-Hollandse boom." Daarom gaat Bliek zich er hard voor maken dat op die plek een statige, solitaire stadsboom terug keert. Hij pleit voor herplant van een oud-Hollandse stadsboom van minstens 40 diameter dik. Het liefst een statige beuk, verklapt Bliek. „Een rode die net zo oud kan worden als hij op deze plek." De meermot en bloedingsziekte leidden tot Meer foto's van deze spannende partij zijn te vinden op onze Facebookpagina. tieve wedstrijd die eindigde zoals hij begon: 0-0'. Vorig jaar speelden de ge meenten ook tegen elkaar, kaalslag onder de kastanjes. Door klimaatverandering komen uitheemse insec ten en boombacteriën onze kant op. Vooral Randstad en de Waterwegsteden heb ben sinds 2000 last van dè mysterieuze kastanjeziekte. Er is (nog) geen bestrijdings middel en het voorlopig ad vies van de Universiteit van Wageningen is om zieke en gezonde kastanjes met rust te laten en alleen hopeloze gevallen te kappen. Vorig jaar nog moesten de statige kastanjebomen in de Rem- brandtlaan het loodje leg gen. Na overleg met bewo ners werd met boomexpert Huib Sneep gekozen voor de Robinia Acacia. Ook de Warande, bekend van de dubbele rij kastanjebomen, is zorgenkindje van de afde ling Groen. Foto: Paul Meuldijk toen op Schiedams grond gebied. Op het veld van Her mes DVS eindigde de partij toen in 4-4. WGGGNGR Media Contactgegevens redactie Bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a, Postbus 1980 1 www.deweekkrant.nl 3000 BZ Rotterdam T (088) 0131 010 Verspreidklachten E redactie.ns@wegenermedia.nl 1(0900)4245726 1 www.nieuwestadsblad.nl Familieberichten Contactgegevens media-advies E familieberichten@wegenermedia.nl en advertentieverkoop T (088) 013 72 68 Voor informatie over de Zelf een familiebericht opgeven kan via advertentiemogelijkheden www.familieberichtenonline.nl neemt u contact op met uw accountmanager, bel met Rubrieksadvertenties (088) 013 99 85 of mail: E: te1esales@wegenermedia.nl adverteren.zuidholland@ T (0900) 674 38 36 wegenermedia.nl □ruk Commercieel Directeur Wegener Nieuwsdruk Bas Stikkelorum B.Stikkelorum@wegenennedia.nl Algemene voorwaarden en overige informatie Redactie Nieuwe Stadsblad 1 www.wegenermedia.nl Rob Kokkelink Nieuwe Stadsblad is een uitgave Karin Moerman van Wegener Media BV. Emile van de Velde Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Chef regioredactie uitgaven van Wegener Media BV. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@wegenermedia,nl ©Wegener Media BV Oogsten en feesten na kindertuinseizoen SCHIEDAM - De jeugdige deelnemers aan de Kin dertuinen Schiedam kun nen terugkijken op een goed tuinseizoen. Met een vruchtbare oogst na een mooie zomer en een eind- feest in het vooruitzicht, sluiten ze hun tuinsei zoen goed af. Als bewijs van deelname ontvangen de jonge tuiniers op het eindfeest, 29, 30 septem ber en voor sommigen op 1 oktober, een certificaat. Dit jaar namen zo'n 350 kinderen deel aan het kindertuinenproject. Ze werden begeleid door vrij willigers en medewerkers van de Afdeling Natuur Educatie van Irado. Open asieldag op 4 oktober SCHIEDAM - Ook het asiel in Schiedam organiseert op zaterdag 4 oktober een Open Dag. Benieuwd hoe dieren worden opgevan gen of ben je wellicht op zoek naar een nieuw ma tje, dan is de Open Dag een aanrader. Voor de kin deren is er een springkus sen en iemand die ze mooi kan schminken, huisdie ren kunnen worden ge- chipt of professioneel op de foto gezet. Hargahoeve is te vinden aan de Sportlaan, naast het Vlietland Ziekenhuis. Schrijf mee met het Groot Schiedams Dictee SCHIEDAM - In de Aleida- zaal wordt woensdag 5 november weer gezwoegd op het Groot Schiedams Dictee. Burgemeester La mers leest het Dictee weer voor. De inloop is om 19.00 uur en het dictee begint om 19.30 uur. Het thema is Liduina en blikt vooruit op het gemeentelijke jaar thema van 2015. Het Groot Schiedams Dictee wordt gezamenlijk georganiseerd door de Bibliotheek Schiedam en Rotaryclub Schiedam-de Veste. De opbrengst wordt ingezet ter bestrijding van de laaggeletterdheid in Schiedam. Iedereen kan zich in schrijven voor deze negende editie. Het in schrijfgeld bedraagt 10,- en is te voldoen op de avond van het dictee. De organisatie roept de deel nemers op zich daarnaast te laten sponsoren om de opbrengst te vergroten. Schieten op ontwerp badpark SCHIEDAM - Stichting Het Dak Op presenteert zater dag 27 september, tijdens Burendag, het definitieve schetsontwerp voor een badpark. Iedereen wordt uitgenodigd om te komen en nuttig commentaar op het ontwerp te leveren aan de Burg. Knappert- laan 243a. Het begint om 15.00 uur en is met nazit. Oplettende lezeres, Linda de Kattennanny, viel het berichtje in dit blad op: 'Aanvraag voor kappen van één kastanje boom, Huis te Riviere'. „Weer een oude boom gekapt", verzuchtte zij. „Bovendien één met historie. Moet nou juist die sneuvelen?" Door Frank Willemse SCHIEDAM - Zijn exacte leef tijd is niet bekend, maar de boom moet zeker een eeuw oud zijn. Geplant rond 1900 voor de Rijks HBS. Toen kwamen er twee imposante kastanjebomen voor de en tree van het monumentale schoolgebouw dat in 1979 is gesloopt. Eén van die oude reuzen moest wijken voor de tramlijn naar het station, de andere overleefde een verplaatsing naar het gras perk opzij van het Prove niershuis. „Eén van de oudste bomen in Schiedam en zeker in het centrum", beaamt groe nambtenaar Piet Bliek. Hij diende het executieverzoek in omdat de boom volgens hem in een slechte conditie verkeert. Nadat hij in 2005 de verplaatsing over 50 me- Piet Bliek bij de statige, 120 jaar oude. Kastanjeboom, die binnenkort uit het stadsbeeld verdwijnt. De boom met kale kruin, dode kandelaarstakken en gele bladeren is niet meer te redden. Foto FW ter leek te doorstaan, ver kommerde de paardenkas- tanje zienderogen. Bliek wijst op de kale kruin, dode kandelaarstakken en gele bladen. Noodoplossin gen als beluchting, grond- bemesting en computerge- regeld grondwater hielpen niet of onvoldoende. „Hij is gewoon op", verzucht de groenmanager. Genadeklap zijn twee uit heemse ziektes die de kas tanjepopulatie in Schiedam en de Randstad bedreigen. Een bacterie die bloedingen en bruine vlekken geeft in de bast en bloedingziekte wordt genoemd. Daarnaast is de mineermot aan een opmars bezig waar van de larven de bladeren leegzuigen en de boom uit geput achterlaten. En waar volgens de huidige weten schap geen bestrijdingsmid del voor is.

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 3