Theo Gootjes: potlood versus geweer Wie (her)kent deze man? ANBO-NIEUWS Bewegen, bewegen en nog eens bewegen Beeld komt harder binnen COLOFON KORT NIEUWS 3 www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 14 januari 2015 Dé aanslag op de Franse krant Charlie Hebdo schokt de hele wereld. Ook in Schiedam gaan honderden burgers de straat op om te protesteren tegen deze terreurdaad. Daaronder Schiedams politieke tekenaar Theo Gootjes die de aanslag ziet als een strijd tussen twee culturen. 'Het beeld komt harder binnen'. Door Frank Willemse SCHIEDAM - "Het zat er aan të komen", Theo Gootjes is niet verbaasd over de hef tige reacties van de Oosterse wereld op de spotprenten die hier in het vrije Westen gewoon zijn. Vaak scherpe commentaren op de strijd tussen de Europeese cul tuur met kritiek, sarcasme en spot tegenover het Isla mitische wereldbeeld waar afbeeldingen van de profeet verboden zijn. De gepensioneerd politiek ooit voor de rechter gedaagd tekenaar van kranten als het «door Neelie Smit Kroes toen Vrije Volk, Rotterdams Dag- $hij die als minister afbeeld- blad en het AD weet maar al de als hoer voor corrupte za te goed dat politieke spot- kenlieden. Samen met man prenten veel ophef kunnen en burgemeester Bram Pe- veroorzaken. Zo werd hij per klaagde zij de krant aan, maar de rechter oordeelde: vrijspraak. Hoewel beledi gend en niet fijngevoelig was die van oordeel dat vrijheid van meningsuiting boven ego gaat. Een heikele kwestie aan de Nee, mijn vingers zijn niet blijven hangen op de toetsen, maar ik wil nogmaals de nadruk leggen op bewegen. Zeker voor de wat oiijlere mens, waar alles nu niet meer zo soepel gaat, is dit erg belangrijk. Ook al heeft goede voornemens; zonder bewegen gaat het u echt niet lukken hoor. Waar kunt u zich het beste ontspannen en bewegen? Juist ja, in het heerlijke warme water van Zwembad Zuid. Ondanks de geringe publiciteit (wegens tijdgebrek) van de Schiedamse Oude renbonden aan het Senior Fit zwemmen, waren afgelopen woensdag toch een respectabel aantal mensen aanwezig in het zwembad. Gelijk zijn er een paar kleine wijzigingen aangebracht. Het blijkt prettiger om eerst lekker te bewegen in het warme water en daarna gezellig een kopje koffie of thee met elkaar te drinken. De deelnemers worden dus nu verwacht om 10.45 uur, omkleden, lekker een uurtje onder deskundige leiding bewegen en daarna dus koffie of thee. Zelfben ik een avondmens en een uurtje later op pad zou mij ook beter aanspreken, zeker in de wintermaanden. Toegangsprijs is vier euro en dat is inclu sief alles. Neemt u een 12 badenkaart, dan kost dat veertig euro en kunt u dus twee keer gratis, mooi meegenomen. Voorlopig is het een proef voor ongeveer vier maanden. De eigenaar van het bad, Optisport, heeft er zijn nek voor uitgesto ken. Laat hen dus niet in de steek en kom lekker bewegen. Tot volgende week! Joke Ballijns (Joke is verbonden aan de plaatselijke ANBO) SCHIEDAM - De politie is op zoek naar deze man die vrijdag 28 maart rond 15.40 uur een conducteur van de Nederlandse Spoorwegen mishandeld heeft in de trein van Hoek van Holland naar Rotterdam. Het slachtoffer vroeg een passagier zijn los lopende hond aan te lijnen. Deze was het daar niet mee eens en er volgde een korte woordenwisseling. Toen de trein stopte bij station Schie- dam-Nieuwland en de man met de hond opstond om de trein te verlaten, sloeg hij de conducteur met een metalen voederbak op zijn hoofd. De conducteur raakte dusdanig gewond aan zijn hoofd dat hij voor behandeling naar kaak stéllen is de taak en het lot van politiek teke naars, vindt Gootjes. En hij wijst op spotprenten over de Islam en afbeelding van profeten. Gootjes laatste te kening over de profeet uit het Oosten luidde dan ook in letters: 'Dit is geen profeet maar een tekening'. Vervolg van boven Dat de Westerse wereld nu valt over de aanslagen in Parijs verbaast Theo Gootjes niets. „Politieke spotpren ten zeggen vaak meer dan teksten", is zijn verklaring. Waarbij aanhangers die zich daaraan ergeren worden opgestookt om de tekenaar of krant met geweld aan te vallen. „Het geweer tegen de pen", vat hij samen. Wij in het Westen zijn opge groeid met satire en zelfspot die in andere werelden niet begrepen wordt. De Paus en Luther hadden al politieke spottekenaars in dienst. Met als taak om heikele zaken aan de orde te stellen. „En dat stuit, logisch", zegt hij, „Tegen de borst van tegen standers." De strijd tussen potlood en geweer is al eeuwenoud: „Je kan zo een tekening uit 1850 herplaatsen in de krant. Wat dat betreft is er weinig ver anderd", volgens Gootjes. En hij wijst op de doodsbedrei gingen aan schrijver Salman Rushdie, de Deense tekenaar Kurt Westergaard. Of in Ne derland de moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh, Deze tijd is een tijd van ver harding tussen twee cultu ren. Waarbij het beeld har der binnenkomt dan tekst. „Zo bezien zijn de moorden op de tekenaars van Charlie Hebdo slechts een symp toom daarvan", zegt hij met spijt in zijn stem. Maar dat is geen reden om je daarbij neer te leggen. Vrijheid om te zeggen wat je wilt, is vol gens hem het hoogste goed Zelfs als je het niet met die boodschap eens bent. (Her)kent u deze man, neem dan contact op met de politie op nummer 0900-8844 of (anoniem) 0800-7000. Foto: politie het ziekenhuis moest. Signalement verdachte: Lichtgetinte man tussen de 30 en 40 jaar oud, normaal postuur, ca. 1.85 cm. lang en hij droeg een lichtkleurige spijkerbroek, zwart jasje en een zwarte pet. WGGGNGR Media Contactgegevens redactie Bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a, Postbus 1980 1 www.deweekkrant.nl 3000 BZ Rotterdam T (088) 0131 010 Verspreidklachten E redactie.ns@wegenermedia.nl 1(0900)4245726 I www.nieuwestadsblad.nl Familieberichten Contactgegevens media-advies E femilieberichten@wegenermedia.nl en advertentieverkoop T (088) 013 72 68 Voor informatie over de Zelf een familiebericht opgeven kan via advertentiemogelijkheden www.femilieberichtenonline.nl neemt u contact op met uw accountmanager, bel met Rubrieksadvertenties (088) 013 99 85 of mail: E: telesales@wegenermedia.nl adverteren.zuidholland@ 1(0900)67438 36 wegenermedia.nl Druk Commercieel Directeur Wegener Nieuwsdruk Bas Stikkelorum B.Stikkelorum@wegenermedia.nl Algemene voorwaarden en overige informatie Redactie Nieuwe Stadsblad 1 www.wegenermedia.nl Rob Kokkelink Nieuwe Stadsblad is een uitgave Karin Moerman van Wegener Media BV. Emile van de Velde Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale Chef regioredactie uitgaven van Wegener Media BV. Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@wegenermedia.nl Wegener Media BV Stickers waarschuwen voor CO-vergiftiging SCHIEDAM - De afdeling Brandveilig Leven van Brandweer Rotterdam- Rijnmond start donder dag 15 januari met het plaatsen van grote waar- schuweingsstickers tegen CO-vergiftiging op brand weervoertuigen. Het feit dat er in de afge lopen maanden tientallen gewonden zijn gevallen bij CO-incidenten baart de brandweer grote zorgen. Jaarlijks overlijden er in Nederland tussen de tien en twintig mensen aan koolmonoxidevergifti ging- Ook zijn er ieder jaar ruim honderd ziekenhuisopna mes. CO-gas is een echte sluip moordenaar; je ruikt of proeft het niet en je raakt snel bewusteloos. De brandweer voert al jaren campagnes om in woners te waarschuwen tegen de gevaren van koolmonoxide. Bibliotheek Schiedam heeft sleutel Korenbeurs SCHIEDAM - De Bibliotheek Schiedam heeft de sleutel van de Korenbeurs gekre gen. Naar verwachting kan in februari gestart worden met de verbou wingen die nodig zijn om het gebouw dienst te laten doen als Bibliotheek en ontmoetingsplek voor ie dereen in Schiedam. Wie geen update over de verhuizing van de Bibli otheek aan het Stadserf naar de Korenbeurs wil missen kan de nieuwsbe richten op www.debibli- otheekschiedam.nl bekij ken. Twee nominaties voor V/alentijnsprijs SCHIEDAM - De organisatie van het Suikerzoet Film festival en de Stichting Stolpersteine Schiedam zijn genomineerd voor de D66 Valentijnsprijs 2015. D66 kent de Valentijnsprijs jaarlijks toe aan mensen of organisaties in Schiedam, die door eigen initiatie ven of inzet een positieve bijdrage hebben geleverd aan de samenleving. Het SuikerZoet Filmfesti val heeft al tien jaar lang een constante groei in be zoekers gekend en is uit gegroeid tot een vierdaags festijn, met duizenden belangstellenden van bin nen en buiten Schiedam. Stichting Stolpersteine Schiedam houdt de herin nering aan de holocaust tastbaar levend, door her denkingsstenen te plaat sen voor de huizen van in de Tweede Wereldoorlog weggevoerde Schiedam mers. Schiedammers die vin den dat een plaatsgenoot of lokale organisatie ook in aanmerking komt voor de Valentijnsprijs, kunnen hun nominatie nog tot en met 31 januari aanmelden via: d66schiedam@gmail. Theo Gootjes vindt dat heikele kwesties aan de kaak stellen het lot is van politiek tekenaars. Donderdag liep hij mee in de optocht in Schiedam, ter nagedachtenis aan de gebeurtenissen in Parijs, een dag eerder. Foto-.Ane Koczorowski

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 3