Bepaalt u of uw zorgverzekeraar straks naar welke dokter u mag? 1 1 Aliojaar de eerste met de premie DSW vindt dat zorgverzekeraars veel te veel macht hebben "Dit jaar duurde het meer dan zeven weken voordat de eerstvolgende zorgverzekeraar met de premie kwam." "De onderbouwing van onze premie kan door iedereen geraadpleegd worden" I I als u ziek wordt of al bent, is er steeds minder te kiezen" Zoek niet verder: één polis en één premie, individueel of collectief 95,-, keuzevrijheid voor iedereen! EP Voor het ioe jaar op rij was DSW de eerste die de zorgpremie bekend maakte. Dat betekent dat wij al sinds de invoering van de basisverzekering trend settend zijn voor de premies waarmee andere zorgverzekeraars naar buiten Romen. Échter dit jaar hadden de andere zorgverzekeraars langer dan ooit nodig voor ze eruit leken te zijn. Moeilijk rekenwerk? Dit jaar duurde het meer dan zeven weken voordat de eerstvolgende zorgverzekeraar met de premie kwam. De indruk werd hierbij gewekt dat het uitrekenen van de zorgpremie erg ingewikkeld was en daarom veel tijd kostte. Natuurlijk vraagt het berekenen van de premie zorgvuldigheid en zal het berekenen van de premie bij de ene zorgverzekeraar wat sneller kunnen dan bij de ander, maar daar kan echt geen zeven weken verschil tussen zitten. Commerciële motieven? Voorstelbaar is dat sommige verzekeraars ervoor hebben gekozen de kat nog even. uit de boom te kijken en te wachten tot de premie van hun naaste concurrent bekend was, om daar nipt te veel van af te wijken. Iets wat duidelijk werd toen de premie van de eerstvolgende, na de bekendmaking van de andere premies, al naar een paar dagen naar beneden moest worden bijgesteld. Als dit de reden is, dan is het toch eerlijker dat gewoon te zeggen. Het is niet netjesom net te doen alsof er nog druk gerekend wordt. En de klant dan? Volgens DSW ondermijnt het onnodig uitstellen van de nieuwe premie het vertrouwen dat klanten in hun zorgverzekeraar hebben. DSW vindt dat verzekeraars verplicht zijn hun klanten over de nieuwe premie te informeren zodra dat kan. Daarom maken wij jaarlijks onze premie in september al bekend. Wij kunnen dat zo snel, omdat wij onze zaken goed op orde hebben. De onderbouwing van onze premie is geen geheim en kan door iedereen geraadpleegd worden op onze web site. De opbouw van de premie die we daar tonen is gedetailleerd en goed toegelicht. Dat doen we al jaren zo. Met ingang van 2015 worden andere zorgverzeke raars verplicht om hun premieopbouw, zij het minder gedetailleerd dan DSW dat doet, kenbaar te maken. Zorgverzekeraars krijgen door een wijziging van de wet meer macht. Wij vinden veel te veel macht. Het recht dat u nog heeft om uw eigen specialist of ziekenhuis te kiezen is vanaf 2016 geen vanzelfsprekendheid meer. Als u niet oplet bepaalt uw zorgverzekeraar straks waar en door wie u zich moet laten behandelen. En als u ziek wordt of al bent, is er steeds minder te kiezen! Wetswijziging met ingrijpende gevolgen U bent verplicht zich te verzekeren en de zorgpremie te betalen, zonder dat u vooraf weet wat u overkomt. Als er wat gebeurt, staat daar uw keuzevrijheid tegenover. Althans, nu nog wel en als het aan DSW ligt ook in de toekomst. De keuzevrijheid van de verzekerde was de basis van de in de zorg bedoelde marktwerking. De verzekerde kon'metzijnvoeten stemmen' door naar een andere zorgverlener te gaan als hij niet tevreden was.Thans wil de minister dat gaan veranderen. Er komt meer macht bij de zorgverzekeraars terecht die toch al te veel macht hebben. De balans raakt hierdoor zo ernstig verstoord, dat de verzekerde hierdoor feitelijk niets meer te kiezen heeft. De gedachte achter deze verandering is dat als zorgverzekeraars alleen nog maar de nota's hoéven te betalen van dokters en ziekenhuizen die ze zelf hebben geselecteerd, de kosten omlaag gaan en de zorg beter zal worden. Voor deze stelling ontbreekt ieder bewijs. Als u toch liever naar een andere zorgverlener gaat, dan hoeft de zorgverzekeraar dat niet meer te betalen. De rekening is dan voor u! Waarmee de zorgkosten voor diegene die zorg nodig hebben eerder zullen stijgen dan dalen. Slikken of stikken Zorgverzekeraars onderhandelen met de zorgverleners over de inhoud van de zorg en het tarief dat daarvoor mag worden gerekend. Komen ze er niet uit, dan moet onder de huidige wetgeving de zorgverzekeraar in elk geval een redelijk deel betalen van de nota's van de zorgverlener. De klant mag namelijk niet in zijn keuzevrijheid worden gehinderd. Als de wet is aangepast, zoals de bedoeling is, hoeft de verzekeraar niets meer te betalen als er geen overeenkomst is. Als de zorg niet meer wordt vergoed, zullen verzekerden die OEDE ZORG DICHTBIJ H vindt'het belangrijk dat goede zorg ook regio beschikbaar blijft. Voor veel zorg is :nr> ons niet nodig om de2e m als maar ifiSgerwwordende ziekenhuizen te concentre- niet-urf net rog w/lorérPiwrdcn Ook klem? regionale zorginstellingen- bij U-i fitte buurt kunnen de nodige zorg uitstekerii leveren PREMIE TE HOOG? DSW BETAALT TERUG hoeft niet. Als achteraf blijkt dat we cte premi&tocbtte bpdg hebblrl'rastgesleld. dan betalen wipd&te veei betaalde premie aan ■■onze verzekerden terug j zorgverleners niet meer (kunnen) kiezen. Dit is voor zorg verleners niet vol te houden. De zorgverlener zal moeten accepteren wat de zorgverzekeraar hem biedt. Het is slikken of stikken. Extra betalen voor vrije keuze De minister vindt het geen probleem dat met het afschaffen van de keuzevrijheid, de macht van de verzekeraars steeds groter wordt. Als je vrije keuze wilt hebben, dan moet je volgens de minister niet voor de goedkopere budgetpolis kiezen, maar bijbetalen voor een restitutiepolis. Keuzevrijheid lijkt hiermee alleen nog het recht te worden voor degenen die het zich kunnen permitteren daarvoor te betalen. Dat vinden wij geen goede zaak. DSW doet er in elk geval niet aan mee. Ontwikkelingen zijn zorgwekkend DSW maakt zich zorgen om al deze ontwikkelingen die zowel het recht van de verzekerden alsde kwaliteit van de zorgzullen schaden. Opmerkelijk naar onze mening is dat belangrijke ontwikkelingen zoals de afschaffing van uw keuzevrijheid re latiefweinig aandacht krijgen. In een open brief aan de minis ter hebben wij onze bedenkingen kenbaar gemaakt. De open brief kunt u vinden op www.dsw.nl/consumenten/nieuws.

Het Nieuwe Stadsblad | 2014 | | pagina 46