Klein vraagt om praktisch Het proces na de hypotheekaanvraag Voorkom klachten door gezonde lucht Grensarbeiders dit jaar de klos Afzuigkap voor lucht en met vol of gezellig licht Georganiseerd Koopkrachtverlies voor spaarders ook in 2015 Te weinig doorstroming Alternatief voor tegels www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 21 januari 2015 28 Als er een hypotheekaan vraag bij een geldverstrekker komt, wordt de 'checkmo- len' in beweging gesteld. Er wordt zorgvuldig gekeken naar het bruto jaarinkomen en de vaste maandelijkse verplichtingen, om tot een gedeelte van het inkomen te komen dat vrij te beste den valt. Om bijvoorbeeld financiële tegenvallers op te vangen. Houd er rekening mee dat ook wordt gecontroleerd of er andere kredieten lopen, aangezien die voor vaste verplichtingen zorgen. Is er bijvoorbeeld een creditcard met een behoorlijke beste dingslimiet, dan wordt dit beschouwd als een doorlo pend krediet, die voor het volledig op te nemen bedrag van invloed is op de totale schuldpositie. Kan ermee tot maximaal 5.000 wor den betaald, dan gaat de geldschieter van dat bedrag uit. Is er sprake van een doorlopend krediet waarop bijna alles is afgelost, dan geldt toch de totale krediet limiet als lening. Dat bedrag kan immers weer worden opgenomen. Daarnaast kun nen geldschieters rekening houden met minder voor de hand liggende 'kredieten'. Het kan bijvoorbeeld gaan om een uitgestelde betaling bij een winkel, maar ook om een Fietsplan bij de werkge ver. Ga altijd voor de aan vraag na welke kredieten er lopen en welke krediet mogelijkheden er- bestaan, zodat goed kan worden in geschat wat waarschijnlijk geleend kan worden voor een woningaanschaf. Lapitec Ebano SatinLapitec is een elegant, exclusief werkbladmateriaal van 100% porselein- keramiek. Lapitec is hittebestendig, slagvast, vlekvrij, ongevoelig voor UV-stralen, hygiënisch, bacterie- en schimmelwerend en eenvoudig te reinigen. www.dekkerzevenhuizen.nl De lucht in huis is vaak vie zer dan de buitenlucht. Dit kan tot gezondheidsklach ten leiden. Dag en nacht ventileren verkleint het ri sico. Ventilatie kost wel wat energie maar is geen verspil ling: het is hard nodig voor de gezondheid. Bestaande aandoeningen, zoals astma, kunnen door onvoldoende ventilatie verergeren. Goed ventileren is mogelijk door roosters of klepraam- pjes 24 uur per dag open te houden. Zorg ook voor re gelmatig onderhoud van het ventilatiesysteem. O www.milieucentraal.nl/ ventilatie Grensarbeiders die in België of Duitsland in een koop huis wonen en in Nederland werken, gaan er dit jaar 1.500 tot 7.000 op achter uit, omdat zij een deel van hun hypotheekrenteaftrek in Nederland verliezen. Nederland maakt het vanaf nu onmogelijk nog alle hy- potheeklasten af te trekken. Het deel van de eventuele partner die in België werkt, komt niet meer voor aftrek in aanmerking. De maatre gel treft 20.000 tot 25.000 grensarbeiders in België. Functioneel is misschièn het belangrijkste maar het oog wil ook wat. Kookliefhebbers willen een afzuigkap die stijlvol oogt en past in het design van de keuken. Maar tevens een die voldoende kracht heeft om de lucht die vrij komt bij het koken weg te nemen. Franke Kitchen Systems breidt daarom zijn aanbod van Maris-afzuigkappen uit met de Maris Built-in, Maris Built-under, Maris T-shape en de Maris Plus. Alle mo dellen zijn energiezuinig en strak afgewerkt. Met een tot zeven keer hogere stroom snelheid wordt de volledige kookzone afgezogen. Ideaal voor keukens waarin een krachtige afzuigkap gewenst is die tegelijkertijd subtiel oogt. De Maris Plus is een hoofdvrije verticale afzuig kap voorzien van functio neel licht voor de kookzone en biedt daarnaast gedimd licht voor een aangename sfeer in de keuken. Perfect voor een gezellig etentje met vrienden of familie. Het ge bruik van led lampen zorgt voor een energiezuinige verlichting met een lange levensduur. Bovendien is de Maris Plus uitgevoerd met een energiezuinige motor, die maar liefst 85% zuini ger is dan een conventio nele motor. De Maris Plus is te bedienen met een Ghost touch control-bedienings- paneel. Uitgeschakeld is het bedieningspaneel onzicht baar en alleen door contact met de vinger wordt deze geactiveerd. Hij kan worden bediend met een infrarood afstandsbediening. O www.franke.com In de keuken wordt je kook- comfort vergroot door intel ligente lades, lade-indelin gen en accessoires, zoals van Blum en Orgalux. Maar ook buiten de keuken kun je een beroep doen op deze or ganisatietalenten. Ook in de badkamer voelen de lades van Blum zich thuis. Lades bieden je heel wat meer op bergruimte dan kasten met legplanken. Bovendien be waar je altijd het volledige overzicht. Ook de spullen achterin de laden zijn goed bereikbaar omdat deze vol ledig uittrekbaar zijn. En dankzij de geïntegreerde Blumotion techniek openen en sluiten de lades soepel en geruisloos. Zo wordt je meu bel één met de rust die je zo graag in je badkamer hebt. Het afgelopen jaar was voor spaarders bepaald geen jaar om de spaarrekening met een aantrekkelijke spaar- rente te spekken. De hoogste spaarrente daalde tot 1,65%, terwijl de grootbanken de spaarrente zelfs tot rond de 1% verlaagden. 1% bleek ook ongeveer de gemiddelde inflatie in 2014 te bedragen. Spaarders zagen hun spaar geld dus effectief niets meer waard worden. Wie meer spaargeld heeft dan de vrij stelling in box 3 (2014: 21.139 p.p.), zag zijn spaar geld door de vermogens- rendemensheffing zelfs afnemen. De spaarrente bleek onvoldoende om ver mogensbelasting en inflatie goed te maken. Dit jaar zal voor spaarders naar verwachting een nog vervelender spaarjaar wor den. De spaarrentes zullen naar verwachting eerder verder dalen dan dat ze zullen stijgen. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft aangekondigd de inflatie te willen aanwakkeren tot rond 2%Mogelijk zelfs door verdere renteverlagingen. Als dit gebeurt, dan zal het verschil tussen inflatie en spaarrente zelfs nog verder uiteenlopen. De spaarders betalen de rekening door verlies van koopkracht op Wie klein behuisd is kan spe len met meubels en acces soires. Je hoeft echt niet per se met massieve scheidings muren of (vouw)wanden te werken om optisch ruimte te scheppen. Met een grote plant doe je al wonderen en multifunctionele,modulaire meubels zijn uitermate han dig. Je kunt er bijvoorbeeld je jas- en schoenenhoek mee scheiden van de rest van je woonkamer. En hoewel je er misschien niet meteen aan denkt, kan zelfs een leuke deurmat uitstekend dienst doen als afbakening. Een tweekleurig vloerkleed helpt helemaal om je woon kamer visueel in te delen. Kies vooral een kleed dat je ook anders kunt neerleggen. Bekijk aan het begin van ieder nieuw seizoen even hoe je je indeling misschien kunt verbeteren. De woningmarkt lijkt last te hebben van een groot aantal ouderen, dat mooie huizen bezit maar doorstro ming voorkomt. Dat schrijft Follow the Money. Er is nu weinig ruimte voor starters, waardoor ook de rest van de markt het moeilijk heeft om zich verder te herstellen. Hierdoor komen aan de on derkant van de markt geen woningen voor starters vrij, waardoor zij zijn aangewe zen op nieuwbouwwonin gen. Maar dat aantal neemt de laatste tijd flink af, waar door ook dit onvoldoende mogelijkheden biedt om een nieuwe woning te kopen. Om dit probleem op te los sen lijkt het vooral van be lang om aan de andere kant van het spectrum 'lucht uit de markt te laten lopen', door bijvoorbeeld babyboo mers een kans te bieden hun vermogen in stenen op een fiscaal aantrekkelijke wijze in te zetten, of specifiek een verhuizing voordeliger te maken. Het is voor ouderen nu niet zo aantrekkelijk om de woning te verkopen en kleiner te gaan wonen. Een vermogen in stenen is fiscaal niet belast, een vermogen in geld wel. Door bijvoorbeeld de overwaarde bij een ver koop onbelast te maken zou het mogelijk zijn meer oude ren hiertoe te kunnen verlei den en de generatie daaron der een kans te geven. Voor een badkamervloer wordt snel gedacht aan te gels. Het nadeel van tegels zijn de voegen, die ondanks soppen en dweilen vuil wor den. Het gebruik van grote tegels beperkt het aantal voegen, maar tegelen zonder voegen gaat niet. Een goed alternatief is de badkamer betegelen met vinyl tegels. Deze beschikken over een gemakkelijk reinigbare en vochtwerende slijtlaag en zijn eenvoudig aan te bren gen, eventueel over bestaand tegelwerk heen. Dankzij de warmte-isolerende eigen schappen van het materiaal voelt de vloer warm aan. O www.moduleo.nl Er zijn tal van creatieve mogelijkheden om schedingen aan te brengen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 28