Niki Terpstra gaat voor de triple Zijlaard: 'De Zesdaagse van Rotterdam staat als een huis' ZESDAAGSE Wereldtoppers! Topsport en show Veel regiorenners SPANNING Wat is er veranderd ■ViViVA llWlVf+W M'Jrl'HliI Het Nieuwe Stadsblad woensdag 10 december 2014-18 De Zesdaagse van Rotterdam is van 2 tot 7 januari 2015 in Ahoy Rotterdam. Meer informatie over programma, rennersveld en tic kets: zesdaagserotterdam.nl Kaarten verkrijgbaar via de Kassa van Ahoy en via www.ticketmaster.nl 0900 3001250 0,60 p/m). Veertien koppels van for maat rijden van 2 t/m 7 ja nuari 2015 in de Zesdaagse van Rotterdam. Uiteraard komen Iljo Keisse en Pa- rijs-Roubaix-winnaar Niki Terpstra naar de Maasstad om hun zege voor de tweede maal te prolongeren. Maar het Belgisch-Nederlandse duo zal daarbij af moeten rekenen met zware concur rentie. Zo staan de Spaanse wereldkampioenen David Muntaner en Albert Torres aan de start, net als de Zwit sers Andreas Graf en Andre as Müller, die onlangs zich tot beste van Europa kroon den. De Deense weg-toppers Alex Rasmussen en Michael Morkov en 'Gent'- winnaars Kenny De Ketele en Jasper de Buyst komen zeker ook niet naar Rotterdam voor een figurantenrol. Andere kanshebbers voor de winst is het sterke Duitse duo met Leif Lampater (in 2008 nog winnaar) en de Franse combinatie Vivien Brisse (wereldkampioen koppelkoers 2013)-Thomas Boudat (wereldkampioen omnium 2014). De grote fa vorieten uit ons land zijn 'Amsterdam'-laureaat Yoeri Havik en Wim Stroetinga, in 2012 nog winnaar aan de zijde van Peter Schep. Die laatste is nu assistent- wedstrijdleider. Hij is zeer content met het deelnemers veld: 'Ik heb een aantal jon gens kunnen halen die iets toevoegen. Het wordt een mooie strijd op de piste.' Na een fantastisch wegseizoen heeft Niki Terpstra deze winter nog maar één missie. De winnaar van Parijs- Roubaix wil voorde derde keer op rij met dezelfde partner (Iljo Keisse) de Zesdaagse van Rotterdam op zijn naam schrijven. Slechts een 'koningskoppel' lukte dat eerder in de rijke geschiedenis van het evenement. 'Een droomseizoen.' Het antwoord van Niki Terpstra op de vraag hoe hij zijn jaar het best kan omschrijven is duidelijk. En terecht. Want de Noord-Hollander won maar liefst twee klassiekers, waarbij ook misschien wel de allermooiste koers op aarde hoorde: Parijs- Rou- baix. Succes 'Het was voor mij lang een frustratie dat het op het al lerhoogste niveau net niet lukte. Nu ik deze koers ge wonnen heb, valt er een last van mijn schouders en smaakt het succes vooral naar meer.' Omega Pharma-Quick-Step Naar dat meer gaat de renner van Omega Pharma-Quick- Step volgend jaar op jacht. Een tweede 'Roubaix' of een eerste 'Vlaanderen'. Alles is mogelijk. Zijn eerste doel ligt echter niet op keien, maar op het Siberische hout van Ahoy. Want Terpstra komt samen met zijn Belgi sche ploegmaat Iljo Keisse voor niets minder dan de zegebloemen naar het Sport paleis. Om goed te zijn tijdens de Zesdaagse van Rotterdam is Terpstra inmiddels ver trokken naar Spanje, waar hij met zijn team flink wat kilometers gaat maken in de zon. Daarna moet de macht worden omgezet in snel heid. 'Wanneer we niet win nen, zal dat als een neder laag voelen, zegt Terpstra Cruijffiaans. 'Iljo en ik vul len elkaar perfect aan. Als hij met zijn snelheid een gaatje slaat, rijd ik daarna wel door. Ik heb er dan ook veel vertrouwen in. We zijn er zeer gemotiveerd voor, ze ker omdat we voor de derde keer op rij kunnen winnen. Dat is alleen René Pijnen en Leo Duyndam eerder ge lukt.' Niki Tersptra zegevierde samen met ploegmaat Iljo Keisse dit jaar voor de tweede maal in Ahoy. Foto: Ahoy Rotterdam/Wouter Roosenboom Er is muziek van onder meer The Kik tijdens de Zesdaagse van Rotterdam. Foto: Ahoy Rotterdam/Wouter Roosenboom Sport en vermaak staan nergens zo dicht bij elkaar als bij een zesdaagse. Dat geldt ook voor de Zesdaagse van Rotterdam. Tussen de wedstrijden zijn dagelijks diverse intermezzo's gepro grammeerd. Zo zal Team Roompot zijn ploegpre- sentatie doen op de baan (vrijdag), zullen oud-be roepsrenners een wedstrijd rijden (zaterdag) en is er muziek van onder meer 'huisband' The Kik. Dage lijks wordt op de tribune onder leiding van Michael Boogerd een sprintduel gehouden tussen deelne mers uit het publiek, die daarmee een speciaal VIP treatment kunnen winnen; live te volgen op het megas- cherm in het Sportpaleis. Op de tribune ook allerlei andere acties, handteke ningsessies en stands voor de wielersportliefhebber. Zelden werd de Zuid- Hollandse regio zo goed bediend met thuisrijders als tijdens komende editie. Liefst zes renners komen uit de buurt. Allereerst zijn dat Wesley, Michel en Ray mond Kreder van het be roemde wielergeslacht uit Zevenhuizen. Ook Michael Vingerling uit Rockanje is weer terug in Ahoy, net als Over het evenement heeft hij geen enkele twijfel. Toch begint de nieuwe wedstrijd leider Michael Zijlaard in ja nuari aan zijn missie om de Zesdaagse van Rotterdam naar een hoger plan te trek ken. Daarbij ligt de focus vooral op details, die het wielerfestijn in Ahoy kun nen maken of breken. Lang jeukten zijn handen, maar stond hij aan de zij lijn. Nu ras-rotterdammer Zijlaard samen met ex-we reldkampioen Peter Schep, verantwoordelijk is voor het wedstrijdtechnische gedeel te van de zesdaagse, is vol- zijn in Rotterdam geboren ploegmaat Yondi Schmidt, die transformeerde van sprinter tot duurrenner en dit jaar bij de elite zonder contract zelfs de nationale titel op de weg greep. Het zestal wordt gecompleteerd door Jesper Asselman uit Delft, die net als de Kreders volgend jaar voor de Room- pot-profploeg zal koersen. gens hem de sky the limit. 'Vooropgesteld: wij hoeven de zesdaagse niet te veran deren. Het evenement staat als een huis. Maar er zijn wel zaken die anders kun nen en in mijn ogen zelfs moeten.' Interactie Zijlaard doelt op de duur van het programma, de vaart in de onderdelen en de interactie met het publiek. 'Alles wordt veel sneller en meer van deze tijd. De kop pels krijgen het op een avond rustiger, maar moeten dan wel veel harder aan de bak. Op het einde van de avond is er bijvoorbeeld nog heel veel winst te behalen in de puntenkoers, waardoor het tot het slot spannend blijft.' Meer spanning op de piste en vertier op de tribunes. Zijlaard noemt het zesdaag se 3.0. 'We zijn met de gehele or ganisatie eens goed gaan nadenken over waar we konden verbeteren. Daarom is Peter Schep er ook bijge haald. Hij weet wat er leeft bij de huidige groep wiel renners. Dat is belangrijk. De renners maken immers altijd de koers.' De 33ste Zesdaagse van Rotterdam heeft een aantal veranderingen ondergaan. Het doel: de spanning op de baan vergroten en ook de 'klei nere' koppels meer kans op succes te bieden. Het zorgt er zeker voor dat de bezoekers tot op het laat ste moment op het puntje van hun stoel zitten, ga randeert wedstrijdleider Michael Zijlaard. De avond begint net als voorheen met de Tacx Talent Cup, waarbij de beloften een half uur koppelkoersen. Na de teampresentatie mogen de profrenners meteen aan de bak in de lood zware ploegenafvalling, die wordt gevolgd door de eerste vernieuwing van het programma: de beloften komen nog maals in actie tijdens een puntenkoers. De Neder landse sprinttop, die een interland rijdt tegen de sterke Grieken, komen hierna op de piste. De zes snelheidsduivels rijden drie een een-op-een duels voor de Provato/GPN Sprint Cup. Na het Tacx Xperience intermezzo komen de profs weer in de actie voor de baan- ronde met aflossing. Kort gezegd: de 200 meter zo snel mogelijk afleggen. Vervolgens komen de derny's in de baan voor de Houcon Derny Cup, waarbij er gestreden wordt over 40 ronden. Deze rit telt niet mee voor het algemeen klassement, wat voorheen wel het geval was. De inmiddels opgewarmde sprin ters mogen ook achter een van de brommers plaatsnemen tijdens de keirin-sprint. Alle zes spurters komen hierbij in actie. Het klapstuk is de ploegkoers, die met 35 minuten een stuk korter is dan voorheen, wat meer sportief vuurwerk zal garanderen. Na deze slijtageslag mogen zowel de ren ners als het publiek op adem komen en geeft huisband The Kik een wervelende show. Hierna komen de derny's weer in actie gevolgd door een tweede keirin sprint van de snelle mannen. Als slotstuk komen de teams tijdens twee puntenkoer- sen individueel in actie. Tijdens dit nieuwe on derdeel zijn er heel veel punten te vergaren voor het algemeen klassement. Renners die dus tijdens de koppelkoers weinig hebben kunnen scoren, hebben nu de kans om in te lopen. En toppers die boven de rest uitsteken, kunnen hun concurren ten nog verder achteruit werpen. Kleine aanpassingen, die sportief grote, maar vooral positieve gevolgen hebben voor de renners op de piste en de liefheb bers op de tribunes. De nieuwe wedstrijdleider Michael Zijlaard: 'Alles wordt sneller en meer van deze tijd. Meer spanning op de piste en vertier op de tribunes'. Foto: Ahoy Rotterdam/John den Pater

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 18