De oorlog had grote invloed op zijn leven I auping plaza De bekroning van Nederlands vakmanschap auping DE OORLOG 1 - .«Mm J. ll'IF'I'MMW WW! 'E 'Ill i O www.nieuwestadsblad.nl - Het Nieuwe Stadsblad woensdag 4 maart 2015 20 •Mij Geschopt en geslagen door de Gestapo Dit jaar is het 75 jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog begon en 70 jaar geleden dat hij eindigde. Een mooi moment om de verhalen op te tekenen van die mensen die er nog over kunnen vertellen. Vanaf nu elke maand in het Nieuwe Stadsblad een verhaal. een hoofdrol voor hem was in het boek 'De donkere ja ren van Vlaardingen'. Maar Willem had geen oren naar een leven aan wal. Het liefst wilde hij naar de Zeevaartschool, maar in de oorlog was zeevaart alleen maar ten behoeve van de Duitsers. En dat wilde hij DE BOMMEN EN KOGELINSLAGEN VIELEN VIJFTIG METER BIJ ME VANDAAN Door Karin Moerman SCHIEDAM - Het grootste deel van zijn 90-jarige leven bracht Willem Doorduin door op het water. Ook in de oorlogsjaren. Helemaal ongevaarlijk was dat niet. „Zeker 95 procent van de binnenvaartschepen ging niet naar Zeeland. Engelse jagers bijna dagelijks aan wezig om de scheepvaart te beschieten en te bombarde ren. Wie naar Zeeland voer kreeg gevarengeld." Maar het woord angst kwam in zijn woordenboek niet voor. Eigenlijk had zijn moeder hem liever aan wal gehouden, veilig op kantoor. Net als zijn broer Dick, die zo'n grote rol in het Vlaar- dingse verzet speelde tij dens de oorlog dat er zelfs per se niet. Daarom ging hij bij zijn vader aan boord. Een harde leerschool. De oorlog had grote invloed op zijn leven. Al op 10 mei 1940 kreeg hij zijn vuurdoop toen de Jan van Galen, een torpe dojager, werd aangevallen door zeventien duikbom menwerpers. "Ik was op het Westerhoofd en de bommen en kogelinslagen vielen op 50 meter bij ons vandaan." Nog zoiets wat hij nooit zal vergeten: 3 september 1941, toen hij werd opgepakt door de Gestapo. "Ik werd ge schopt en geslagen, overal waar ze maar konden. Dat was niet bepaald gunstig voor mijn houding tegen over Duitsers, ik haatte ze uit de grond van mijn hart." Tijdens de oorlog ging het Het echtpaar Doorduin woont sinds kort aan het water. Zodat Willem Doorduin dagelijks kan genieten van de voorbijvarende schepen op de Waterweg. Foto: Rob Kamminga werk op het water door. „We voeren veel 's nachts. We kenden het vaarwater goed, zodat we dat konden doen. Dan hadden we geen last van de vliegtuigen." Aan het einde van de oorlog was Zeeland al wel bevrijd, maar de rest nog niet. Doorduin bleef naar de Zuidhollandse eilanden varen, smokkel- reizen zoals hij ze noemt, om aardappelen en graan te halen bestemd voor de on dergrondse. Want het gezin Doorduin had ook vanaf het begin van de oorlog veel on derduikers in huis. Op een van zijn smokkelreizen werd Willem Doorduin gesnapt en de lading werd in beslag genomen. „We durf den niet te zeggen dat het voor onderduikers bestemd was, want het hoofd van de CCD was niet te vertrouwen. We wisten niet waar hij stond." Burgemeester Hanse - een NSB'er vorderde daarna het schip zodat ze voor de gemeente moesten varen naar Noord-Holland om heel Vlaardingen van voedsel te voorzien. JAN 2015 www.aupingplaza-barendrecht.ni Escudostraat 9 Barendrecht T. 010 - 820 09 44 www.aupingplaza-Spijkenisse.nl Lucebertstraat 34 Spijkenisse T. 0181 - 89 53 30 Parallelweg 4 Sliedrecht T. 0184-49 34 99 www.aupingplaza-sliedrecht.nl Nederlands vakmanschap, dat is waar Auping al meer dan 125 jaar voor staat. Dé garantie voor goede kwaliteit. En dat pakt goed uit: de Consumentenbond heeft dit jaar de Auping Vivo matras voor de 3e keer bekroond met het predicaat "Beste uit de test". Om dit te vieren ontvang je nu 20% voordeel op aiifi Auping (top)matrassen. Kijk voor meer informatie op auping.ni/matrasvoordeel •Geldt In de actieperiode van 7 maart t/m 19 april 2015 Auping nights, Better days

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 20