Gehoorschade door gebruik mp3-speler Puzzel mee! ZORG WELZIJN KORT NIEUWS info en testen Gevolg lawaaibeschadiging Het Nieuwe Stadsblad woensdag 29 oktober 2014 24 Mp3-spelers zijn één van de grootste veroorzakers van gehoorschade bij jongeren. Veel mensen weten echter niet dat je gehoor bescha digd kan raken als je teveel of te hard naar een mp3-spe- ler luistert. Gehoorschade ontdek je pas als het te laat is, bijvoorbeeld als je een piep of ruis in je oren hebt na het stappen of luisteren van muziek. Dat is een teken dat je bescha diging hebt opgelopen, ook al verdwijnt die piep weer. Hoe harder het geluid, hoe sneller je gehoorschade kan oplopen. Bij extreem harde geluiden ontstaat die scha de vaak meteen. En als je 's middags een paar uur met een lawaaierige machine werkt en 's avonds naar een concert gaat, zijn je oren na afloop uitgeput. Wennen aan geluid? Sommige mensen zijn ge voeliger voor lawaai dan anderen, maar je oren laten wennen aan geluid kan niet. Teveel is teveel en schade is niet meer te herstellen. De combinatie van te veel, te vaak naar te harde muziek luisteren maakt dat je ge hoor onomkeerbaar bescha digd kan raken. Waar moet je op letten? - Stel de volumebegrenzer in op je mp3-speler als deze functie erop zit - Zorg ervoor dat je nog kunt horen wat er pm je heen ge beurt - Geef je oren af en toe rust door je hoofdtelefoon af te zetten - Kies een goede hoofdtele foon Goede hoofdtelefoon Een goede hoofdtelefoon brengt de muziek onver- vormd bij je oren, en dempt het omgevingsgeluid zodat het volume niet zo hard hoeft. Er zijn vier typen hoofdtele foons: 1. Afdekkende hoofdtele foons: de beste keuze, om dat ze helemaal om je oor heen gaan en niet zo dicht op het trommelvlies zit ten. Zo heb je weinig last van omgevingsgeluid en kun je het volume op een normaal niveau zetten. 2. Hoofdtelefoons op het oor: deze zitten niet helemaal om je oor heen, waardoor er nog steeds veel geluid van buitenaf langskomt. Ze zijn wel weer iets veili ger, omdat ze niet zo dicht op het trommelvlies zit ten. 3. In-ear hoofdtelefoontjes: Ook het type mp3-speler en de kwaliteit van de hoofd telefoon zijn van invloed. Op de website oorcheck. nl is veel informatie te vin den over het gehoor, geluid en (het voorkomen van) ge hoorschade. Daarnaast is er een overzicht te vinden van hoofdtelefoons en oor doppen. Op de website kun je verschillende tests doen zoals een mp3-check om te testen of jij veilig luistert naar je mp3-speler. Geluids sterkte wordt uitgedrukt in decibels en wordt gemeten met een decibelmeter. In de i-Tunes app-store kun je nu ook een eigen dB-app down loaden om zelf te meten hoe hard het geluid is waaraan je oren worden blootgesteld. Wanneer je te vaak wordt blootgesteld aan teveel hard geluid kunnen de haarcel len in het binnenoor bescha digen en afsterven. Hierdoor kan lawaaislechthorend- heid ontstaan. Een van de gevolgen van lawaaibeschadiging is hy- peracusis: overgevoeligheid voor normale dagelijkse geluiden. Het roeren in een koffiekopje, het uitruimen van de vaatwasser of het openen van een plastic zak je, kunnen dan erg onaange naam tot zeer pijnlijk zijn. Een ander gevolg van la waaibeschadiging is tin nitus. Mensen met tinnitus horen geluiden zonder dat er een aanwijsbare geluids- deze zijn van speciaal materiaal gemaakt zodat ze je oren goed afslui ten. Je hoort minder om gevingslawaai en hoeft de muziek niet zo hard te zetten. Maar, let op je volume: de hoofdtele foontjes zitten dicht op je trommelvlies en kunnen extra schadelijk zijn. 4. Simpele oortelefoontjes (vaak standaard bij de mp3-speler): deze slui ten het oor niet goed af, waardoor je veel geluid van buitenaf hoort en het volume harder'gaat zet ten. Ook zitten deze oor- telefoontjes dicht op het trommelvlies, waardoor ze extra schadelijk kun nen zijn. Noise-cancelling Een noise-cancelling hoofd telefoon is een apart soort maar prijzige hoofdtelefoon, waarbij het omgevingsge luid elektronisch wordt geneutraliseerd. Een mi crofoontje vangt dat geluid op en tegelijkertijd wordt een geluidssignaal gemaakt dat er precies tegenin gaat. Beide geluiden doven elkaar uit, zodat je alleen de mu ziek overhoudt, die dus ook niet hard hoeft te staan om ervan te genieten. Cursus Klik&Tik. Het internet op Internet worat steeds be langrijker. Winkelen, infor matie krijgen, een vakantie boeken of het regelen van bankzaken, het gaat alle maal en steeds vaker via het internet. Voor wie hier nog niet vertrouwd mee is, organiseert de Bibliotheek Schiedam de cursus Klik Tik. Het internet op. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten en wordt ge geven op 5,12, 19 en 26 no vember van 09.00 tot 11.00 uur in de Bibliotheek Schie dam op het Stadserf. De cur sus kost 25,00; leden van de Bibliotheek Schiedam en houders van de Buurtpas van Thuiszorg Rotterdam betalen 20,00. Voor wie de cursus 'Klik&Tik. Het internet op' heeft gevolgd, is er ook een vervolgcursus. Die wordt ge geven op 6, 13, 20 en 27 no vember van 09.00 tot 11.00 uur. Ook dat kost 25 euro. Bijzonder foto's van de binnenstad Bij de Historische Vereni ging Schiedam is tot en met zaterdag 8 november de fo totentoonstelling Centrum in Beeld te zien. Mooie his torische opnamen van onder meer een levendige Hoog straat, paarden op de Grote Markt, een zomerse Lange Haven en arbeiderskinde ren met klompen en petten op de oude Koemarktbrug rond 1900. Er is veel veran derd in de binnenstad, maar toch is het verrassend om te zien hoeveel plaatsen na honderd jaar nog duidelijk herkenbaar zijn. Te zien op de Hoogstraat 74a, woensdag van 10.30 tot 12.30 uur, vrijdag van 13.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Requiem van Fauré in Grote Kerk Gabriel Fauré was de grote vernieuwer van de Franse religieuze muziek van zijn tijd (1845 - 1924). In Schie dam wordt zijn muziek op zondagmiddag 2 november met veel liefde gebracht door een speciaal gevormd koor: Het Groot Projectkoor Schiedam. In de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat zingt het koor onder leiding van di rigent Bas van Houte prach tige koorwerken van Fauré, waaronder het bekende Can- tique de Jean Racine, en het ontroerende Requiem. Het concert begint om 15.00 uur, kaarten kosten tien euro en zijn verkrijgbaar bij de VVV, Van Leeuwen en Post Scrip- turn en in de Grote Kerk tij dens de openingsuren. Bijeenkomst CDA-vrouwen CDA-Vrouwen Schiedam organiseert woensdag 5 no vember een bijeenkomst in het kader van het jaarthema Economie. Deze wordt ge houden in de Wilgenburg, Land van Ris, achter de Li- duina Basiliek. Aanvang 09.30 uur. Wethouder Stam zal spre ken over het beleid inzake 'Werk en Inkomen'. Ieder een met politieke interesse is welkom. Jeugdige topmusici in Schiedam Zondagmiddag 9 november is het podium van de Schie- damse Westvest 90-kerk voor de musici van de toe komst. Violiste Salomé Bonnema en saxofonist Julian van-der Linden (13) wonnen prijzen op het prestigieuze Prinses Christina Concours en laten in Schiedam horen dat dit geen toeval was. Speciaal voor leeftijdsgenoten tot en met 18 jaar hanteert de or ganisatie een ticketprijs van slechts 3,50. Aanvang 15.00 uur, toegang tien euro voor iedereen bo ven de 18 jaar. Tickets info: www.westvest90.nl en 010-4260756. Gezellige lunch in de 5 Molens Op vrijdag 31 oktober is er weer een gezellige lunch in de 5 molens. Deze lunch wordt verzorgd door leerlin gen van het ProNova college en de vrijwilligers van de 5 molens. Aanvang isl2.00 uur en de kosten zijn zes euro. Wel even van te voren opge ven via nummer 470 5500. bron aanwezig is. Een eerste en ernstige waarschuwing voor het ontstaan van tin nitus is een piep in de oren na het uitgaan. Wanneer dit te vaak gebeurt, kan de piep blijven worden en is er sprake van tinnitus. Iemand die tinnitus heeft kan ook andere geluiden horen zoals fluiten, suizen, brommen en gebonk. Op de website van de Nati onale Hoorstichting (www. hoorstichting.nl) kun je de voorbeelden beluisteren van de geluiden die iemand met tinnitus hoort. De ge luiden kunnen zo sterk zijn dat dit het dagelijkse leven en functioneren ernstig kan beïnvloeden. deel kachel gevecht vul kanische neerslag familie lid druk fout werp schijf totaal T rechts partij zwen king 10 degelijk muziek noot oude vlakte maat -br eipen- been lijf wacht thans teleur stellend kleef middel wees gegroet geliefde van Zeus T olie houdend gewas T hevig jak muziek noot schuw dier hoog schatten akelig Sanders Puzzelboeken 10

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 24