Oplossing voor natte voeten in West? Verrassende kijk op oud-Schiedam KORT NIEUWS COLOFON Termijn blijft onduidelijk KLEIN NIEUWS Volop winterpret in Schiedam 3 www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 26 november 2014 3 WGGGNGR Media Contactgegevens redactie Bezorgklachten Prins Hendrikkade lËa, Postbus 1980 1 www.deweekkrant.nl 3000 BZ Rotterdam T (088) 0131010 Verspreidklachten E redactie.ns@wegenermedia.nl T(0900)424 5726 1 www.nieuwestadsblad.nl Familieberichten Contactgegevens media-advies E familieberichten@wegenermedia.nl en advertentieverkoop T (088) 013 72 68 Voor informatie over de Zelf een familiebericht opgeven kan via advertentiemogelijkheden www.familieberichtenonline.nl neemt u contact op met uw accountmanager, bel met Rubrieksadvertenties (088) 013 99 85 of mail: E: telesales@wegenermedia.nl adverteren.2uidholland@ 1(0900)6743836 wegenermedia.nl Druk Commercieel Directeur Wegener Nieuwsdruk Bas Stikkelorum Algemene voorwaarden en overige B.Stikkelomrn@wegenermedia.nl informatie 1 www.wegenermedia.nl Redactie Nieuwe Stadsblad Rob Kokkelink Nieuwe Stadsblad is een uitgave Karin Moerman van Wegener Media BV. Emile van de Velde Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Chef regioredactie uitgaven van Wegener Media BV. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@wegeriermedia.nl Wegener Media BV Gedenkteken voor Nienke Kleiss in Mpeketoni SCHIEDAM - Wim van den Burg, de ontwikkelings werker in het Keniaanse Mpeketoni, heeft vorige week een gedenkteken pnthuld ter nagedachtenis aan Nienke Kleiss, slacht offer van een gewelddadig misdrijf in het Beatrix- park. "In 2005 waren haar ouders en broers in Mpe ketoni om de Nienke Well in gebruik te nemen, een waterput die met sponsorgeld uit Vlaardin- gen en Schiedam, werd geslagen. Toen is beloofd om ooit een Nienke Bank te maken. Het heeft negen jaar geduurd voordat wij er aan toe waren om dat op een geschikte locatie te doen", aldus Van den Burg. De Nienke Bank heeft een plaats gekregen op het speelterrein van Ta- mani Junior School onder een cashewnoten boom. De Nienke Bank heeft de plaatselijke bevolking zelf ontworpen en gemaakt. "De ouders van Nienke Kleiss hebben mij ver zocht om het gedenkteken mede op te dragen ter her innering aan het bloed dorstige Al Shabaab ge weld van dit jaar in Lamu District". Bij dat geweld vielen meer dan honderd slachtoffers. "Mpeketoni likt nog steeds haar won den, waarvan vooral de Kikuyu bevolking het slachtoffer is geworden. De traumatische ervarin gen van velen zullen nog lange tijd voelbaar zijn bij iedereen, jong en oud, die dit aan den lijve heeft on dervonden", zegt Van den Burg vanuit Kenia. Schiedammer fietst Nicaragua Volcano Challenge SCHIEDAM - Na maanden van voorbereidingen - zo wel fysiek als mentaal - is Schiedammer Sander Tims klaar voor de Nica ragua Volcano Challenge van Stichting WereldOu- ders. Afgelopen zaterdag vertrok hij samen met zijn mede-bikers vanaf Schiphol. In negen dagen fietsen de bikers ruim 400 kilometer door de binnen landen van Nicaragua en maken zij kennis met een wereld die normaal voor toeristen verborgen blijft. Met de Nicaragua Volcano Challenge wordt geld in gezameld voor het fami liehuis en de projecten van WereldOuders. San- der haalde door middel van verschillende acties een bedrag op van ruim 12.000,-. Opening bieb in Wijkcentrum De Erker SCHIEDAM - Burgemeester Lamers opent zaterdag 29 november de deuren van de bibliotheek in Wijkcen trum De Erker. Vanaf 11.00 uur is ieder een welkom, om 12.30 uur is er een feestelijke recep tie aan de jan van Avenes- straat. Vervolg van boven Klimaatonderzoeken als van de KNMI wijzen op toe nemende kans op extreem weer. „Zeker als wij niet voor 2050 'klimaat neutraal' gaan werken en leven", stelt wethouder Patricia van Aa- ken (CDA). Met de 3D simu latie wordt ingezoomd op straatniveau waar het he melwater naartoe stroomt. En op het laagste punt blijft staan. Ook berekent de computer wat ophoging van de ene straat betekent voor de afwa tering van de buurstraten. Schiedam gaat als een van de eerste gemeenten in Ne derland gebruik maken van dit innovatieve systeem. Het 3Di systeem gaat eerst in ge bruik, als pilot, voor Schie dam West. Daarna komen de andere 'natte voetenwij- ken' als Oost en Woudhoek aan de beurt. Onduidelijk blijft voorlopig Wanneer de bewoners in West profijt krijgen van het computermodel. Volgens Van Steenderen, alles is nog splinternieuw, moet eerst hard gestudeerd worden op de testresultaten. Om hij reconstructie van de straat met nieuwe riole ring de juiste maatregelen te kunnen treffen. Met 3Di kan nauwkeurig en gedetail leerd de impact van extreme neerslag in kaart worden ge bracht. Met dit instrument is het direct mogelijk de effecten van maatregelen in de openbare ruimte te kwantificeren en visualise ren. Waarbij op 'stoeptegel niveau' de stroming van de neerslag wordt gesimuleerd. Na een flinke regenbui lopen veel kelders in Schiedam-West al snel onder. Met (nood- Jmaatregelen probeert de gemeente Schiedam die overlast rond de Liduinastraat al een tijdje te keren. Nu is er een splinternieuwe 'high tech' computersimulatie die laat zien welke straten het eerst onderlopen. „Schiedam bereidt zich voor op klimaatverandering", kopt het persbericht. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Het klimaat ver andert snel, volgens de voor spellers. Door opwarming gaat het hard en langdu rig regenen met buien van meer dan 100 cm per uur. Die stortbuien zorgen in Ne derland voor overlast met ondergelopen kelders en straten en grote schade aan vaak oudere huizen. Door alle gegevens 'weer, hoogte en waterpeil' in een krachti ge computer samen te bren gen, wordt duidelijk wat zo'n tropische hoosbui aan schade kan veroorzaken. In het Nieuwe Stadsblad van 19 novem ber lazen wij dat Winterland weer is begonnen. Wij zijn er inmiddels zelf ook al geweest dit jaar en vinden het su perleuk! Furkan was erbij toen Winterland werd opgebouwd, maar hij dacht eerst dat er een zwembad kwam. Pas later zag hij dat ze het water gingen bevriezen om er een ijsbaan van te maken. Wat wij mooi vinden aan Winterland is dat er mensen van heel veel verschillende culturen naar toe komen om te schaatsen. Schaatsen is typisch iets voor Nederland, maar eigenlijk vinden alle mensen het leuk om te doen. Zelf spelen wij graag tikkertje op het ijs met kinderen uit onze eigen klas, maar ook met kinderen uit andere klassen. Wij hebben wel een aantal veiligheidstips voor de organisatie van Winterland. Wij zijn namelijk allemaal wel eens bijna tegen een klein kindje aan geschaatst, die nog moest leren schaatsen. Daarom stellen wij voor om een klein stukje af te zetten voor kinderen die nog moeten leren schaatsen. Zo kun je onge lukken voorkomen. En wij raden mensen aan om altijd handschoenen te dragen, want dan zijn je handen beschermd als je valt. Furkan (10), O uzhan (10), nal (10) obs Het Startblok De Kleine Ambassade wil kinderen zoveel mogelijk betrekken bij en voorbereiden op de maatschappij. Het bewust leren vormen van een eigen mening is daarvoor heel belangrijk. Daarom geven kinderen in deze column wekelijks commentaar op het nieuws. Reageren kan door een mail te sturen naar: redactie.ns@wegenermedia.nl Wethouder Van Steenderen gaat met zijn vinger naar de tafelgrote iPad met de kaart van Schiedam-West erop. Daar tussen de BK-laan, Aleidastraat, Vlaardinger- dijk en Nieuwe Haven ligt de oude Kortlandpolder. De geregelde grondwaterstand moet de polder droog hou den maar de gemalen kun nen de in de toekomst ver wachte 'extreme buien' niet aan. Zoals de hoosbui van mei 2012 die in korte tijd de halve Liduinastraat en om geving onder water zette. Na lang soebatten van bewo ners werden noodmaatrege len getroffen zoals nieuwe afwatering en het ophogen van de straat. „Maar on danks alle maatregelen blijft de dreiging van opnieuw wateroverlast bestaan", zo waarschuwen ze bij de ge meente. Op een soort van grote Ipad is te zien welke straten als eerste onderlopen. Het is een van de maatregelen die Schiedam neemt tegen het constant onderlopen van straten in onder meer West. Foto: F. Willemse SCHIEDAM - De presentatie van het boek over het Groen- weegje was een feestelijke gebeurtenis. Schrijver en sa mensteller Fred Martin had er een bijna wetenschappe lijk werk van gemaakt om de inhoud van de schriften, die zijn grootvader over zijn jeugd schreef, goed tot zijn recht te laten komen. "Alle feiten kloppen", meldde hij de aanwezigen, Waaronder burgemeester Lamers. Deze nam het eerste exemplaar van het boek in ontvangst. "Ik vergelijk het boek van Johan Töns met het dagboek van Anne Frank," sprak hij. "In principe is het een beet je hetzelfde: verhalen in de tijd, met veel tegenslagen in 'Groenweegje' beschrijft het dagelijks leven tussen 1890 en 1915 en is gebaseerd op jeugdherinneringen van Johan Töns. Foto: FA Schiedam. Het Groenweegje is één van de oudste straten. In het verleden had het een heel negatief imago. Er zijn veel van de armoedige huis jes daar gesloopt. Binnen kort zal het gebied opnieuw worden ontwikkeld."

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 3