2015: het jaar van onze Liduina I Kledingdieven duidelijk op beeld KORT NIEUWS Top evenement op Schieveste ANB0-NIEUWS De ANB0 is altijd volop in beweging COLOFON Vele herdenkingsplekkeri O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 28 januari 2015 3 Dit jaar viert Schiedam dat Liduina 125 jaar geleden heilig werd verklaard en 25 jaar dat de Singelkerk 'Liduina Basiliek' werd. Niet alleen katholieken maar héél Schiedam gaat dit vieren met Liduina-wandelingen, -tentoonstellingen, -lezingen en - evenementen. 2015: hét jaar van stadsbeschermheilige Liduina. Liduina woonde van 1380-1433 in Schiedam. Veel dingen herinneren aan haar, zoals de Liduinastraat en de Liduinabasiliek. Foto: archief Door Frank Willemse SCHIEDAM - Liduina is de be kendste inwoner van onze stad. Tot ver'in het buiten land is de naam Liduina, met erachter 'van Schiedam', gekend en beroemd. En dat voor een eenvoudig meisje dat door een langdurig lijden 'zalig' werd verklaard en zo beschermheilige werd voor chronisch zieken, schaat sers en ziekenverplegers. Liduina woonde heel haar leven (1380-1433) aan de Lange Achterweg. Op haar 15e brak zij bij een val op het ijs haar rib maar die wond genas niet en zo was zij 35 jaar lang aan bed ge- SCHIEDAM - De recherche is op zoek naar twee kleding- dieven die op 9 juli 2014 toe sloegen op de Hoogstraat in Schiedam. Nadat de winkeldiefstal werd ontdekt, werden de camerabeelden van de kle dingwinkel BN Fashion Store bekeken. Daarop is te zien dat op woensdag 9 juli om 13.30 uur twee vrouwen, afzon derlijk, de winkel binnen lopen. Een van de vrouwen was samen met een man. De vrouwen lopen vervol gens door de winkel en ne men diverse kledingstuk ken mee. Deze verdwijnen onder hun jas waarna zij de winkel ver- kluisterd. Door haar lijden en mystieke ervaringen kreeg zij grote be kendheid in de middeleeu wen. Er was belangstelling uit de regio en ver daarbui ten. Zoals bij haar overlijden in 1433. Beschreven door schrijvers als Brugman en Thomas van Kempen die haar wonderlijke levensge schiedenis optekenden. En van Schiedam met de maagd Liduina in de middeleeu wen een bedevaartsoord maakte. Naar haar ziekbed kwamen beroemde tijdge noten als chirurgen, edelen en bisschoppen, om haar wonderen te onderzoeken. Zij leefde, volgens de ver- Vervolg van boven SCHIEDAM - Liduina werd een bekende verschijning, als was tijdens de reforma tie de katholieke godsdienst verboden. Pas na Napoleon werden er nieuwe Rooms- katholieken kerken in Noord-Nederland en Schie dam gebouwd en werd de verering van Liduina open baar. Oud-Schiedam kent nog herdenkingsplekkeri die aan haar levensweg herinneren. Zoals de Liduina Basiliek met schilderijen, relikwieën en beelden van haar. Maar ook het oude Liduina-ge- sticht dat nu Frankeland heet. Ook straten in West rondom de Liduinastraat zijn genoemd naar schrij vers van haar leven (vitae) als Brugman, Huisman en Contactgegevens redactie Prins Hendrikkade i6a, Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam T (088) 0131 010 E redactie.ns@wegenermedia.nl I www.nieuwestadsblad.nl Contactgegevens media-advies en advertentieverkoop Voor informatie over de advertentiemogelijkheden neemt u contact op met uw accountmanager, bel met (088)01399 85 of mail: adverteren.zuidholland@ wegenermedia.nl Commercieel Directeur Bas Stikkelorum B.Stikkelonjm@wegenermedia.nl Redactie Nieuwe Stadsblad Rob Kokkelink Karin Moerman Emile van de Velde Chef regioredactie Annemieke Anneveldt A.Anneveldt@wegenermed_ia.nl halen, slechts van de hostie dus zonder verder eten. Ook was het wonderlijk dat haar beurs nooit leeg raakte en dat haar huis als enige bij de grote stadsbrand gespaard bleef. Thomas a Kempis. Of haar praalgraf in de Grote of Sint Janskerk dat pas in 1947 werd herontdekt. Schietgebedje Katholieke kinderen kregen vroeger ook wel schietge bedjes over Liduina cadeau, zoals bijvoorbeeld deze van Gabriel Smit. Het ging ver gezeld van een prentje van de gevallen Liduina uiter aard. 'Liduina, na uw val op 't ijs begon uw weg naar 't para dijs een weg van zwaar en bitter lijden die uitkwam bij het zoetst verblijden Leer mij een zelfde weg te gaan door steeds na 't vallen op te staan.' Bezorgklachten I www.deweekkrant.nl Verspreidklachten T (0900) 424 57 26 Familieberichten E familieberichten@wegenermedia.nl T (088) 013 72 68 Zelf een familiebericht opgeven kan via www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E: telesales@wegenermedia.nl T (0900) 6743836 Druk Wegener Nieuwsdruk Algemene voorwaarden en overige informatie I www.wegenermedia.nl Nieuwe Stadsblad is een uitgave van Wegener Media BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van Wegener Media BV. Wegener Media BV Walking Dinner op Vrouwendag SCHIEDAM - Het Schiedams Vrouwen Platform orga niseert zondag 8 maart weer een walking dinner, waaraan elke Schiedamse vrouw kan meedoen. Deze keer lopen groepjes vrou wen 's middags een culi naire 'tea' route door het centrum, langs bijzondere adressen. Ze proeven een paar gerechten en maken kennis met elkaar, voor dat ze naar een volgend adres gaan. De afgelopen jaren groeide het walking dinner op In ternationale Vrouwendag uit tot een zeer succesvol evenement. De walking tea van 8 maart is van 14.00-17.30 uur. De centra le begin- en eindlokaties zijn nog een verassing. Tickets voor de culinaire tearoute a 10,- zijn bin nenkort te koop. Voor ver koopadressen en informa tie: www.svpschiedam. nl. SCHIEDAM - Op een van de best toegankelijke lokaties in de Randstad wordt van 6 tot en met 22 maart een prachtige overdekte eve- nementenlokatie gereali seerd. In een tijdsbestek van ruim twee weken worden er verschillende evenementen georgani seerd in een luxe mega- tent. Bekende en onbekende ar tiesten zullen te zien en te horen zijn. Wie benieuwd is naar het programma kan nu alvast een kijkje nemen op de website van de organisatie om in de stemming te komen: www.schievesteval.nl Eerste paal voor klushuizen SCHIEDAM - Wethouder Van Steenderen slaat donder dag 29 januari om 16.30 uur de eerste funderings paal van de klushuizen in de Kortlandstraat en Gor- donstraat tijdens een fees telijke bijeenkomst met kopers en omwonenden. De gemeente heeft twaalf karakteristieke wonin gen uit de jaren '20 als klushuizen aangeboden. De woningen bestaan uit drie verdiepingen met een vliering en privétuin die grenst aan een gemeen- schappelijkbinnenterrein. Om de karakteristieke uitstraling van de panden uit de jaren twintig in de oude luister te herstellen zorgt de gemeente voor de grondsanering, het funde ringsherstel, een nieuwe betonnen funderingsvloer en het opknappen van het casco. Zo ontstaat er een samen hangend beeld van wo ningendie toekomstwaar de hebben. Vervolgens kunnen de kopers hun huis naar ei gen wens verder afmaken. Naar verwachting wor den de klushuizen in het tweede of derde kwartaal van 2015 opgeleverd aan de nieuwe eigenaren. Nee, van stil zitten kunt u de ANBO niet betichten. Wij zijn volop in beweging en daarmee bedoel ik niet alleen de activiteit op woensdagoch tend 11.00 uur in Zwembad Zuid, wat ik geen zwemmen meer mag noemen van de trouwe bezoekers, maar Aquajogging of Aquarobic. Er worden onder deskundige leiding oefeningen gedaan in het heerlijke water. Oefeningen die iedereen mee kan doen en zo goed voor uw lichaam zijn. Iedereen in zijn eigen tempo, gewoon komen. Ook heb ik veel reacties gekregen over mijn column van vorige week en veel nieuwe leden mogen noteren. U kunt mij natuurlijk nog steeds bellen op 06-22724227 en dan maak ik het in orde. Voor onze hulp bij uw belastingaangifte moet u lid zijn van een ouderenvereniging, *wel zo eerlijk. Ook zijn wij volop in beweging met onze themazondagen. Op zondag 15 februari hebben wij een dag over wonen. Op die dag komt de grote baas van Woonplus, Bob Venhuizen, een presentatie houden. Wij beginnen om 11.00 uur met koffie/thee en iets lekkers, daarna een Marokkaanse maaltijd -mmm, heb er nu al veel trek/zin in- en om 13.00 uur de presentatie van Bob. Daarna kunt u met hem in discussie gaan. Zelf vind ik dit altijd leuk, discussiëren met iemand die echt ergens verstand van heeft. Voor een bijdrage van 10 euro heeft u weer een leuke zondag inclusief twee drankjes. Alleen de presentatie bijwonen? Geen probleem, iedereen is welkom. Kunt u gelijk zien hoe gezellig het bij ons is. Wilt u mee eten? Dan wel vooraf aanmelden en betalen. In ieder geval tot de 15e en anders tot volgende week. Joke Ballijns laten. De man blijft buiten het zicht van de camera. Herkent u één van de vrou wen? Of weet u meer van Wie kent deze kledingdieven? Laat snel wat weten aan de politie als dat het geval is. Foto: pr deze winkeldiefstal? Laat het dan snel aan de politie weten via nummer 0900-8844. WGGGNGR Media

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 3