Historische schatten of toch prullaria? Vlietland Ziekenhuis maakt sprong in Top 100 Het Boek van de Week rJZORG WELZIJN h TT t -4' Ifmmamm Nuchter blijven? Waarom? Trots dat ik een van de vele vrijwilligers ben Het Nieuwe Stadsblad woensdag 15 oktober 2014 21 Vorige week verscheen voor de elfde keer de AD Ziekenhuis Top 100. In deze ranglijst is het Vliet land Ziekenhuis op een 27-ste positie. Regio naal staat het Vlietland Ziekenhuis op de 5e po sitie. Karen Kruijthof, lid Raad van Bestuur Sint Franciscus/Vlietland Groep: 'We zijn verheugd dat het Vlietland Ziekenhuis bijna 50 plaatsen is gestegen. De ambitie om in de top 25 van Nederlandse ziekenhuizen te staan is wat ons betreft behaald.' Vlietland Ziekenhuis Senior vriendelijk Deze enorme sprong van het Vlietland Ziekenhuis is het resultaat van grote inzet van medewerkers om de zorg te optimali seren en zorgvuldig te registeren. Dit blijkt ook uit de hoge score op ver pleegkundig handelen. Het ziekenhuis behaal de in 2013 het keurmerk 'Seniorvriendelijk zie kenhuis', een belang rijk speerpunt voor het ziekenhuis dat in veel aspecten van de zieken huiszorg kwaliteitsverbe tering oplevert. Bestuurlijk gefuseerd Het Vlietland Ziekenhuis en het Sint Franciscus Gasthuis zijn in 2012 be stuurlijk gefuseerd. Door krachten te bundelen, blijft voor de inwoners van de gehele regio goe de patiëntenzorg dichtbij huis gegarandeerd. Door de samenwerking zien wij mogelijkheden voor verdere kwaliteitsverbe teringen tegen lagere kosten, samen met an dere zorgpartners in de regio. Als je wordt geopereerd, moet je 'nuchter' zijn. Dit betekent dat je een bepaalde tijd voorafgaand aan de operatie niet mag eten en drinken. Darryl Coll, anesthesioloog in het Vlietland Ziekenhuis, legt uit waarom. Geen reflexen Dokter Coll: 'Tijdens een operatie ontspan je hele maal. Je ligt plat, dus als je-dan iets in je maag hebt, kan de maaginhoud via de slokdarm in de mond te rechtkomen. Je hoest niet, je spuugt niet, want je re flexen werken niet tijdens de narcose. Dus kan de maaginhoud zo in de lon gen lopen. Dit noemen we aspiratie. Maagzuur tast de longen aan, waardoor de zuurstofopname ver slechtert. Je loopt kans op een forse longontsteking, waarbij een opname op de Intensive Care nodig is. Alleen helder vloeibaar Patiënten die een geplan de operatie ondergaan, worden goed voorbereid tijden het Pre Operatief Spreekuur. Daar brengt de anesthesioloog de ge zondheid .van de patiënt in kaart. Tijdens een ge sprek worden het medi- catiegebruik en de vorm van anesthesie tijdens de operatie besproken. Ook het nuchterbeleid wordt uitgelegd: tot zes uur voor de operatie kan nog een lichte maaltijd worden ge bruikt. Tot twee uur voor de operatie mag alleen heldere vloeistof worden gedronken, zoals thee, water en koffie zonder melk. In melk zit vet en vettige substanties blijven langer in de maag zitten. Dubbelcheck Vlak voor de operatie, wordt dubbel gecheckt of patiënten nuchter zijn. Toch iets gegeten of ge dronken? Dan gaat de operatie niet door. En dat gebeurt te vaak, vooral bij patiënten die voor een dagopname komen. Als zij zich 's ochtends melden, blijkt dat ze thuis toch nog een kop koffie met melk hebben gedronken. Uitstel van een opera tie betekent dat het hele OK-team op dat moment niet aan de slag kan. Dat is een verspilling van tijd en de operatiekamer blijft onbenut. 'Andere patiën ten voor laten gaan is niet altijd mogelijk', zegt dokter Coll, 'omdat die op dat mo ment ook nog niet nuchter zijn. Voor de patiënt is het vervelend, want die moet wachten. Waardoor ook andere patiënten moeten wachten.' Dus? Daarom nuchter blijven! Volgens dokter Coll weten patiënten vaak wel dat ze nuchter moeten zijn, maar begrijpen ze niet altijd wat de reden daarvan is. 'Het heeft dus allemaal te ma ken met het gevaar dat maaginhoud in de longen terechtkomt.' Dertig liefhebbers konden zaterdag met de bus mee naar een industrieterrein, net buiten Den Haag, om Schiedamse kunstschatten te bewonderen. Van speldendoosje tot lijndraaier, van zondagsschilder tot meesterwerk. Door Frank Willemse SCHIEDAM/RIJSWIJK - Zeven tienduizend voorwerpen staan en liggen opgeslagen in de grote bedrijfshal van UTS Storage in Rijswijk, die gehuurd is door Schie dam. Uiteraad met airco en klimaatbeheersing én be veiliging. Want naast dure Appels en andere Cobra- stukken, liggen hier meer dan 10.000 voorwerpen uit de Schiedamse historische collectie. Het ontbreken van een vaste woon- of verblijf plaats is een doorn in het oog van de Historische Ver eniging Schiedam, die al ja ren pleit voor een vaste plek voor de hele Schiedamse ge schiedenis. Niet alles kun je bewaren. Ontsluiting moet leiden tot vier categorieën; van abso lute topstukken die vaak uit- Conservator Dirk-Jan List toont een vaandel van zangverening Orpheus uit 1918, die in een klimaatkast bewaard wordt. Foto: PR geleend worden tot objecten die eigenlijk wel weg kun nen. "Er moeten duidelijke keuzen gemaakt Worden welke collectie wel en welke niet gesaneerd wordt", aldus conservator Christel Kordes van het Stedelijk. In kleine groepjes krijgen de busreizigers uitleg over ontsluiting en de proble men daarbij. Zoals over historische vaandels van Schiedamse Verenigingen, die alleen liggend in een ventilatieast bewaard kun nen worden. Of over andere topstukken als een collectie aardewerk servies of de pas aangekochte pasteltekenin gen van Pichot. Topstukken die de moeite van bewaren waard zijn. Net als de, tien meter hoog opgestapelde, berg stenen, waarmee kun stenaar en archeoloog Jef Henderickx probeert te de termineren waar de gevel stenen en ornamenten van daan komen. Het is nog jaren werk om te bepalen welke stukken op de 'longlist' komen. Meer dere partijen willen hier hun zegje over doen. Over hoeveel procent weg mag, daar wil niemand voorlopig zijn handen aan branden. Die keuze is aan de poli tiek en zal de wethouder moeten maken. Net als de keuze voor een permanente tentoonstelling in een eigen museum of, zoals nu, met tijdelijke exposities in de Korenbeurs of Grote Kerk. SCHIEDAM - Elke week le zen Ruud Aret of Gerben de Bruijn een boek voor het Nieuwe Stadsblad.Deze week is dat Schrijver van Karl Ove Knausgard, dat wordt beloond met een 9. Een Noorse schrijver komt bij zijn uitgever en zegt: Ik ben bezig met een nieuw boek. Het wordt een reeks van zes dikke boeken, waarin ik mijn eigen leven nauwgezet beschrijf. Oh ja, de naam van de reeks wordt 'Min Kamp'. Je kan je voorstellen dat de uitgever even moest slikken. Gelukkig werd de reeks van Knausgard in Noorwegen een enorm succes en ook in Nederland behaalt hij ongekende verkoopcijfers. Afgelopen maand is deel vijf verschenen: Schrijver. Hierin vertelt Knausgard over de tijd die hij in Ber gen doorbracht, waar hij een schrijversopleiding volgde en literatuurwetenschap studeerde. Een tijd vol twijfel aan zijn kunnen als schrijver en aan zijn vermo gen tot een volwassen lief desleven. Het gaat gepaard met discussies over litera tuur en muziek, met drank gelagen en nieuwe liefdes en vriendschappen. Het verslavende van Knausgard lezen is volgens mij de vol strekte eerlijkheid waarmee hij zijn woorden en daden beschrijft. Een eerlijkheid, die ook beschamend is voor hemzelf en zijn omgeving. Van vreemdgaan en zelf verminking tot zelfkritiek en schaamte, Knausgard beschrijft het allemaal en op een herkenbare manier. Voor de lezers van zijn eer dere boeken is Schrijver op een goede manier meer van het bekende. Voor mensen die nog nooit iets van Knausgard hebben gelezen: begin met het eer ste boek Vader en dan wil je vanzelf doorlezen tot je Schrijver uit hebt. ANBO-NIEUWS De hedendaagse samenleving kan gewoon niet zonder vrijwilligers en daarom ben ik best trots op het feit dat ik daarvan deel uit maak. Vorige week organiseerde de gemeente een DOENers feest in ons mooie theater aan de Schie. Ongelooflijk veel vrijwilligers waren aanwezig om van het gratis programma te genieten. Het meest heb ik zelf nog genoten van het optreden van de Anitaas: heerlijk over de top. Zou het zelf echt niet durven hoor. Lekker meedansen op smartlappen en dat voor Amsterdamse dames onder de rook van Rotterdam. Het kan hoor, wij in Schiedam hebben daar gelukkig geen problemen mee. Ook nog een Integratie- diner bijgewoond met (ook weer door veel vrijwilligers gemaakt) heerlijk eten. Een bont gezelschap Schiedammers met elkaar aan tafel, genieten van andere culturen, maar vooral het doel: begrip voor elkaar. Veel discussies onderling en wat mij opviel is dat bij jonge mensen van allochtone afkomst het woord eenzaamheid gewoon weg niet bestaat, je bent er toch voor elkaar is hun mening. Nou laten wij daar nu eens een voorbeeld aan nemen. Kijk eens om je heen en bekijk wat je voor een ander kan betekenen. Een praatje, een beetje aandacht kost geen geld! Zondag weer een lezing van Han van der Horst met stamp- pottenmaaltijd. Er is nog plaats maar wel opgeven bij Nel, tel. 426 28 08. Joke Ballijns

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 21