Historische sloten Ackerdijkse Plassen nformatiemarkt UOOMIEMSENDRG zaterdag 11 april Valeriusstraat 3, Schiedam van 11.00 tot 15.00 uur (010) 2045100 www.woonplus.nl In ruim 25 jaar hebben we één miljoen mensen geholpen met de grootste en leukste aankoop van hun leven: hun huis. O www.nieuwestadsblad.nlHet Nieuwe Stadsblad woensdag i april 2015 24 Natuurmonumenten heeft in de Ackerdijkse Plassen het historisch slotenpatroon hersteld. Daarnaast zijn de sloten in het gebied nu zo ingericht dat het waterpeil in heel het gebied beter te beheren is. Boswachter Stefan Soede is blij: "Nu de knelpunten zijn opgelost is het gebied op de ^toekomst voorbereid. Laat de weidevogels maar komen." REGIO - I11 2013 startte Na tuurmonumenten met de werkzaamheden. Het na tuurgebied de Ackerdijkse Plassen in Pijnacker kende één waterpeil. De veengron den in het gebied zijn de afgelopen honderden jaren gedaald, terwijl kleiruggen tin het gebied niet gezakt zijn. Hierdoor kent het ge bied verschillende hoogtes en dan is één waterpeil niet voldoende om het gebied naar wens te beheren. Voor de delen met bos stond het waterniveau te hoog terwijl het te laag stond 'voor de weidevogels. Maatregelen waren nodig. 1 Aalscholkolonie Nu de inrichting van het gebied klaar is, zijn er door middel van enkele damme tjes en stuwtjes op zonne- energie vier waterpeilen (peilvakken) in het gebied gekomen. De aalscholverko lonie broedt in het bos van de Ackerdijkse Plassen. Dit water heeft een eigen niveau gekregen. En wanneer het extreem veel regent, kan DE ROERDOMP, BLAUWBORST EN RIETZANGER KOMEN HIERVOOR. hier ook extra water gebor gen worden. Waterpeil Het grasland waar de wei devogels lopen kent ook een eigen waterpeil. Hier gaat in het voorjaar het waterpeil omhoog. Dit is essentieel om bedreigde weidevogels als de grutto en tureluur in het gebied te behouden. Echter, zodra de weidevogels uitge vlogen zijn, gaat het water peil weer omlaag, zodat de boer er ook met de trekker doorheen kan rijden. Het waterpeil van de grote plas gaat met de seizoenen mee. In de zomer is het dro ger, dus lager, in de winter is het er natter dus hoger. Rondom deze grote plas lig gen de rietvelden waar bij zondere rietvogels broeden. De roerdomp, blauwborst en rietzanger komen hier voor. Ook bij het plasje aan de uit- kijksilo aan de achterkant Vanaf het pad het je een prachtig zicht op de natuur van de Ackerdijkse Plassen. Nu de weidevogels terug zijn, kun je die gewoon zien broeden, zoals deze grutto. Foto Arend van der Salm van het gebied kan het wa- gelegd. Dit zijn geen steile terpeil nu geregeld worden, slootkanten, maar een lang-. De boswachters hebben in zaam oplopende oever, waar kaart gebracht waar er hal- zich slik gaat vormen. Dit is verwege vorige eeuw sloten zeer interessant voor ver hebben gelopen, maar tus- schillende oeverlopers en sentijds zijn gedempt. weidevogels. 1 Deze sloten zijn weer open gegraven. Ook zijn bij een O Kijk voor meer deel van de sloten natuur- informatie op: www. vriendelijke oevers aan- natuurmonumenten.nl Boswachter Stefan Soede raadt iedereen aan om de wandeling of fietstocht rondom de Ackerdijkse Plassen te doen. "Vanaf het pad het je een prachtig zicht op de natuur van de Ackerdijkse Plassen. Nu de weidevogels terug zijn, kun je die gewoon zien broeden. Langs het pad staat een uitkijksilo, uitkijktoren én uitkijkhut, van waaruitje in alle stilte de vogels kunt bekijken". De route is te vinden in de app Natuurroutes van Natuur monumenten. Schiedam Broerwest 64(010)47311 30 Ook voor jou zoeken we, volstrekt onafhankelijk, de optimale financiële oplossing En alles is goed geregeld. Jazeker. De Hypotheker. Meer informatie op hypotheker.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 24