Leren over natuur, milieu en energie in de wijk siskMiil Mensen, let beter op je spullen! iOfvrang KIK'R-REDACTIE Huh? Haringkoppen?! Vraag van de week Volg jij ons al? Sint special Kik'r TV Feestelijke afsluiting van project Spaar ze allemaal! Hamzeh (10) vertelt over Afvallab Dineren Debatteren in het Wennekerpand Eerste advies aan Shell Pernis O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 26 november 2014 28 Op 19 november organi seerde de Kleine Ambas sade (voorheen Stichting Kik'r} in het Wennekerpand Dineren Debatteren. Een feestelijke en unieke avond waarop kinderen, jongeren en volwassenen met elkaar Op de Kik'r-redactiepagina van de vorige keer stelde de Vlaardingse Angela devraag: waarom worden Vlaardin- gers eigenlijk haringkoppen genoemd? Jan van de Voort, vrijwilliger bij het Museum Vlaardingen, e-mailde ons het antwoord: "De vraag waarom de Vlaardingers als bijnaam of scheldnaam 'ha ringkoppen' naar hun hoofd geslingerd krijgen, is even gemakkelijk uit te leggen als waarom Schiedammers 'jeneverneuzen' genoemd worden. Vlaardingen was eeuwenlang (1700-1960) de belangrijkste stad van de haringvisserij en -handel. Bijna iedereen werkte in of voor de haringvisserij: vis sers, schippers, droge kui pers (maakten haringvaten), natte kuipers (verpakten de haring uit zee in andere tonnen), nettenboetsters repareerden de haringnet ten, haringspeetsters staken de haring aan stokken voor de haringrokerij, haring- handelaren, haringreders, keurmeesters van haring, scheepsbouwers en werf- personeel. Kortom, zowat iedereen in Vlaardingen had met de haring te maken. En dat rook je overal! Er lag overal afval zoals schubben en haringkoppen." Een dui delijk verhaal, toch Angela? Bedankt meneer Van de Voort! Ted, leerling van dp Montes- sori Schiedam, vraagt zich af: 'Waarom staan er zoveel panden leeg in het centrum van Schiedam?' Weet jij het antwoord? Laat het ons we ten door een e-mail te stu ren naar kinderredactie® dekleineambassade.nl. Heb jij zelf een prangende vraag, dan horen wij dat ook graag! Wie weet staat het antwoord dan volgende maand op deze pagina. Ben j e benieuwd naar de kin derprojecten van de Kleine Ambassade? Of zelf een keer meedoen? Wij houden je op de hoogte via facebook (dek- leineambassade), Instagram ©dekleineambassade of twitter ©kleineambassade. Joepie! Sinterklaas is weer in het land. Toch is voor de kinderen van Kik'rTV pakjesavond al voorbij! Zoals dat zo vaak gebeurt met televisie maken, namen zij vorige week al de 5 december Sintspecial op. Kijken dus op pakjesavond! Op cOOKtv of via looktv.nl In de afgelopen acht weken heeft een groot aantal kin deren uit de Vlaardingse wijken Holy-Zuidoost, Bab- berspolder en VOP zich ver diept in het milieu, natuur in de wijk en zuinig omgaan met energie. Tijdens het naschoolse pro ject Afvallab kregen zij the orielessen en gingen zij in de praktijk aan de slag met proefjes en experimenten. Afvallab is een project van de Kleine Ambassade, in opdracht van Waterweg Wo- NIET ALLE LICHTEN AAN, DIGIBORD UIT EN VERSIERING VAN AFVALMATERIAAL nen. Hester Noordhoek, docent: "De kinderen waren super enthousiast. Ze vonden vooral de combi natie tussen leren en doen leuk. Het was leerzaam, ze vonden de proefjes erg span nend om te doen en er waren leuke knutselopdrachten." Deze week sluiten de kinde ren het project feestelijk af. Over hoe ze dat gaan doen, hebben ze goed nagedacht: "Het is belangrijk om ook de afsluiting zo duurzaam mo gelijk te doen. Dat betekent dus: niet alle lichten aan, zo min mogelijk het digibord gebruiken, een biologisch hapje en drankje aanbieden en versieringen maken van afvaimateriaal", aldus de kinderen. Afsluiting Wil je bij de afsluiting zijn? Kijk dan in de kolom hier- Op 24 en 25 november slo ten de kinderen het project Afvallab feestelijk af in ba sisschool Het Breinpaleis, 't Ambacht en Het Visnet. Ze presenteerden alle belang stellenden wat ze hebben gedaan en wat hun bevin den waren. Ze hebben ervoor gezorgd dat de afsluiting interactief is: "De ouders en belangstellenden moesten iets te doen hebben. Bijvoor beeld een quiz over wat we allemaal hebben geleerd. Ook konden gasten proef jes doen en een knutselop- dracht." De kinderen hebben ook meegedacht over een set Af vallab kaarten. Dit zijn drie doe-kaarten met proefjes, knutsels en spelletjes. Ook deze kaarten werden gepresenteerd tijdens de af sluiting. Tijdens het project Afvallab hebben de kinderen vooral heel veel proefjes gedaan en geknutseld met verschil lende afvalmaterialen. Van de opdrachten die zij het leukste vonden, maakte de Kleine Ambassade in opdracht van Waterweg Wo nen drie Afvallab kaarten. Hiermee leren kinderen meer over natuur, milieu en energie en kunnen zij uitda gende en informatieve op- drachtjes in hun wijk doen. De kaarten zijn niet alleen heel leuk, maar stimuleren kinderen (én volwassenen) ook op een laagdrempelige manier om duurzaam om te gaan met hun eigen leefom geving. Ben je benieuwd naar de Afvallab kaarten? Je kunt ze downloaden op onze web site: www.dekleineambas- sade.nl. "Afvallab was erg leuk en ik heb veel geleerd. We hebben ook huiswerkopdrachten meegekregen. De leukste opdracht vond ik dat je de energie en water stand thuis -bij moest hou den op twee dagen. Op de eerste dag deed je net of er niets aan de hand was en op de tweede dag moest je proberen om zo zuinig mogelijk met energie om te gaan. Mijn familie heeft hier Ook aan meegedaan. Minder lang douchen Wat we deden om energie te besparen? Minder lang dou chen, niet zomaar de kraan laten lopen en elektrische apparaten uit doen als je ze niet gebruikt. Ik vond het leuk om inzicht te krijgen in ons energie- en waterverbruik en we gaan hier ook mee door thuis. Het is niet alleen goed voor je portemonnee om zuinig te zijn met energie, maar vooral ook voor het milieu.' Dat vind ik belangrijk.' Op 10 11 november trokken de kinderen van het project Afvallab de wijken Holy-Zuidoost, Babberspolder en VOP in om zwerfvuil te verzamelen. Regelmatig verbaasden zij zich over wat ze tegenkwamen. "Je komt wel hele rare dingen tegen op straat. We hebben een goede tennisbal gevonden, een traktatie van eenjarige van school en onderdelen van een fiets. Mensen zouden beter op hun spullen moeten letten, want het is niet alleen slecht voor het milieu, maar ook gevaarlijk voor dieren." dineerden en tussen de ge rechten door met elkaar in gesprek gingen aan de hand van filmpjes. Het cen trale thema van de avond was armoede. Dineren debatteren was namelijk de kick-off van een nieuw project waarin de Kleine Ambassade met kinderen in Schiedam onderzoek gaat doen naar dit onderwerp. Met Dineren Debatteren viert de Kleine Ambassade ook het 25-jarig bestaan van het Verdrag van de Rechten van het Kind. Dit verdrag is opgesteld om ervoor te zor gen dat kinderen veilig en gezond kunnen opgroeien. Een belangrijke gebeurtenis waar de Kleine Ambassade graag op een bijzondere ma nier bij stil wilde staan. De Shell Pernis Kinderraad is de afgelopen maanden druk bezig geweest. De kin derraadsleden leerden niet alleen meer over het bedrijf, raffinage en de toepassingen van olie, maar bespraken ook duurzaamheidvraag stukken, het belang van veiligheid en ze kregen een beter beeld van beroepen in de techniek. Kinderraadslid Thierry: "Op woensdag 24 september zijn we met de shell kinder raad op excursie naar Shell Pernis gegaan. We kregen daar allemaal een mooie overall met onze naam erop. Daarna werd er een uitleg gegeven over de veiligheid bij Shell. Na deze uitleg mochten we het terrein op en daar kregen wij uitleg over de werkzaamheden van Shell en welke kleding en materialen je daarbij aan moet. Aan het einde kregen we nog een rondleiding over het terrein met een speciale bus. Ik vond het een super leuke middag." In november sluit de kin derraad de eerste reeks the- malessen over veiligheid af. Naar aanleiding van deze lessen kwamen de kinderen tot een bijzonder advies: ze ontdekten dat Shell Pernis zoveel aan veiligheid doet en zoveel van dit onder werp afweet, dat het bedrijf dit heel goed in zou kunnen zetten om mensen in en om het huis te helpen. Zo be dachten zij dat Shell Pernis een veiligheidsbril zou kun nen uitdelen. Deze kunnen kinderen gebruiken tijdens Oud en nieuw, maar ook vóór allerlei andere klusjes waar- hij het goed is om je ogen te beschermen. Shell vond dit zo'n goed idee, dat zij ervoor zorgt dat alle klasgenoten van de kinderraadsleden een speciale veiligheids- bril krijgen! De Shell Pernis Kinderraad is een project van de Kleine Ambassade in samenwerking met Shell Pernis. Zit jij in groep 6, 7 of 8 en wil jij volgend jaar ook meedoen? Stuur dan een e-mail naar post@dekleine- ambassade.nl.

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 28