open huis woensdag 4 maart 2015 'Er zit méér in de Provincie' SCHRAVENLANT MAVO O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag 18 februari 2015 22 Aan de vooravond van de Provinciale verkiezingen op 18 maart a.s. adviseert Commissaris van Koning in Zuid-Holland, Jaap Smit iedereen om vooral - goed om zich heen te kijken. "Dan zie je datje meer met de Provincie te maken hebt dan je denkt." Door: regioredeactie ROTTERDAM - Ik ben bijvoor- beeld een fervent water sporter en de waterwegen worden door de provincie beheerd. De Julianasluis bij Gouda is echt een knoop punt. De provincie heeft er samen met het bedrijfsle ven voor gezorgd dat er nu een bredere en diepere sluis ligt. Goed voor recreanten, voor binnenvaartschippers en voor de jachten van Van Lent. Dat er zo véél bij de Provincie gebéurt, is het eerste dat ik na mijn aan stelling een jaar geleden besefte. Zonder twijfel wor den de provinciale verkie zingen straks gekaapt door landelijke thema's, zoals dat ook bij de gemeentelijke ver kiezingen in mindere mate gebeurt. Maar ik vind dat zonde. Er is te weinig besef van wat de provincie doet, we zouden dat veel meer moeten promoten. Zodra je een gemeente verlaat zit je al snel op een provinciale weg, nietwaar? Of je reist met een bus van de provincie. Of je fietst over een provinciaal fietspad. De provincie is de verbinding tussen gemeen ten ook als het gaat om de aanleg van natuur- en re creatiegebieden. En we zor gen ook voor balans tussen lokale belangen en voor de planning van kantoren, be drijventerreinen en winkel bedrijven." Vraag: de Provincie heeft de Decathlon in Den Haag tegengehouden? "Dat is een lastige afweging geweest waarbij het provin ciale beleid centraal stond om leegstand in de centra te voorkomen. Ik baal er van als gezegd wordt dat de Provincie dingen tégen- houdt. Wij maken ook veel mogelijk. Wij zijn niet tegen bedrijven, maar de kunst van beleid maken is ook goed luisteren naar wat lo kaal leeft. Niet alleen naar die ene partij die zich goed laat horen. Internet en de recessie hebben leegstand in bestaande winkelgebie den veroorzaakt. Decathlon wilde zich in de periferie van Den Haag en Schiedam vestigen. Het beleid van de provincie is er juist op ge richt om winkels en voor zieningen te concentreren in de stedelijke centra, zo dat ze elkaar versterken. Het Franse bedrijf is van harte welkom, maar niet buiten bestaande winkelgebieden. 18 maart 2015 zijn er weer provinciale verkiezingen. Maar de Provincie Zuid-Holland kampt een beetje met het Mercedes-diesel probleem: Hij doet het, wie boeit het? Commissaris van de Koning, Jaap Smit. "Onderschat het belang van een goede en stevige provincie niet" zegt Smit, w.j zorgen ervoor dat het prettig blijft om hier te wonen en te werken." Op deze pagina: Daarom geen Decathlon. En: Rotterdam-haven holt achteruit, wat doen we? Daar komt het op neer." Het is een misverstand dat Jaap Smit denkt dat alles in de provincie Zuid-Holland zo moet blijven, ook al lig gen gemeentefusies tegen woordig in de la van dingen uit het verleden. "Samen voegingen moeten gemeen ten ook zelf willen", stelt Smit vast, "veel gaan niet fuseren, maar wel samen werkingsverbanden aan. In de Volkskrant werd de vraag gesteld wat je als gemeente raad dan nog te vertellen hebt. Maar samenwerking is op zich hartstikke goed. Opschaling loont vaak. Als de Metropoolregio ook iets aan economie wil doen, dan is dat prima. Als we in Zuid-Holland de krachten bundelen, dan liggen hier ongelooflijk veel kansen. Metropoolregio, Zuidvleu gel of zuidelijke Randstad, hoe het heet vind ik niet zo belangrijk." "In de zuidvleugel wordt al veel opgepakt. We hebben hier drie goede universi teiten wat een enorme rijk dom is. Ondertussen staat de Zuid-Hollandse econo mie voor grote uitdagin gen. Daarom slaan we als overheden de handen ineen met het bedrijfsleven en de kenniscentra. Samen staan we sterker en zijn we beter in staat te innoveren. De recente handelsmissie naar China is een mooi voorbeeld waar de overheid, bedrijven uit de Westlandse greenport en kennisinstellingen ge zamenlijk de betrekkingen hebben verstevigd. Green- port Westland heeft onze aandacht omdat het gebied enorm belangrijk is voor de werkgelegenheid. Tegelijker tijd moeten we een gunstig toekomstperspectief creëren en dat moet gebeuren door innovatie en verduurza ming. Ook bij de haven zijn er problemen. Jaren geleden was Rotterdam de grootste haven van de wereld, toen de op één na grootste en nu is het de grootste van Eu ropa... Ik zeg niet dat wij de haven beter kunnen beheren dan Rotterdam zelf, maar elk onderzoek wijst uit: er zit meer in de Provincie dan we er nu uithalen. Kijk maar naar de successen van het Bio Science Park in Leiden, de delta rond ESTEC ruimte en technologie in Noord- wijk en YesDelft, een soort Silicon valley." De provinci ale verkiezingsprogramma's staan vol van (gewenste) bedrijvigheid en -hier komt het tweede advies- let vol gens Jaap Smit bij het door lezen van verkiezingspro gramma's straks op de mix van economie en energie, water en groen, ruimte en verkeer en vervoer. "Er zijn keuzes." Maar er rolt ook veel door: RijkspFojecten zijn de Blankenburgtunnel en het stuk A4 bij Midden- Delfland, de provincie gaat voor ruim 800 miljoen de RijnlandRoute aanleggen die Katwijk met de A4 ver bindt en in het Westland komt de Verlengde Veiling route. "De verwachting is dat dat ongeveer de laatste grote ontbrekende schakels in Zuid-Holland zijn." U bent welkom van 15:00 - 17:00 uur en van 19:00 - 21:00 uur. Kijk voor meer informatie op JOUW BESTE KANS VAN SLAGEN www.mavoschravenlant.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 22