Schiedamse kamers van welsprekendheid- mms 'Je laatje voordeur toch ook niet open staan' PAO^ NU MET 5U^O KORTING Veilig computeren wordt steeds noodzakelijker O www.nieuwestadsblad.nl Het Nieuwe Stadsblad woensdag i april 2015 43 In veel plaatsen in het land, maar ook in Schiedam, vonden in de 17e eeuw, maar ook later, zogenaamde Landjuwelen plaats. Van heinde en ver kwamen rederijkers naar de stad om toneelstukken op te voeren en dichtwerken voor te dragen. Deze lieden waren verenigd in Rederijkerskamers. Schiedam had twee kamers: 'De Roode Roosen' en'De Vijgeboom' die later verscheen. Door Frans Assenberg SCHIEDAM - Meer dan 100 Rederijkerskamers zijn lan delijk bekend. Zij gaven uit voeringen van de dicht- en schrijfkunst en organiseer den onderlinge wedstrijden. De thema's waren gevari eerd: politiek, religieus of liefdadig. De Schiedamse kamer speelde in 1560 een niet onbelangrijke rol ter herdenking van de bevrij ding van Schiedam tijdens de Jonker Fransenoorlog in 1489. Naast het optreden van deze kamer is er een proces sie en een traktatie voor de schoolkinderen. Bovendien schoven 'de Heeren' aan tij dens een plechtige en wel- op zogenaamde Landjuwe len. In 1603 was het de beurt aan De Roode Roosen om een rederijkersfeest te orga niseren. De Vlaardingse kamer heette 'D' Akerboom' en die hield in juni 1616 een Land juweel, waar ook de beide Schiedamse kamérs zich lieten zien. Maar liefst vijf tien kamers namen eraan deel. Op het gebied van de let terkunde waren tot in de achttiende eeuw de rederij kerskamers actief. Via het beoefenen van het toneel spel en de dichtkunst dro gen de rederijkers van de ka mers van welsprekendheid bij aan de ontwikkeling van de Nederlandse taal. Ook Kethel had een rederijkers kamer: 'De Sonnebloem'. De rederijkers hadden on derling wel eens onenig heid. Aan het begin van de 17e eeuw had een lid van de De kamers brachten zogenaamde blazoenen mee die zij als cadeau aan hun gastheren gaven. Vlaardingen heeft hiervan nog een mooie collectie in het Stadhuis hangen. Blazoenen zijn houten borden, beschilderd met een zinnebeeldige voorstelling. Schiedamse kamer, toen hij ging trouwen, verzuimd om zijn collega-rederijkers te trakteren in verband met dit heuglijke feit. Daaraan werd kennelijk nogal veel (juridi sche) waarde gehecht, want de arme bruidegom had meteen een proces aan zijn broek waarin hij gedwongen werd dat recht te zetten. En, hij moest ook nog de kosten van het geding betalen! .Een slager sleepte in 1622 ene Abraham Maertenszoon als 'Keijser van de earner van Retorica alhier ter stede' voor de rechter. De vlees houwer eiste drie gulden omdat Abraham het aan hem geleverde vlees maar niet betaalde. Blazoenen Niet alleen de deftige rederijkers kwamen naar de Ha- ringstad, in hun kielzog verschenen ook kwakzalvers, pillendraaiers, marskramers, kiezentrekkers en andere kleurrijke types. De kamers brachten zogenaamde bla zoenen mee die zij als cadeau aan hun gastheren gaven. Vlaardingen heeft hiervan nog een mooie collectie in het Stadhuis hangen. Blazoenen zijn houten borden, beschilderd met een ziimeheeldige voorstelling. licht welvoorziene dis. De opbrengst van het rederij kerskunst was bestemd voor de bouw van een weeshuis aan de Lange Achterweg (waar later het Weeshuis de Hervormden kwam). Regel matig verschenen de twee Schiedamse kamers van welsprekendheid, Retorica, VAN HEINDE EN VER KWAMEN DE REDERIJKERS NAAR DE LANDJUWELEN op internetbeveiliging voor Windows Mac OS X Android Bestellen? Ga naar: www.eset.nl/studentaanhuis Uit cijfers van het Landelijk Meldpunt Internetoplichting (LMIO) blijkt dat consumenten het afgelopen jaar voor in totaal €7,9 miljoen zijn opgelicht. Ruim 43.000 landgenoten deden in 2014 aangifte. Hef blijkt dat bij velen de computer niet goed bevei ligd was. Zo was de software niet up-to-date en had men vaak geen goed werkende virusscanner. Het onderstreept eens te meer dat computergebrui kers er zeker van moeten zijn dat hun computer en internetverbindingen niaxi- maal beveiligd zijn. De oprichter van Studen- taanhuis.nl, Jan Morriën, spreekt uit ervaring als hij zegt: "Onze IT-studenten hebben inmiddels honderd duizenden mensen thuis geholpen met allerlei com puterproblemen. Helaas komen we nog heel -vaak onveilige computers tegen. Gelukkig is dat voor ëen student vrij makkelijk te verhelpen. Onze reguliere computer APK, waarbij de computer op 15 punten wordt gecontroleerd, is daar zeer geschikt voor. Vijftig procent korting Bij de computer APK kijken wij ook of er een goed wer kende virusscanner is geïn stalleerd. Een goede virus- Max heeft de computer een APK gegeven. scanner beschermt tegen de meest gebruikelijke gevaren en maakt het voor hackers moeilijk om persoonsgege vens of vertrouwelijke in formatie van uw computer af te halen. Maar welke moet je kiezen, en hoe installeer je zo'n vi russcanner? Dat is voor veel computergebruikers vaak nog een probleem. Dé vi russcanners van ESET zijn volgens een uitgebreide test van de Consumentenbond een van de beste virusscan ners. Morriën: "Wij zijn blij dat wij nu samen met ESET een actie hebben waarbij wij hun virusscanners nu voor de helft van de prijs mogën aanbieden aan iedereen die gebruik maakt van Student- aanhuis.nl. Onze studen ten komen de virusscanner thuis installeren en dan is de bescherming optimaal, zeker in combinatie met de computer APK. Want laten we wel zijn: je laat je voor deur toch ook niet open staan." Win The Greatest Singer Songwriters Classics en The Greatest Singer Songwriters Hits De Computer APK 1 De algehele beveiliging van de computer 2 De beveiliging en instelling van de internetverbinding 3 De virusscanner 4 De back-up 5 De firewall 6 Aanwezigheid van virussen, spyware, malware en adware 7 De updates en de werking van het besturingssysteem 8 Aanwezigheid van onnodige bestanden en cookies 9 De vrije ruimte op de harde schijf 10 Aanwezigheid van illegale of ongewenste software 11 Eventuele foutmeldingen 12 De beveiliging en instelling van de router 13 Het opstartproces 14 De updates van de geïnstalleerde programma's 15 Aanwezigheid van onnodige programma's en toolbars Ga snel naar www.deweekkrant.nl/actie Meer informatie 6a naar www.studentaanhuis.nl of bel op werkdagen tussen 10.00 en 17.00 uur naar 0900 200 12 12 (6oct per gesprek) Al 5jaar de beste Veilig online Veilig online Antivirus Anti-Phishing bankieren shoppen Studentaanhuis.nl computerhulp ies aan buts 'Jk Internetbeveiliging exclusief voor Studentaanhuis.nl klanten

Het Nieuwe Stadsblad | 2015 | | pagina 43